Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Svet filmu

Vyhľadávanie

Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


kino
09. 02. 2018

Chlapi neplačú

Chlapi neplačúDvadsať rokov je zvyčajne v živote človeka dlhá doba. Pre veterána poznačeného traumami z vojny, ako film Alena Drljevića demonštruje, však veľmi krátka. Nespracované hrôzy, ktorým museli čeliť, z nich urobili časovanú bombu ešte aj dve dekády po skončení konfliktu. Hoci sa zdá, že príbehov o vyrovnávaní sa so zážitkami z vojny s pacifistickým posolstvom bolo veľa a nikto už nič nové neprinesie, tu sa stalo niečo nečakané. Chlapi neplačú zabrnkali na novú citlivú strunu a nielenže rozplačú seba, ale i diváka.

Tento film dozaista nenechá chladným ani toho najzarytejšieho cynika. Tu sa totiž páli ostrými do rozjatrených duševných rán. Zdanlivo nenápadný film v komornom duchu rozvibruje naše útroby a preskúša našu odolnosť . Sila bosnianskej koprodukčnej snímky spočíva najmä v tom, že napriek tomu, že sa odohráva za múrmi jedného hotela, prostredníctvom rozprávania hlavných aktérov sa prenesieme priamo do epicentra bojov i vojnových zločinov.
KINEMAVIDEO4587.
Psychologický experiment spojil ôsmich veteránov zo Srbska, Chorvátska a Bosny a Hercegoviny, aby sa vrátili späť do minulosti a rekapitulovali vlastné vojnové zážitky. Už len to môže napovedať, že pôjde o kombináciu priam vražednú. Národnostná rozbuška je tak pripravená, paradoxne však v tomto filme pôjde o niečo celkom iné. Slovinský terapeut , ktorý síce nemá skúsenosti z bojiska ako jeho zverenci, napriek tomu musí všetko absorbovať a spracovať rovnako ako oni.
Opustený hotel po sezóne hostí celkom neobvyklú partičku a stane sa svedkom bolestných spomienok bývalých vojakov podstupujúcich platený experiment. Slová terapeuta, že vojna sa skončila už pred 20 rokmi, no v ich hlavách stále trvá, rezonujú celým filmom a odkrývajú aj smerovanie celého príbehu. Neliečené traumy tu vyplávajú na povrch a objekty pozorovania prechádzajú trpkou cestou za duševným oslobodením. Spolu s nimi budeme prechádzať naprieč individuálnym zážitkami, ktoré ovplyvnili ich život aj po skončení vojny.

Debutujúci bosniansky režisér si naložil vskutku veľký náklad. Celý čas ho však nesie statočne až hrdinsky a nič okrem zlomených bojovníkov sa mu v príbehu nezosype. Sám si nesie vlastné zážitky z bosnianskej vojny a hoci si myslel, že vojna je už preňho uzavretá kapitola, predsa len ním jedna skúsenosť zamávala. Workshop mierovej organizácie, ktorej sa v roku 2010 zúčastnil, aby získal materiál potrebný pre pripravovaný dokument, ho presvedčil o tom, že téma si zaslúži celovečerný hraný film.
Vo filme však Alen Drljević nie je žiadny nováčik. Nakrúca dokumenty i krátke filmy a ako asistent réžie sa podieľal aj na snímkach Grbavica, Na ceste - výbornej bosnianskej režisérky Jasmily Žbanić. V snímke Chlapi neplačú figuruje ako producentka. Kým ona sa zameriava na ženské hrdinky zápasiace s krutým odkazom vojny, Drljević stvoril čisto maskulínny príbeh priamych aktérov nezmyselného boja.

O tom, že vojna neplodí hrdinov ani zbabelcov, len zlomené a traumatizované duše, nás filmy i literatúra presvedčili už viackrát. Tentoraz nám film ponúkne sugestívny pohľad na čisto zmarené osudy psychicky padlých vojakov. Nahliadneme do ich myslí a budeme s nimi súcitiť bez ohľadu na to, čo museli vykonať. Súcit a ľútosť napokon prevážia nad odsúdením a pochopenie a katarzia čaká nielen zničených mužov, ale aj nás.
Odvážny film o tom, že mať strach je normálne, spojil zdanlivo nezmieriteľné národy, aby si znova prežili vojnové zážitky. V mysliach opäť bojovali, aby dali voľný priebeh nakumulovanému hnevu, frustrácii a bezmocnosti. Tento príbeh ocenený Zvláštnou cenou poroty na MFF Karlove Vary sa diváka celkom zmocní. A je to aj vďaka dokumentaristickému charakteru, hlbokej psychologizácii a heroickým hereckým výkonom s neuveriteľnou dávkou autenticity.
Muškarci ne plaču (Bosna a Hercegovina, Slovinsko, Nemecko, Chorvátsko, 2017, 98 min.)Réžia: Alen Drljevic. Scenár: Alen Drljevic, Zoran Solomun. Hrajú: Boris Isakovic, Leon Lucev, Emir Hadzihafizbegovic

Chlapi neplačú

Autor: Barbora Bačíková
Zdroj: Kinema