Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Svet filmu

Vyhľadávanie

Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


kino
09. 07. 2010

I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip MorrisUž vás unavujú klasické romantické komédie, ktoré na Kineme nedostanú viac ako štyri hviezdičky? Čo tak dať si romantickú komédiu v netradičnom prevedení – keď namiesto muža a ženy zaľúbený párik tvoria dvaja muži? Možno aj tento dôvod viedol režisérov (Glenn Ficarra a John Requa), aby sa inšpirovali skutočným príbehom o dvoch gayoch. Pozor - ak čakáte typickú jimcarreyovskú komédiu, pri ktorej budete pukať od smiechu, nie ste na tej správnej adrese.

 
 
Režiséri sa chopili zaujímavého skutočného príbehu, na miesta hlavných protagonistov – Stevena Russela a Phillipa Morrisa – dosadili výborných hercov, a dej vystavali na komických situáciách. Záruka dobrej zábavy by preto nemala chýbať. Občas sa však humor vytratí, a divák nevie, či sa má smiať alebo poňať situáciu vážne. Aj homosexuálny vzťah je zobrazený rozporuplne: občas prehnane zosmiešňujúco, inokedy úplne seriózne a vášnivo. Jimovi Carreymu a Ewanovi McGregorovi by ste skutočne uverili, že sa milujú nado všetko na svete. Zdá sa, že im neprekážali ani milostné scény, dokonca ich zahrali veľmi presvedčivo. Čo sa hereckej stránky týka, klobúk dole. Najmä Ewan McGregor má v očiach ten správny, nezameniteľný a – odpusťte za výraz – tzv. „prihriaty“ pohľad. 
Je pravdou, že len ťažko môžeme vymenovať iné romantické komédie s hlavnými hrdinami štvorpercentnej menšiny. A preto je film predsa len v niečom výnimočný - v porovnaní s vážnymi drámami ako Philadelphia, Skrotená hora, Milk... Ale neznamená to, že toto dielo je automaticky priekopnícke. Jednoducho – patrí mu prvenstvo v nápade, ale o nič neprídete, ak ho neuvidíte.
Trošku nelichotivo vyznie zosmiešňovanie kresťanskej viery – Stevenovo predošlé aktívne pôsobenie v cirkvi, nadšenie jeho manželky pre kresťanský život, misionársky založený taxikár – načo..?
Najdramatickejší moment – Stevenovo zdôverovanie sa divákom o tom, ako sa zamotáva do lží a ako nevie, kým vlastne je – autori takmer nezvládli. Chýba akési záverečné upokojenie rozvírenej hladiny.


I love you Phillip Morris je v konečnom dôsledku dráma, či až tragédia o nešťastnom človeku, ktorý nevie, ako má žiť sám so sebou a so svojou rodinou (mimochodom, dochádza tu k veľmi jemnému dotyku s problematikou amerického sna), a preto v nádeji, že si už bude robiť len to, čo chce, rodinu opustí, aby nakoniec zistil, že ani to nie je ono. Pôvod problému v psychike hlavnej postavy je veľmi dobre a jasne zachytený už v prvej časti filmu. Ďalej je to už len o „lacnej komédii“. Ale aj tá v pozadí zaváňa až do konca niečím smutným...
I Love You Phillip Morris (USA, 2009, 98 min.) Réžia: Glenn Ficarra, John Requa. Námet: Steve McVicker – rovnomenná kniha (2003). Scenár: Glenn Ficarra, John Requa. Kamera: Xavier Pérez Grobet. Strih: Thomas J. Nordberg. Hudba: Nick Urata. Hrajú: Jim Carrey, Ewan McGregor, Leslie Mann, Rodrigo Santoro, Michael Mandel, Michael Beasley, Allen Boudreaux, Sean Boyd, Mary Louise Burke

I Love You Phillip Morris

Autor: Elena Jančušková
Zdroj: Kinema