Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Svet filmu

Vyhľadávanie

Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


kino
14. 06. 2019

Muži v čiernom: Globálna hrozba

Muži v čiernom: Globálna hrozbaV Sony si povedali, že dobré značky treba živiť skôr ako sa na ne zabudne, a tak po siedmich rokoch idú resuscitovať Mužov v čiernom. Ale tentokrát už nepovolali starých známych (niežeby Will Smith neuživil dáky ďalší hit a tučný honorár v aktuálnom období), ale zvolili novšie tváre miešané s osvedčenými top hercami v menších úlohách.

Na obzore je tentokrát globálna hrozba, čo znamená, že noví hrdinovia sa dostávajú do rôznych končín na Zemi. Najprv ich však musíme spoznať – Molly sa stretla s prvým emzákom ešte ako dieťa, no pamäť jej nestihli vymazať a odvtedy sa stoj čo stoj snaží dostať do organizácie Mužov v Čiernom. To agent H je známe eso vo Veľkej Británii, kde brázdi uličky Londýna, zákutia zločinu a má aj pár kamošov v iných častiach galaxie. Tých dvoch dá dokopy istá náhoda, ale potom sa už uvedie do pohybu náročná misia, kde sa dostaneme nielen do londýnskeho klubu, ale aj do Marrakéšu a iných častí.
KINEMAVIDEO4984.
Angažmán nových hercov a ich postáv znamená, že film môže od začiatku pôsobiť ako reboot a byť ešte prístupnejší pre nováčikov, ktorí trilógiu s Willom Smithom/Tommy Lee Jonesom nepoznajú. No stávka na nové tváre je tentokrát vyššia ako minule, pretože Tessa Thompson dostala náročnú výzvu prevziať rolu po Willovi Smithovi, t.j. byť vtipný nováčik a navyše v sukni! Pre mnohých divákov mimo USA je náročné akceptovať jej snahu – chce súkať vtipy, aj keď ich netreba, má svojský štýl, čo vždy nepasuje, a tak sa môže zdať, že neraz prehráva. Chris Hemsworth tlačí rovno na pílu, akoby vypadol z posledných Avengers s misiou urobiť vtip, aj keď netreba. Jeho agent H je samoľúby chňavo, ale ľahšie sa stotožníte s jeho kreáciou ako Tessou, ktorá to nemá ako nová agentka ľahké. Úprimne, tú rolu by zvládol málokto.

S obstojne sympatickými nováčikmi sa budete mentálne zoznamovať asi hodinu a potom vám bude jedno, či je medzi nimi aj šanca na chémiu, alebo poriadne agentské partnerstvo. Najlepšia je Emma Thompson, ktorej je však ako agentky O, veľmi málo. Liam Neeson vyzerá byť ako veľký T už dosť unavený a ešte je tu Rebecca Ferguson v bizarnej verzii, ktorú môžete rovno nenávidieť alebo jej celkom fandiť. Navyše v USA je v kurze Kumail Nanjiani, ktorý internacionálnych MIB obohatil o dabing malej postavy, ktorá s veľkými zdieľa pokusy o silené vtipy. Ale verím, že mnohým sa páčiť bude a minigagy ich pobavia.
Ak odrátame hercov a toľké humorné snahy, ostáva tu štandardná, očakávaná predvídateľná zápletka o nejakej invázii, nebezpečných emzákov, putovanie po Zemi a podobné atribúty. Všetko plne funkčné, s novými postavami, takže stále máme čo objavovať a univerzum MIB nie je vyčerpané, čo je aj po 22 rokoch obrovské plus.

Akcia je OK, neinvestovalo sa málo a hoci chýba veľký záporák (zlo zastúpené je) a sčasti sa hrá aj na očakávané otáčanie strán či väčšiu pointu (natipujete ju bleskovo), stále je tu pomerne veľa elementov, ktoré vás dokážu pobaviť. Napríklad malé postavičky vedia byť otravné, ale zábavné. A vesmírnych podfukárov je tu zdá sa toľko, že na Zemi musia prekvitať vo veľkom a podraziť hocikoho v správnej chvíli. Áno, niekedy si film pomôže lacným trikom a hrdinovia sú na správnom mieste. Potom zase prekvapí údernou akciou alebo fajn nápadom (transatlantické cestovanie tohto štýlu beriem hneď). Triky nie sú márne – od prvej časti sme sa riadne posunuli a tvorcovia si môžu robiť, čo chcú a nasadiť viaceré efektívne zábery.
Samozrejme, otázka znie, či dokáže nová verzia zaujať natoľko, aby v nej tvorcovia dokázali pokračovať a nemuseli robiť o 10 rokov ďalší reštart. Pri hercoch vidieť isté nedostatky, takže buď ich diváci ako-tak akceptujú (Josh Brolin v trojke bol určite lepší tip) alebo nie. Ale bola by škoda odpísať sériu už teraz.
Men in Black: International (USA, 2019, 114 min.)Réžia: F. Gary Gray. Scenár: Matt Holloway, Art Marcum. Hrajú: Chris Hemsworth, Tessa Thompson, Kumail Nanjiani ...

Muži v čiernom: Globálna hrozba

Autor: Michal Korec
Zdroj: Kinema