Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Svet filmu





Vyhľadávanie

Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia




ESTA USA
kino
31. 12. 2015

Bod zlomu

Bod zlomuPredstavte si na chvíľu, že Bod zlomu 1991 neexistuje. Alebo ste ho nevideli. Prípadne ste neboli na svete a neskôr vám nepripadal cool, aby ste ho dobehli. Patrick Swayze vám nič nehovorí (vlastne hej, frajerka/manželka ulietava na inej starine, Hriešny tanec) a Keanu Reeves je drsniak z Matrixu. Pre vás je Bod zlomu 2015 nový film i táto recenzia...

Johnny Utah kedysi stváral nezabudnuteľné kúsky na motorke a bol extrémny športovec pre reklamu. Ale keď pri jednom záťahu prišiel o parťáka, rozhodol sa kapitulovať a začať makať na kariére agenta FBI. Teraz má zložiť skúšky, no pri jednom brífingu sa zrazu jeho minulosť prejaví v správnom smere – partia čmajzla bankovky z lietadla a nechala ich pršať v Ázii resp. šlohla diamanty za 100 miliónov dolárov a rozdala ich v Afrike. Utah tvrdí, že extrémisti sa snažia o sériu megakúskov a on sa môže medzi nich infiltrovať, aby zistil ďalšie kroky a eventuálne zastavil škody. Jeho atribúty ho na to jasne predurčujú, no ako nováčik musí sledovať, kedy je nová partička za hranicou zákona a kedy iba šantí v lufte a popiera zákony gravitácie.
KINEMAVIDEO3778.
Nazvať Bod zlomu iba akčným filmom by bola malá urážka. Na to obsahuje príliš veľa dobrých scén a zasahuje do extrémnych momentov, takže je korektné rozdeliť jeho sekvencie na tie dychberúce a tie typické akčné, kde sa mihnú prestrelky, pästné súboje a všetko skôr obyčajné. Ak sa prídete kochať kaskadérskymi kúskami smrteľníkov, čaká vás pekná prehliadka: od surfovania na 25-metrových vlnách cez zoskok a lietanie nadol s prekonaním 800 m po lezenie na divoké vodopády. I pekne zostrihaná úvodná sekvencia s motocyklami. Nie je ich málo, oplatí sa sledovať lokality, prípravu na adrenalínový kúsok i jeho exekúciu – vždy stojí za to. A zrejme by som odporúčal aj 3D, lebo niektoré zábery kamery sú natoľko sugestívne, že by sa slabším povahám mohla začať točiť hľava skôr ako Na lane. Ak je to vaša najväčšia motivácia ísť do kina a nepotrebujete hutný dej – a objednajte lístky.
A potom máme tradičnú krimi, kde sa musíme predrať cez bežné scény. Tvorí istú časť, núka vhodný akčný tmel a minimálne prestrelka pred bankou je fajn. Ale nie vždy zapadne do diania: napríklad keď sa pokúšajú extrémisti o ďalší kúsok, je to výborná šou – keď sa má paralelne odohrať naháňačka či prestrelka, jasne ťahá za kratší koniec. Autori jasne venovali pozornosť tým nevídaným veľkolepým scénam a ostatné skôr pridali z nutnosti žánru, ale tie vyjdú tradične a pútavé elementy nenúkajú.

Márne budete hľadať aj hlboký dej. Hoci je tu priestor pre isté tajomno a najmä hľadanie samotných extrémistov a ich motivácie vás v prvej tretine zaujmú, v ďalších dvoch je jasné, čo príde: identita FBI agenta musí byť odhalená a po zradení partie sa šetríme na veľké finále. Scenáristi skutočne nešli do veľkých detailov, ani nepotrebujú veľa ráz ohýbať zápletku, dejová kostra je pomerne jasná. A ešte aj vedľajšie postavy typu Delroy Lindo či Ray Winston vlastne nemajú veľmi čo hrať, nemajú priestor na veľké špekulácie, vyšetrovanie či iné aktivity ako poslušné sekundovanie.
Treba uznať, že Bod zlomu je štýlovo natočený. Jednotlivé miesta i lokality vyzerajú skvelo a sami by ste mali nutkanie vrhnúť sa na snouboarde do priepasti. Medzi kúskami si užijete veľké párty, aj krásne ženy a hlasnú hudbu, ktorú mixuje Steve Aoki. Akoby vás autori chceli vtiahnuť do životného štýlu a nechať vás vychutnávať. Pochodili takmer tucet krajín, od Indie cez Mexiko, Venezuelu, Rakúsko, Švajčiarsko, Nemecko, Taliansko a USA, čo je cítiť a celý film je značne autentický. Až si poviete, že pre takú nenáročnú akciu odmakali mnohí poctivé party.

Herecké obsadenie stavilo skôr na neznáme tváre, lebo Edgar Ramirez, ani Luke Bracey vám v pamäti výrazne nevyčnievajú. Sympatie budú rôznorodé, niekomu sadne Ramiréz, inému Bracey, asi aj podľa nátury. Ramirez vyznieva skúsenejšie, ale zase jeho part je pomerne divný a Bodhi sa nerysuje ľahko. Bracey je skôr taká klasika a duo Lindo-Winston poteší najviac. I Teresa Palmer, no má málo scén.
Bod zlomu ako zábavná akcia s pár extrémnymi a dobre natočenými akciami poteší, ale hĺbku alebo klasiku žánru tu nehľadajte.
PS – Pre všetkých, čo by chceli porovnávať s Bodom zlomu 1991. Novinka nie je taká prepracovaná, nemá takú precíznu réžiu a aj herci boli kedysi charizmatickejší. OK, chceli ste to vedieť...
Point break (Nemecko/Čína/USA, 2015, 113 min.)Réžia: Ericson Core. Scenár: Kurt Wimmer. Hrajú: Teresa Palmer, Luke Bracey, Édgar Ramírez...

Bod zlomu

Autor: Michal Korec
Zdroj: Kinema