Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Svet filmu

Vyhľadávanie

Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


kino
03. 07. 2019

Aj slnko je hviezda

Aj slnko je hviezdaRomantické laškovanie podľa úspešných knižných predlôh pokračuje a tentokrát nás čaká dokonca multikulturálny vzťah medzi dvomi mladými ľuďmi, ktorí žijú v New Yorku, ale narodili sa niekde na opačnom konci planéty. Sú sotva na prahu dospelosti a každého čaká iný osud: Nataša sa má so svojou rodinou už zajtra vysťahovať po deviatich rokoch z Ameriky a vôbec, vôbec sa jej nechce opustiť to skvelé veľkomesto. Daniel, syn kórejského obchodníka s černošskými parochňami, má v živote jasne vytýčenú líniu: stať sa doktorom a k tomu potrebuje získať jedno odporúčanie z konzultácie...

Hoci by sa mali venovať svojim životným povinnostiam (baliť sa či skúšať získať ešte jedno povolenie resp. sústrediť sa na pohovor), na jeden deň sa takmer zastavia a zrejme vplyvom náhod (alebo tak si to aspoň Daniel nahováral) sa začína ich konverzácia, ktorá prerastá do čohosi väčšieho. Pritom lacné triky fungujú od začiatku: on ju zbadá uprostred davu na veľkej stanici, nespustí z nej oči po vystúpení z metra a čo je najdôležitejšie, zachráni ju pred jazdou nebezpečného BMW (to je product placement!) – a to odštartuje ich spoločný deň, ktorému je venovaná väčšina filmu.
KINEMAVIDEO5036.
Bolo by krásne sledovať romancu alebo konverzáciu v priamom prenose, ale to už by sme očakávali štýl Linklaterovej „Pred“ trilógie a až také ambície tunajší tvorcovia nemali. Napriek tomu sa úspešne venujú jednotlivým fázam dňa a hoci hrdinovia majú termíny, okolo ktorých sa majú točiť, napokon víťazí postupné budovanie vzťahu. Začína ľahkým dialógom, ktorý prerastá do konkrétnych zážitkov.
Pritom na začiatku komunikácie sa nadhodí zaujímavý sociálny experiment o kladení série otázok a niekoľkominútovom pozeraní sa do očí, po ktorom by ste mali vedieť, či si s tým druhým sadnete alebo nie. Obrovská škoda, že mu nevenovali tvorcovia viac pozornosti, ba čo viac, že ho nepretavili do veľkej časti stopáže. Ako úvodný pokus to rozhodne postačí, aj letmá kávička a potom sa z hodiny už stane celodenná záležitosť a hrdličky môžu začať hrkútať o prítomnosti i o sebe.

Aj slnko je hviezda má jednu zásadnú chybu – predstaví nám hrdinov, ich rodiny, ale o samotných hrdinoch sa toho nikdy veľa nedozvieme okrem toho, že majú predpísanú budúcnosť, ktorej sa chcú vzoprieť aspoň na jeden deň. Ich dialóg plynie, premieľa veľa tém, ale je iba fundamentom pre ostatné udalosti či postavy. Navštívime tatkov obchod, potom zase konzultantovu kanceláriu až...
...sa stáva z filmu takmer ľúbostný dopis metropole, v ktorej sa odohráva. Je až neuveriteľné, koľko sa dá stihnúť vidieť v New Yorku za jeden deň a miestami nadobúdate pocit, že tento film je bedeker, ktorý vás berie na Grand Central Terminal, gondolu nad mestom, do hipsterskej či legendárnej café a iné pľace. Je to deň, ktorý by asi chcel stráviť nejeden z nás, otázne či aj s novým človekom...
V prvej polovici sa ešte film drží, no v druhej jasne ukáže, že do hĺbky nechce príliš zájsť. Ostáva na povrchu ako letná romanca, ktorej ide o pomútenie zmyslov, ale nerozvíja sa ďalej. Vo finále nastolí istý zaujímavý moment, ale potom ho o pár minút zase zmetie zo stola.

Rozhodne však treba pochváliť formálnu stránku: táto pohľadnica z New Yorku má solídnu kameru a výborne pôsobia aj prestrihy do minulosti či retrospektívy. Vďaka nim sa miešajú letargické chvíle s veľmi živými a na film sa vydržíte pozerať bez problémov.
Vo finálnom súčte je to však iba priemerná romanca, ktorá možno za mlákou môže rozprúdiť diskusiu, že sa do seba zahľadia potomkovia Jamajčanov a Kórejčanov, ale my sme predsa prísnejšie publikum, ktoré rieši vznik či posun vzťahu – a ten až taký rozpracovaný nie je. Na letný/letmý zážitok postačí.
The Sun Is Also a Star (USA, 2019, 100 min.)Réžia: Ry Russo-Young. Scenár: Tracy Oliver, Nicola Yoon. Hrajú: Yara Shahidi, Anais Lee, Charles Melton ...

Aj slnko je hviezda

Autor: Michal Korec
Zdroj: Kinema