Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Svet filmu

Vyhľadávanie

Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


kino
26. 11. 2018

Pat & Mat: Zimné dobrodružstvá

Pat & Mat: Zimné dobrodružstváTretí kinopočin Pata a Mata má jasne vyhradenú stopáž 60 minút, čo by mohla byť ideálna dĺžka pre rodičov ochotných ísť na film so škôlkarmi, ktorí ešte nevydržia bežný film, ale netreba ich o návštevu kina (prípadne aj s popcornom) ukrátiť. Môže to byť životný zážitok pre chalanov, ktorí sa motajú okolo tatkovej či dedovej dielne a už chápu čosi o nástrojoch, výmysloch a ako veci v šope či na dome fungujú.

Zdá sa, že tvorcovia i distribútor našli pre Pata a Mata ideálnu štruktúru. Namiesto snahy o celistvý film a natiahnutý diel na hodinovú stopáž zvolili na pohľad bezbolestné riešenie – pospájajú niekoľko malých večerníčkových príbehov do veľkého celku. Anekdoty oddeľujú malé vstupy, ktoré už nie sú dabované ako pri jarnom počine (t.j. druhom filme) – povedzme, že ten experiment si autori skúsili a zrejme ho už netreba opakovať. Pri Zimných radovánkach ostali pri úplnej klasike, podobne ako pri prvom filme.
Spoločným menovateľom všetkých príbehov je zima či vianočné a silvestrovské sviatky. Každý začína drobnou scénkou pred oponou, kde Pat a Mat ukážu symbolický predmet, aby ste mohli sami uhádnuť, čomu sa bude scénka venovať. Ak sa vám to podarí, fajn. Ak nie, nevadí, prvé minúty budete prekvapení, čo tí dvaja panáčikovia na plátne vymýšľajú a k čomu celé ich snaženie bude smerovať.
KINEMAVIDEO4826.
Väčšina scénok je úmyselne poskladaná do absurdnej roviny. Pat a Mat využívajú všemožné dostupné prostriedky, pričom ich vpred ženie iba prvotná logika a zámer postaviť alebo odstrániť niečo čo najskôr. V tomto smere je ich konanie často nebezpečné, lebo nemôže slúžiť ako návod pre deti – je potrebné, aby pochopili (alebo ste im pošepli ako sa to dialo aj počas premiéry v zadných radoch), ako sa niektoré veci skladajú či fungujú. Pat a Mat totiž neraz idú opačným smerom, robia všetko zbytočne zložito a na tom sa máme baviť. Niekedy je to odčítateľné už od prvého momentu – napríklad keď sa pri odpratávaní snehu krkolomne dostávajú do garáže, aby tu zavesili lopatky a motyčky na dáky vozík, ktorým sa chcú presúvať po dvore a urobiť si cestičku. To, čo by urobila bežná snežná lopata, sa snaží Pat a Mat obísť.
Hneď prvá scéna so zamrznutým kutilom, ktorý ostal vonku trochu dlhšie ako by mal, je výborná ukážka – jeho kamoš sa ho snaží rozmraziť neuveriteľným spôsobom. Je fajn, že mu dá veľa teplého oblečenia i horúci nápoj, no potom začína vymýšľať už príliš: začne odmontovávať dvere či rozrábať skrinky a vy dlho nechápete, o čo mu ide. Neskôr odpojí sporák z kuchyne a prenesie ho do obývačky! Napokon sa ukáže, že zamrznutý kutil sa nedokáže zahriať a kamoš mu urobí drevenú búdku vo vnútri...

A podobných vtipných absurdít nájdete viac aj v ďalších príbehoch. Napríklad stratený Ježiško v časti s Betlehemom je výborný dôvod pre pečenie medovníkov alebo tvorbu nových postavičiek zo šúľkov kukurice. Akurát vám bude vopred jasné, že keď sú kukurice poukladané vedľa sviečky, zrejme zhoria, ale čistou náhodou sa uvedie do pohybu sled udalostí, ktorý vedie práve k stratenému Ježiškovi. A je to!Svetlá na dome sú príjemne uletené v tom, že Pat a Mat na dom zavesia dokonca aj telku či mikrovlnku.
Balenie darčekov je trošku bizarné a environmentálne nie príliš priateľské, keď si uvedomíte, že kvôli zabaleniu škatuľky sú Pat a Mat ochotní strihať pomaly obrazy a iné papierové možnosti v domácnosti. Opäť je to jedna epizóda, ktorá si vyžaduje edukáciu zo strany rodičov, že to, čo robia kutilovia je síce fajn z pohľadu symboliky a darčekov, no vynaložia zbytočne veľa námahy na niečo, čo rýchlo pominie. (A to ešte nehovoríme o obsahu v škatuľke, ktorý je trošku zvláštny, ale vydá na celkom dobrý vtip.)

Celkom vtipný je silvestrovský finálny diel, kde sa prejavuje zopár pravých českých tradícii ako príprava chlebíčkov a odpaľovanie rakiet. Iracionálnym, no náramne vtipným spôsobom si krátia Pat a Mat celé čakanie do polnoci, no celkovo je to jeden z najvtipnejších dielov.
Takže čaká vás sedem príbehov, jedny sú lepšie, iné slabšie, ale istým spôsobom sú striedavo rozhodené v štýle svižnejší-nudnejší. Vaše deti to môžu brať podobne, niektoré ich pobavia viac, iné menej, ale pri striedaní je veľká šanca, že vydržia do konca. Film by azda lepšie obstál na DVD či v TV – takto ponúka možnosť ísť s deťmi do kina na hodinu a vyskúšať, či ju celú obsedia. Do série neprináša nič nové.
Pat a Mat: Zimné radovánky (ČR, 2018, 60 min.)Réžia: Marek Beneš. Scenár: Marek Beneš. Hrajú: Pat a Mat

Pat & Mat: Zimné dobrodružstvá

Autor: Michal Korec
Zdroj: Kinema