Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Svet filmu

Vyhľadávanie

Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


kino
08. 03. 2019

Bojovníčky slnka

Bojovníčky slnkaFrancúzska prehliadka Crème de la crème už po šiesty raz prináša do slovenských kín to najlepšie, čo sa natočilo v krajine galského kohúta. Filmové diela sa budú premietať vo viac ako tridsiatich mestách po celom Slovensku. Počas prvého týždňa je do bratislavských kín nasadených približne dvadsať filmov rôznorodych žánrov. Tohto roku medzi vybranými nájdeme aj koprodukčnú (Francúzsko, Belgicko, Gruzínsko a Švajčiarsko) drámu Bojovníčky slnka.

Druhý celovečerný film francúzskej režisérky Evy Husson, inšpirovaný skutočnými udalosťami, prináša príbeh žien, ktoré sa rozhodli bojovať proti nadvláde extrémizmu v severnom Kurdistane. (Hoci sú názvy miest a teroristických organizácií vo filme zmenené, nie je ťažké si domyslieť, že film reflektuje boje s ISIS v Iraku.) Na čele skupiny Bojovníčiek slnka stojí mladá právnička Bahar, ktorá sa do boja o spravoslivosť púšťa aj z osobných dôvodov.
Pri jednom z útokov na rodné mesto, počas ktorého zomiera jej manžel, je spolu so svojím maloletým synom a s mnohými dalšími ženami zajatá a odvlečená islamistami. Keď sa jej zo zajatia podarí ujsť, bojovú ženskú jednotku zakladá s jediným poslaním – dobyť mesto späť a oslobodiť syna. Postupne sa do jej života zaplieta aj vojnová novinárka Mathilde (francúzska herečka a režisérka Emmanuelle Bercot), ktorá ťaženie Baharinej skupiny pozorne sleduje a dokumentuje.
KINEMAVIDEO4908.
Režisérka Husson postavila svoj filmový príbeh práve na týchto dvoch ženách, ktoré sú si vo svojich tragických osudoch nečim podobné – obe stratili vo vojne milovaného človeka. Mathilde, ktorá v sebe nosí predobraz americkej novinárky Marie Colvin (v roku 2012 zomrela pri výbuchu v Sýrii a v súčasnosti sa vo svetových kinách premieta o nej autobiografická snímka A Private War – poznámka autorky), je až závislá na živote v prednej línii. Po nedávnych bombových útokoch vo vojnovej Sýrii zanechala dcéru, aby opätovne ďalej riskovala medzi irackými Kurdmi...
V úlohe Bahar sa predstavuje tridsaťpäťročná rodáčka z iránskeho Teheránu Golshifteh Farahani, ktorá si nedávno zahrala svojskú manželku Lauru v skvelej snímke Jima Jarmuscha Paterson (2016). V Bojovníčkach slnka plynulo prechádza z angličtiny do franzúzštiny, arabštiny či kurdštiny. Okrem toho nekompromisne ovláda automatické zbrane, velí skupine odhodlaných amazoniek a bojuje – na život a na smrť. Scény jednotlivých bitiek sú poprestrihávané spomienkami na to, ako sa Bahar dostala do zajatia a ako neľudsky sa k nej väznitelia správali. Často ide o veľmi drsné a dehonestujúce scény – pre postavy aj pre diváka.

Rôznorodým záberom ako aj hudobným motívom dominuje sugestívnosť. Môže sa zdať, že použitie burácajúcej hudby je manipulatívne. Mne osobne sa však táto hudobná zložka javila ako efektívna a funkčná súčasť samotného rozprávania, vďaka ktorej prichádzala k divákovi potrebná emócia. Sme svedkami mnohých spomalených záberov, ale aj autenticky rozkývaných, na ktorých sledujeme bojovné nasadenie ženských protagonistiek. Režisérke a jej tímu sa podarilo priniesť na veľké plátno silné hrdinky tejto doby.
Snímka zaujala na minuloročnom festivale v Cannes, kde sa uchádzala o Zlatú palmu v hlavnej súťaži. Hoci sa film na festivale tešil veľkému obdivu a pozornosti publika, neskôr sa u kritikov nestretol až s tak silným ohlasom. Množstvu scén sa dá možno vyčítať, že sa pohybujú niekde medzi hrôzou a pátosom. Avšak reálnu hrôzu, ktorú ženy v týchto častiach sveta zažívajú, sa asi nepodarí žiadnemu fimu úplne vyjadriť či vystihnúť.

Prevedenie snímky, ktorá pracuje so silnými osobnými príbehmi a motívmi, je po filmovej stránke uspokojivé. Akoby však výslednému tvaru niečo chýbalo. Politické ukotvenie je bohužiaľ výrazne vágne. Filmové rozprávanie je trocha rozbité a miestami zmätočné. Kvôli aktuálnosti témy sa však jednoznačne oplatí na film zájsť do kina.
(V irackej časti Kurdistanu bolo v roku 2014 zajatých sedem tisíc mladých aj starších žien, ktoré sa stali rukojemníčkami Daeshu v pohorí Sinjar. Len niektoré z nich dokázali uniknúť, spojiť sa s kurdskou armádou a vytvoriť jednotku bojovníčiek. Bojovali, aby pomstili tých, ktorí ich zajali a spáchali trestné činy proti nim a ich rodinám.)
Les Filles du soleil (Francúzsko/Belgicko/Gruzínsko/Švajčiarsko, 2018, 115 min.)Réžia: Eva Husson. Scenár: Eva Husson. Hrajú: Golshifteh Farahani, Emmanuelle Bercot, Evin Ahmad, Erol Afsin...

Bojovníčky slnka

Autor: Barbora Gvozdjáková
Zdroj: Kinema