Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Svet filmu

Vyhľadávanie

Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


kino
07. 06. 2019

Môj dedo spadol z Marsu

Môj dedo spadol z MarsuJedno svojské dievča, stratený dedko s desivým tajomstvom a mimozemský robot s tajnou misiou. To sú hlavné ingrediencie koprodukčnej novinky pre deti s neprehliadnuteľným názvom Môj dedo spadol z Marsu. Film ponúka napínavú, chvíľami priam strašidelnú zápletku, slušnú výpravu a zaujímavý medzinárodný herecký ansámbel. Svoju úlohu, teda udržať malých divákov počas 79 minút svojej stopáže na kraji sedadla, zvláda celkom dobre.

Hlavnou hrdinkou snímky je Una, ktorá sa práve chystá oslavovať narodeniny. V živote to nemá práve najľahšie. Pre jej introvertnú povahu a svojské záľuby si ju doma aj v škole doberajú, jedna zo spolužiačok ju dokonca šikanuje a ťahá z nej peniaze. Jej skutočný život sa však odohráva za zavretými dverami pracovne milovaného starého otca, kde spolu spiklenecky vymýšľajú rôzne uletené vynálezy a pozorujú tajuplný vesmír.
KINEMAVIDEO5014.
Jedného dňa sa však Unin svet obráti hore nohami. Na oblohe sa zjaví zvláštne žiarivé znamenie, starý otec kamsi zmizne a mamu odvezú do nemocnice, kde následne bojuje o život. S oboma bratmi pri maminom lôžku a otcom - pilotom kdesi na cestách, Una ostáva na všetko sama. Avšak len dovtedy, kým v dedovej pracovni neobjaví čudného robota na kolieskach, ktorý na ňu začne hovoriť čudnými jazykmi. Robot sa jej predstaví ako pilot mimozemskej letky a prezradí jej tajomstvá, ktoré zmenia všetko, čo si doteraz myslela o svojej rodine. Sľúbi jej tiež, že ak mu pomôže vrátiť sa “k svojim”, pomôže jej on na oplátku zachrániť dedka aj mamu. Robot, ktorému dá Una prezývku Dodo, sa čoskoro stane jej prvým skutočným kamarátom…
Detský dobrodružný sci-fi film Môj dedo spadol z Marsu vznikol v širokej európskej koprodukcii, na ktorej sa okrem Chorvátska, Luxemburska, Nórska, Bosny a Hercegoviny, Slovinska a Česka podieľalo aj Slovensko. V snímke režisérskej dvojky Marina Andree Škop a Dražen Žarković sa tak popri Lane Hranjec v hlavnej detskej úlohe či Nilsovi Ole Oftebrovi v úlohe strateného dedka predstavila aj Petra Polnišová, a to ako Unina mama. Inak by sa však film mohol (alebo, zo svojej fantazijnej podstaty skôr nemohol) odohrávať prakticky kdekoľvek.

Nosný príbeh stojí na vcelku odvážnej “vesmírnej” zápletke, ktorá by pri inej forme spracovania a výpravy pokojne vydala aj na sci-fi pre staršie divácke generácie. Veľmi zľahka sa vo filme otvára zaujímavá téma stretov dvoch civilizácií, z ktorých každá je v celkom inom vývojovom štádiu. Hoci jedna z nich čo do technologickej vyspelosti jasne ťahá za silnejší koniec, niektoré dôležité aspekty života jej pri tom celkom unikajú.
Možno by sa rodičov patrilo trošku varovať, že sa film v niektorých scénach pomerne farbisto zaoberá umieraním, čo nemusí byť pre citlivejších juniorov celkom vhodné. Väčšina zdrojov napätia vo filme je ale skôr dobrodružná ako desivá. Podporuje ju efektná (hoci, samozrejme, zďaleka nie “hollywoodsky” veľkolepá) výprava a pútavé počítačové animácie nekonečného vesmíru, ktoré na veľkom plátne detského diváka nemôžu nezaujať.
Tým najväčším ťahákom je ale časom dobre overený model detský hrdina + roztomilý mimozemšťan. Fungoval už v kultovom E.T. a nesklame v podstate ani teraz. Obe ústredné postavy, navyše, nie sú celom stereotypné a predvídateľné: Una je tak trochu “tomboy”, štipku drzá, štipku plachá a vždy s hlavou v oblakoch; Dodo zase aj napriek svojej roztomilosti neprestáva byť chladným strojom s prísne naprogramovanou misiou, takže nikdy celkom neviete, čo od neho čakať.

Ako dospelého diváka vás, samozrejme, pri sledovaní filmu Môj dedo spadol z Marsu napadne veľa zvedavých otázok a faktických pripomienok. Dej je, možno aj v záujme usledovateľnej stopáže pre malých divákov, často skratkovitý. Veľké problémy majú odrazu expresné riešenia a zistenia, ktoré vo vás vyvolajú milión ďalších znepokojivých otázok, postavy filmu prijímajú s úľavou a uspokojením.
Ťažko si však predstaviť, že by zachádzaním do hlbších psychologicko-filozofických úvah film svojej cieľovej skupine naozaj prospel a ulahodil. Tajuplná “mimozemská” tematika je tu, napokon, v skutočnosti len akýmsi štýlovým rámcom. Tým hlavným je dobrodružstvo, priateľstvo, nesebecká túžba pomôcť - a ešte niekoľko ďalších fajn vecí, o ktorých dokonalí mimozemšťania s ich supertechnológiami určite nemajú ani tušenie…
My Granpa is and Alien (Chorvátsko, Nórsko, Luxembursko, Slovinsko, Bosna a Hercegovina, Česká republika, Slovensko, 2019, 75 min.)Réžia: Dražen Žarković, Marina Andree Škop. Scenár: Pavlica Bajsić Brazzoduro, Branko Ružić. Hrajú: Petra Polnišová, Lana Hranjec, Nils Ole Oftebro, Ozren Grabarić, Alex Rakoš, Sven Barac ...

Môj dedo spadol z Marsu

Autor: Hana Lippová
Zdroj: Kinema