Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Svet filmu

Vyhľadávanie

Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


kino
27. 11. 2018

Mimi a Líza: Záhada vianočného svetla

Mimi a Líza: Záhada vianočného svetlaMimi a Líza je 7 – dielny televízny animovaný seriál pre deti z roku 2011. Išlo o krátke, osemminútové epizódy zo života dvoch odlišných kamarátok Mimy a Lízy. Mimi je čiernovláska, nevidomá a nesmelá, Líza zase blondínka s okáľmi ako Rami Malek, bláznivá a pojašená. Seriál nakrútila a napísala animátorka Katarína Kerekesová (krátkometrážne Pôvod sveta, Kamene).

Seriál možno charakterizovať svojou bezprostrednosťou a čistotou podania ako ľahko staromódny až retro a taktiež ani 26 – minútová novinka s podtitulom Záhada vianočného svetla nestavia na postmoderných odkazoch, cynizme alebo hyperrealistickej animácii súčasnej celovečernej tvorby určenej pre menšie aj väčšie deti, prípadne „pre celú rodinu“. Je to akýsi návrat do starých zlatých časov československej večerníčkovej tvorby dôb minulých a dodáva to projektu na originalite a odlišnosti od väčšinovej produkcie.
KINEMAVIDEO4828.
Katarína Kerekesová nakrútila v roku 2017 animovaný seriál Websterovci, ktorý naopak na postmodernite, nekonečných odkazoch na modernú uponáhľanú dobu a paralel života rodinky pavúkov v bytovke so životom súčasnej rodiny priamo staval. I keď bol seriál určený skôr pre deti vo veku hlavnej hrdinky, školáčky na prvom stupni, vďaka rôznym „vychytávkam“ v dobrom slova zmysle išlo skutočne o celorodinnú zábavu a tomu zodpovedala aj na slovenské pomery vyspelá animácia. 6 dielov sa nakoniec dostalo do našich kín ako samostatný celovečený blok a bol to celkom rozumný nápad.

Záhada vianočného svetla rozpráva jednoduchý príbeh o potrebe priateľstva, „svetla v živote“, nielen v čase vianočnom, ale do vianočného času zasadenom. Mimi a Líza žijú so svojimi rodičmi v malom meste, ktorým prechádza každý rok červený vlak s vianočnými darčekmi. Momentálne nežijú ničím iným, len túžbou postaviť na Vianoce ten najkrajší vianočný stromček na svete. No a čo by to bol stromček bez poriadnych svetiel, pretože bez nich nie sú Vianoce vôbec kúzeľné.
Po zapnutí svetla na stromčeku sa deťom zjaví malé živé svetielko a pripraví pre dievčatá nevšedné dobrodružstvo naprieč časom. Svetielko zmizne, Mimi s Lízou sa ho vyberú hľadať na povalu domu a nájdu ho u osamelého uja Viliama. Cieľom detí sa tak pre ďalšie okamžiky stane hľadanie nových priateľov pre Viliama. Opoveď na otázku jeho samoty tkvie v minulosti, našťastie má živé svetlo zázračnú schopnosť cestovať späť v čase.

Jednoduchá a roztomilá animácia práve pri tejto takmer surrealistickej sekvencii vykazuje najviac tvorivých nápadov. Nasleduje skok do hlbokej minulosti a osvetlí nám nielen minulosť obyvateľov mestečka, ale najmä deťom ukáže, že druhých ľudí by sme nemali vnímať na základe prvého dojmu. Mimi a Líza sa tak pokúsia zmeniť minulosť a zachrániť tak jeden nešťastný ľuský osud. Podarí sa im to?
Mimi a Líza je príjemná rozprávka pre menšie deti, ktorá rozhodne neurazí ani ich rodičov a to aj preto, že ich deti by mali byť s výsledkom spokojné. Ale možno sa vo Viliamovi viacerí z nich aj nájdu, prípadne v ďalších letmo načrtnutých postavách dospelých. A proti jednoduchému posolstvu skutočne nemôže nikto nič namietať.
Mimi a Líza: Záhada vianočného svetla (Slovensko/Česko, 2018, 67 min.)Réžia: Katarína Kerekesová, Ivana Šebestová. Scenár: Katarína Kerekesová, Ivana Šebestová, Katarína Moláková. Hrajú: Ema Mercová, Grétka Fedora Homzová, Táňa Radeva, Vladimír Kobielsky, Matej Landl, Henrieta Kolláriková – Jančišinová, František Kovár, Oľga Belešová, Ivo Gogál, Eva Matejková…

Mimi a Líza: Záhada vianočného svetla

Autor: Erik Binder
Zdroj: Kinema