Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Svet filmu





Vyhľadávanie

Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia




ESTA USA
kino
28. 07. 2011

Cigán

CigánNový film Martina Šulíka sa snaží o odhaľovanie – napríklad už len svojím názvom. Význam slova „Cigán“ sa nedá ľahko vyjadriť.  Pojem CIGÁN má u nás, v našej krajine, rôzne podfarbenie (alebo skôr rôzne významy) - od  hanlivého pomenovania Róma, cez nadávku až po označenie klamára či niekoho, s kým nechceme mať nič spoločné. Ukázať ho naplno veľkými písmenami cez celé plátno chce tak trocha guráž. Po pozretí filmu CIGÁN však divák pochopí, že iný názov by mu nepristal tak, ako tento. Je jednoducho výstižný.


Hoci sa dej na začiatku akosi kostrbato rozbieha, diváka o chvíľu pohltí. Skutočne, aj herecké výkony sú veľmi dobré. Azda najsilnejším momentom vo filme bolo – pre mňa -  to , ako jeden z dokumentaristov, ktorí v osade nahrávajú rómske piesne, rozpráva vtip o Rómoch. O Cigánoch pri smetiakoch... To bol akýsi zlomový bod. Snímka má však aj zopár mínusov. Návštevy mŕtveho otca „z onoho sveta“ sa spočiatku zdajú najskôr vhodné a dodávajú atmosfére tajomnosť, akúsi mystiku. Priznám sa, že hoci som nepočítala, koľkokrát sa hlavnému hrdinovi otec zjaví, no z toho počtu by som ubrala. Opakovaním sa ale tajomno akosi vytrácalo...

Čudujem sa aj dobráckemu charakteru hlavného hrdinu, a tomu, že si ho dokázal udržať aj napriek tomu, že okolo seba mal skôr opačné príklady správania sa. Výborne to však zahral. Ďalšie postavy sa mi zdajú slabšie prepracované... Vráťme sa k téme odhaľovania. Film sa snaží odhaliť život a pomery v rómskej osade -  úžerníctvo, rozrtržky v rodine, či medzi jednotlivými obyvateľmi, predaj dcéry do zahraničia - myslím, že to bolo naznačené primerane. No ťažko budeme hľadať za celým príbehom a jeho podaním niečo ďalšie, novšie, nevídané, neslýchané... Verím však, že pre diváka zo zahraničia a aj pre porotcov na zahraničných festivaloch je to viac-menej novinka, preto aj na jednej strane chápem ocenenia, ktoré film získal a zrejme si ich zopár ešte na konto pripíše. Preto tento film musí mať zákonite minimálne dve rôzne optiky – slovenskú a zahraničnú.

Iste, rómska tematika sa odráža v mnohých dokumentárnych snímkach, a CIGÁN je predsa len niečo iné. Napokon, hraný film osloví aj iné (dovolím si odhadnúť, že určite aj širšie) spektrum divákov, ako dokument – no to nepokladám za plus, jednoducho len uvažujem. Do hlbších kulturologických a sociologických úvah sa neodvažujem púšťať.Na záver nemôžem zabudnúť vyzdvihnúť vynikajúci soundtrack. Hudba k filmu nie je ani príliš patetická ani dojímavá, čoho som sa najskôr obávala, ale je svojská a príťažlivá. Čo dodať - Vladimír Godár. Aj preňho sa oplatí Cigána vidieť.
VYPOČUJTE SI ZVUKOVÚ RECENZIU FILMUCigán (Slovenská republika/Česká republika, 2011, 107 min.)Réžia: Martin Šulík. Námet: Marek Lesčák, Martin Šulík. Scenár: Marek Lesčák, Martin Šulík. Kamera: Martin Šec. Strih: Jiří Brožek. Hudba: Vlado Godár. Hrajú: Janko Mižigár, Martin Hangurbadžo, Miro Gulyas, Miroslava Jarábeková, Ivan Mirga, Martina Kotlárová, Attila Mokos

Cigán

Autor: Elena J.
Zdroj: Kinema