Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Svet filmu

Vyhľadávanie

Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia
ESTA víza do USA
kino
11. 04. 2019

Teroristka

TeroristkaMálokedy sa bijú názory na film v takom výraznom rozsahu. Teroristka je druhý film Radeka Bajgara, ktorý sa blysol Teóriou tigra pred tromi rokmi, a preto sú očakávania pomerne vysoké a netreba sa diviť. Všetci chcú vedieť, či bol silný debut s Jiřím Bartoškom skôr náhoda alebo je Bajgar skrytý talent a bude nám súkať jeden hit za druhým. No pri Teroristke sa ťažko rozhodnúť...

KINEMAVIDEO4960.
Čierna komédia s nečakanými momentmi!
V pozitívnom názore nesmie chýbať pochvala Radekovi Bajgarovi za dobre napísané postavy. Titulná Marie má všetky potrebné atribúty, aby ste ju milovali: prvotnú trpezlivosť, poslušné vystupovanie, jasné životné princípy a neskôr aj výhybku, po ktorej dokáže prešaltovať na úplne iný charakter postavy: nemá problém tasiť zbraň, ísť tvrdo k veci, nevyjednávať a skôr konať. Iva Janžurová ju hrá výborne a hltáte jej scény, ktoré sú celkom uveriteľné – áno, dôchodkyne dokážu v úzkych robiť neuveriteľné ťahy i výstrely.
Prvá polovica slúži skôr na oťukávanie a zoznamovanie sa s postavami. Pochopíme, kto je kto – kde sa už dostali vybrané postavy a ktoré skúšajú hranice trpezlivosti tých druhých. Na pohľad sú to iba archetypy z iných filmov, ale neraz pomerne zábavné postavičky a sú vykreslené s jasnými zámermi. Špeciálne je tu načrtnutý zloduch – chlapík vlastní krčmu, robí randál do druhej ráno a najnovšie si vymyslel motobiatlon a tým riadne znepríjemňuje životy chatárov. A je ochotný zájsť ešte ďalej...
Radek Bajgar v Teroristke už ani nerieši vzťahy ako vypäté situácie. A pani Marie ich zažije toľko, až sa rozhodne navštíviť bývalého študenta, aby od neho vydrankala zbraň a zobrala spravodlivosť do svojich rúk. Doslova – druhá polovica má množstvo nečakaných zvratov a smerovanie neraz prekvapí. Vrcholom je scéna v jednom dome, kde sa stretne viacero postáv a vrcholí absurdnosť konania. U Bajgara netušíte kam dokáže zájsť, a sami si kladiete otázku, ako sa dá celé snaženie ukončiť. Teroristka je čierna komédia a neštíti sa prekročiť niektoré hranice. Na postave Marie sa dá demonštrovať, že čoho je človek schopný – byť sám sebou a predsa ísť ďalej. Nie je to ľahký film, miestami sa vlečie, no určite tróni nad priemerom.
Hodnotenie: 7/10

Nezvládnutý celok s rozpačitými scénami
Nie, nie. Už Teória tigra bola pomerne preceňovaná a tentokrát si uhrýzol Bajgar príliš veľké sústo. Marie v podaní pani Janžurovej nesklame hereckým výkonom a ani Eva Holubová či Kristína Svarinská nehrajú márne, ale na každú jednu postavu nájdete jednu slabú. Samotný Martin Hoffman je od prvých minút síce vykreslený ako zloduch, ktorému by ste najradšej gebuľu ustrelili aj sami, ale čím ďalej ho sledujete, tým viac vás irituje a vo vypätých momentoch hrá pomaly pitvoriacu sa postavu ako z humoresky. A miestami je mdlý a ľstivé rozhodnutia mu neveríte. Sekunduje mu žiaľ aj Táňa Vilhelmová v roli starostky, ktorá je postavičkou do pohody – keď z nej vyjde, nedokáže sa rozumne rozhodovať. Aj to je súčasť Bajgarových postáv – no je prekvapujúce, že niektoré vie uchopiť veľmi dobre a pri iných je to jasný mínus.
To, čo niektorí hodnotia ako skvelé finále, kde sa postupne objavujú ďalšie a ďalšie postavy, nie je veľmi uspokojivá slovná prestrelka. Snaha urobiť tu tarantinovskú výmenu názorov sa síce cení a čierny humor je prítomný v každej minúte, ale nestačí to. Niektoré promo fotky vám dokonca ukážu kľúčové momenty vo finále a prídete o moment prekvapenia. Že sa musia všetci stretnúť, doručiť divné správanie, miestami aj nelogické zvraty typu jedna postava zmizne na 15 minút a zrazu sa objaví, to sa nedá veľmi tolerovať.

O teroristoch sa tu takmer nehovorí a nábeh imponovať seniorom, aby išli strieľať podnikateľov tiež naša cieľovka nezoberie. Je to odvážny pokus vydať sa tým smerom, stereotypy ako pekná Slovenska, hnusný podnikateľ a vplyvná milenka ho ťahajú dole. A potom ani výborne herečky ako Janžurová a Holubová nemajú čo hrať. Ale áno, Pavel Liška s vtipmi ako z humoresky sem dobre zapadne a pobaví.
Hodnotenie: 3/10
Aby sme pokryli obe strany vo výslednom hodnotení, aritmeticky sa dostaneme akurát na 5/10.
Teroristka (ČR, 2019, 95 min.)Réžia: Radek Bajgar. Scenár: Radek Bajgar. Hrajú: Iva Janžurová, Martin Hofmann, Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška, Eva Holubová, Jana Plodková, Kristina Svarinská ...

Teroristka

Autor: Michal Korec
Zdroj: Kinema