Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Svet filmu

Vyhľadávanie

Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia
ESTA USA
kino
18. 07. 2019

100 vecí

100 vecíNemecká kinematografia dokáže prísť raz za čas s výborným námetom. Niekedy sa inšpiruje inde, často však vzniká v hlavách domácich tvorcov a tí sa už ľahko pasujú aj so solídnou produkciou. Nemcom totiž nechýbajú peniažky, resp. dokážu umne točiť a volia si dobré žánre: drámy, komédie a najlepšie ich mix.

100 vecí má skvelý námet, ktorý vás bude lákať do kina a v súčasnej fáze kapitalizmu bude pre mnohých veľmi aktuálny a dôležitý. Šikovne zostrihaný prológ porovnáva koľko vecí majú jednotlivé generácie pre svoje živobytie a končí na hrozitánskom čísle 10 tisíc. Otázka filmu znie: ako sa dokážu dvaja hrdinovia zaobísť bez nich? Resp. inak, keď urobia zdanlivo nečakaný dobrý biznis, vložia všetky výnosy do stávky – víťaz si nechá svoj podiel a porazený ho rozdá ostatným. Pointa je jednoduchá: vzdať sa úplne všetkých vecí v živote (t.j. deň 1 začať doslova s holým zadkom) a mať možnosť zobrať si iba jednu denne (tú si už možno ponechať). A to všetko po celý čas 100 dní...
KINEMAVIDEO5057.
Kto vyhrá a kto prehrá? Bude to tvorca aplikácie Paul, ktorý prepadá virtuálnemu svetu a nakupuje ako blázon? Alebo kamoš Toni, ktorý zase investuje do svojej fyzičky a vzhľadu neuveriteľné prašule i čas. Každý má čosi rád vo svojom živote a musí sa bez toho zaobísť – niekto začína vyberať veci živelne, iný verí vo vytváraný systém, v ktorom sa objavujú trhliny a zrazu vecí treba meniť, aj siahnuť po alternatíve.
Žiaľ, stávka je jasná vopred a kým sa k nej dostaneme, nečaká nás veľa zaujímavého. Napríklad nedarí sa ani vykresliť oboch hrdinov, resp. scenár na to vopred kašle a chce, aby sme ich spoznali už počas stávky. Výsledkom toho je nič-moc úvod, ktorý funguje iba ako výplň a točí sa okolo nádejného start-upu, ktorý sa objavuje aj v ďalších scénach, ale je to skôr taká rozprávka pre nádejných vývojárov ako poriadny dej. Okolo appky sa však točia aj viaceré ďalšie postavy, takže ju musíme vstrebať nehovoriac o výrazných zvratoch v neskoršej časti, ktoré majú lomcovať so stavom hrdinom a posúvať ich inam. A prepálenom finále, ktoré ocenia najmä idealisti. Jedno pozitívum prítomnej appky tu nájdete – nenápadne vykreslenú aktuálnu závislosť na mobile a virtuálnej asistentke, ktorej prepadnej jeden z hrdinov. Za to malé plus!

Ale späť ku stovke vecí. Prvé dni sa pochopiteľne snažia pôsobiť originálne a celkom im to ide, lebo sa tu za oknami preháňa zima, takže logická voľba padá na čosi teplé. Neskoršie už predstavujú prvé výzvy: ísť do pohodlia spánku, lepšej hygieny alebo si už niečo dopriať? No tento film nepôsobí ako hlboká štúdia, ale chce byť komédiou, takže po čase celkom zrýchli a nechá vyznieť úplne iné línie, ktoré však nie sú už také zaujímavé, ako tá hlavná. Ani gradácia stávky nepomôže. Aritmetickí experti začnú rátať a vo finále im vyjde, že stávke sa nevenuje ani polovica filmu, ale prevalcujú ju úplne iné línie.
Okrem appky a rýchleho úspechu je to záhadná kráska, ktorá sa objaví v sklade vecí a my odhaľujeme jej pôvod, pôvab a snahu hrdinov dobyť jej srdce. Lovestory funguje sporadicky, oveľa lepšie z nej vyjdú jednotlivé vykreslené charaktery trojice ako samotný vzťah. Ale na veľké gestá sa pripravte. Celkovo by sa patrilo strihať minúty najmä tu – a možno ubrať aj čosi z rodinných naťahovačiek so starou mamou, čo je síce fajn postava s kontrastom dnešnej spoločnosti, napokon však vyjde téma rodiny skôr ako katalyzátor do neskorších scén a strojca náhod. Hoci pozor, nie všetky scény a rodinné postavy sú márne, niektoré sa do výzvy celkom hodia a nastolia dobré témy. Ale autori ich veľmi nerozvíjajú a radšej riešia banality, ako zapálené spojivky, vyrážky na tvári alebo vybitý mobil. Ale kolobeh s infolinkou vydal na skvelý vtip.

Samozrejmosťou sú vedľajšie postavy na pár instantných vtipov, niektoré sú však príliš samoúčelné. Do konca sa dočkáme potrebnej dramatizácie, snahy odvolať i vyhrať stávku, hádok i výčitiek, aj vyrovnávania sa s nevypovedanou minulosťou. To všetko je fajn, ale predsa to zdrží od hlavnej témy. Občas budete mať problém, komu vlastne fandiť, čo je aj zámer - žiadny hrdina nie je čiernobiely. Nemci si formálnu stránku postrážili, hoci prekvapivo je tu viac anglických piesní. Námet je zaujímavý, ale výsledné spracovanie ostalo skôr na dvoch tretinách úspešnej cesty.
100 Dinge (Nemecko, 2018, 111 min.)Réžia: Florian David Fitz. Scenár: Florian David Fitz. Hrajú: Florian David Fitz, Matthias Schweighöfer, Miriam Stein ...

100 vecí

Autor: Michal Korec
Zdroj: Kinema