Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Svet filmu

Vyhľadávanie

Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


kino
10. 02. 2019

Mária, kráľovná škótska

Mária, kráľovná škótskaPo dvoch filmoch o Kráľovnej Alžbete prichádza nová dráma do historickej skladačky z druhej polovice 16. storočia. Mohli by sme ju nenápadne nazvať Kráľovná Alžbeta 2.5 s tým rozdielom, že sa sústredí na druhú kráľovnú, s ktorou Alžbeta na diaľku súperí a odráža intrigy nielen z vlastného kráľovského dvora.

Píše sa rok 1561 a na škótske pobrežie dorazili lode a na jednej z nich kráľovná, ktorej má patriť škótsky trón. Lenže situácia na britských ostrovoch je zapeklitá: tam dole vládne už niekoľko rokov Alžbeta, čo sa vzpriečila Rímu a ide si svojou protestantskou cestou (s istými obmenami). V Škótsku je situácia rozbitá – časť ľudu sa hlási ku katolicizmu a časť k protestantskému prúdu, takže Máriu čaká nutný rozkol: šanca na zjednotenie je nulová a Londýn bude v nej vidieť sokyňu, ktorá si chcieť získať nielen Škótsko, ale aj Anglicko, lebo naň vzdialene má právo.
KINEMAVIDEO4797.
Nehovoriac o tom, že Márii to celkom páli, nezbaští prvú návnadu Alžbety (ochotnej poslať na výdaj ešte aj svojho možného partnera) a ide si svojou cestou. Má vlastné názory, neraz tvrdú hlavu, čo ju stojí veľa: znepriatelí si kazateľov, eventuálne aj ďalších ľudí z dvora, ktorý zaslepení snahou dostať sa späť ochotne podnikajú útoky a na spadnutie môže byť aj občianska vojna. Lenže Mária vie, že najistejšia cesta je nájsť si manžela (pekne Angličana, proti čomu nemôže ani Alžbeta nič namietať), porodiť potomka a ten bude mať ešte väčšie šance vládnuť ako ona sama. Dupľom, keď na diaľku sa Alžbeta k výdaju príliš nemá...

Mária, kráľovná škótska bude imponovať najmä divákom odrasteným na historických filmoch. Inak sa na ňu bude pozerať našinec, ktorý o danej dobe vôbec nič nevie (zrejme bude šokovaný už úvodnou scénou, kde Mária putuje na popravu) a inak znalec, ktorý minimálne videl dva filmy s Cate Blanchett a vie čosi o tom, ako sa Alžbeta a Mária pasujú o nástupníctvo trónu. Tento film jasne vymedzí, kto hrá prím a kto je vo vedľajšej roli (svedčia o tom aj zriedkavé nominácie herečiek na ocenenia).
Saoirse Ronan je silná Mária, hoci sama o sebe neraz pochybuje aj tlakom situácie. Iný pohľad sa naskytne na Margot Robbie: kto čaká výbušné herectvo po vlaňajšej Tonyi, mal by krotiť očakávania. Rola jej padne dobre, má silné scény, ale ruku na srdce... ani jedna z herečiek nemá na bravúrny part Cate Blanchett. Obe herečky sa snažia, ale ani v súčte na ňu nemajú napriek silným momentom. A je to dané aj kvalitou scenára a réžie.

Scenár nie je márny, má aj silné momenty, ale je občas rozťahaný a hoci sami tipujeme čo môže nastať (a občas to príde, ak poznáte dejiny), veľa diania sa točí okolo na pohľad bežných civilných taľafatiek: kto si má koho zobrať a čo to bude znamenať do budúcna. Prídu aj politické intrigy, pokusy o vraždu, silené manželstvá – história s Máriou príliš nemaznala a čím ďalej, tým nadobúdate pocit, že bolo od nej chrabré ustáť vôbec túto situáciu, keď jej miestami po krk išli úplne všetci – odpadlíci z dvora posilnení o frakciu z Anglicka... Ale silné momenty prídu, posilnené výbornou hudbou Maxa Richtera, ktorý nechá vyznieť cválanie naprieč malebnou krajinou alebo očakávaný pôrod.
Po formálnej stránke tasí film viaceré triumfy – kostýmy sú rozhodne hodné nominácie na Oscara a ako som pôvodne tipoval, aj masky a make-up. Za Alžbetu v podaní Margot Robbie neraz hrá veľa aj výborne namaľovaná (či zohavená) tvár. Ale samotná réžia je miestami kostrbatá, ide o debut režisérky, čo nevie ešte poriadne uchopiť či nechať vyznieť niektoré momenty.

Občas máte problém zatĺcť si do hlavy mená či výrazy jednotlivých postáv (žiaľ, casting ich vybral tak, že sa niektorí na seba podobajú) a ona im nedá charakteristickú štipku či nepodá divákovi pomocnú ruku, aby si ich zapamätal. Intrigánskych fúzačov je tu neúrekom, ale dlho vám bude trvať zistiť, kto je kto. Škoda, lebo mužskí herci tu nehrajú druhé husle... Na diaľku však opäť raz nechá pozdravovať Geoffrey Rush či Clive Owen z vyššej ligy.
Nebolo by spravodlivé iba porovnávať Máriu, kráľovnú škótsku s filmami o Elizabeth, hoci komparácia sa priamo núka. Ako samostatný celok vám ponúkne sondu do britskej histórie a náročný boj dvoch žien, ktoré si na trónoch viac odtrpeli ako užili – no ich rozhodnutia mali silný dopad na budúcnosť krajín. Je možno škoda, že nedopadol ešte lepšie a nemá silnejšie vyznenie. Ako historické kino nie je márne.
Mary Queen of Scots (UK, 2018, 124 min.)Réžia: Josie Rourke. Scenár: Beau Willimon, John Guy. Hrajú: Saoirse Ronan, Margot Robbie, Jack Lowden, Joe Alwyn, Gemma Chan, Martin Compston, Ismael Cordova, Brendan Coyle, Ian Hart, Adrian Lester, James McArdle, David Tennant, Guy Pearce

Mária, kráľovná škótska

Autor: Michal Korec
Zdroj: Kinema