Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Svet filmu

Vyhľadávanie

Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


kino
06. 04. 2019

Je mi fajn, s.r.o.

Je mi fajn, s.r.o.Jacques je na nikdy nekončiacom hone za úspechom. Prekypuje miliónovými nápadmi, dokonale sa vyzná v teórii biznis stratégií a už teraz sa pripravuje na svoj triumf kopírovaním manierov bohatých - napríklad aj ponevieraním sa po svete v župane a papučiach. V očiach svojho okolia je však Jacques len bláznivým skrachovancom, ktorý žije z rozpredávania dielov zo svojho starého auta a drobných podvodov. Zdá sa, že ho už nikto ani nemôže brať vážne. Jacques sa však rozhodne navštíviť svoju sestru Monique a zapojiť ju do plánu, ktorý považuje za úplnú “tutovku” : Zakladá agentúru I Feel Good, ktorá bude sprostredkovávať nízkonákladové plastické operácie v Bulharsku. Francúzska komédia Je mi fajn s.r.o predstavuje hviezdneho Jeana Dujardina v úlohe ukážkového blázna, ale hemží sa aj množstvom ďalších karikatúrnych postavičiek. Situačný humor vyplýva najmä z treskutého spojenia ich rozmanitých “porúch” a slabostí. Film však predstavuje aj akýsi súboj diametrálne odlišných svetonázorov, ktoré súrodenci Jacques a Monique zastávajú.

KINEMAVIDEO4956.
Jacques je regulérny maniakálny blázon, ktorý žije s hlavou v oblakoch a odmieta akýkoľvek konštruktívny kontakt s realitou. Ak pre rolu úspešného biznismena, ktorú si tak vysnil, má vôbec nejaký predpoklad, bude to ten neskutočný “drive”, ktorý ho ženie vpred napriek skepticizmu a výsmechu okolia. Pokiaľ ide o priority, Jacques má vo veciach úplne jasno - peniaze sú úspech, sloboda, sebavedomie. Delia sa len slabosi. Nič, z čoho nebude zisk, nestojí ani za najmenšiu námahu.
Monique (Yolande Moreau), ktorú z ničoho nič po rokoch odcudzenia prepadne na jej pracovisku, je z úplne iného cesta. Po rozvode život zasvätila práci s nízkoprahovou komunitou (spoločenstvo Emauzy), kde sociálne slabší v dielňach opravujú nežiadúci nábytok, odevy a elektroniku z cudzích domácností. Peniaze tu nehrajú žiadnu rolu, práca a jej “plody” sú spoločným vlastníctvom všetkých. Je to svet, v ktorom našlo zázemie množstvo čudákov a vydedencov. A teraz sa tam na čas chystá usadiť aj Jacques. Avšak nie preto, aby sa do programu sociálnej rovnosti tiež zapojil. Práve naopak - z nešťastných a neúspešných členov komunity chce urobiť prvých klientov svojej agentúry. Stačí ich presvedčiť o tom, že všetky ich problémy zázračne vyrieši nový, vylepšený vzhľad…

Napriek zvučnému obsadeniu a sľubnému námetu, Je mi fajn s.r.o. ako komédia značne pokrivkáva. V repertoári má spoločenskú satiru, morbídne vtipy, bláznivý humor “na prvú” aj úplné absurdity. V praxi to však dokopy veľmi nefunguje. Sklamaním je napokon aj samotný dej, ktorý síce tu a tam naznačuje nejaký hlbší presah a kontext, no v konečnom dôsledku ostáva len pomerne povrchnou znôškou náhodných motívov a situácií.
Námet je plnou váhou postavený na hlavnom hrdinovi - zaslepený mamonár príde do stretu s tvrdou realitou aj socialistickými ideálmi rovnosti a vy čakáte, čo to s ním urobí. Tento potenciál však film nakoniec výraznejšie nerozvíja. Prakticky len prestupuje na mieste a ponúka dookola jemne obmenené variácie tých istých ideí. A keď na záver predsa len príde na nejakú katarziu, je to opäť len celkom náhodné (hoci celkom predvídateľné) vyvrcholenie.

Matne tuším, že scenáristická a režisérska dvojka Benoît Delépine, Gustave Kervern (Na mamuta!) chce týmto prepáleným podobenstvom divákovi povedať, že nie je vôbec nič zlé na tom byť priemerný, či dokonca celkom neúspešný. Že individualistický hon za modlou úspechu je doménou bláznov a nebezpečných fanatikov, ktorých nakoniec realita aj tak prevalcuje. Že človeku môže byť “fajn”, aj keď mu nie je úplne “bombasticky”. Tieto ušľachtilé myšlienky však v takejto rozpačitej forme veľký potenciál zasiahnuť divákovi “do živého” nemajú.
Ak máte chuť na bláznivú komédiu so štipkou francúzskeho šarmu (ten spoľahlivo dodáva ústredný hrdina a herecký predstaviteľ), Je mi fajn s.r.o. vám môže prísť celkom vhod. Aj v kategórii ľahkých žánroviek z krajiny galského kohúta však už do kín prišlo veľa podstatne vydarenejších titulov…
I Feel Good (Francúzsko, 2018, 103 min.)Réžia: Benoît Delépine, Gustave Kervern. Scenár: Benoît Delépine, Gustave Kervern. Hrajú: Jean Dujardin, Yolande Moreau, Jo Dahan,Jean-Benoit Ugeux,Jana Bittnerová...

Je mi fajn, s.r.o.

Autor: Hana Lippová
Zdroj: Kinema