Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Svet filmu

Vyhľadávanie

Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


kino
08. 03. 2019

Vice

ViceK politickému úradu sa dá postaviť dvoma spôsobmi - buď slúžite vy jemu, alebo on vám. Čo si vybral Dick Cheney, najmocnejší viceprezident v moderných amerických dejinách, zrejme netreba zbytočne zdôrazňovať. Cestu outsidera z Nebrasky, ktorý nedokončil univerzitu a pol mladosti prepil a preflákal, až do Bieleho domu sleduje originálna biodráma Vice, ktorá na pomyselnej škále žánrov lieta od politického dokumentu až k bláznivej satirickej komédii. Živo sa skloňovala aj pri nedávnom udeľovaní Oscarov, hoci z ôsmych nominácií napokon premenil film na “zlato” len jedinú. Sošku dostali umeleckí maskéri, ktorí pod maskou plešatého štátnika s nadváhou dokonale skryli skvelého Christiana Balea. A ten je aj jedným z hlavných dôvodov, prečo by ste si Vice nemali nechať ujsť.

Životný príbeh Dicka Cheneyho je tak trochu kombináciou rozprávok o americkom sne a o princovi žabiakovi. Rozorvaný mladík je na najlepšej ceste pokašľať si svoj život na plnej čiare. Stretne však inteligentnú a ambicióznu ženu, ktorá v ňom vidí to dobré a nakopne ho na cestu za osudom velikána. Tou ženou je Lynne (Amy Adams), ktorá si, súdiac podľa filmu, povedala, že keď už žije vo svete, kde úspech patrí mužom, bude to práve jej muž, kto ten úspech dosiahne. A tak sa z Richarda Cheneyho, inštalatéra pouličného elektrického vedenia a ochlastu, postupne stal Dick Cheney, jeden z najvplyvnejších a najkontroverznejších politikov v USA.
KINEMAVIDEO4921.
Dráma Vice sleduje Cheneyho príbeh viac-menej chronologicky. Pomerne dôkladne sa venuje faktografii a širším súvislostiam a celkom obsažne prevádza diváka zákulisím niekoľkých dekád politických dejín Ameriky. Dobre nabrúseným prstom ukazuje na svoje “ciele” a triafa do nich ostrými - či už ide o samotného Cheneyho (vykresľovaného ako jedného z najnebezpečnejších manipulátorov americkej politiky), ministra obrany Donalda Rumsfelda (Steve Carell ho stvárňuje ako šovinistického intrigána) alebo prezidenta Busha mladšieho (v podaní Sama Rockwella je nevyskákaným hňupom, ktorého motivovuje najmä túžba prerásť cez hlavu vlastnému otcovi). Zároveň však film dej neustále ozvláštňuje najrôznejšími absurditami - od shakespearovských dialógov medzi manželmi Cheneyovcami v predvečer rozhodnutia, či Dick prijme Bushove pozvanie na kandidátku, až po geniálny falošný koniec a iné úlety.

Adam McKay svoj najnovší film v mnohom postavil na kvalitách a osnovách toho predošlého - Stávky na neistotu (2015), ktorá podobne odľahčeným, satiricko-sarkastickým a prudko zábavným spôsobom rozobrala na súčiastky tému finančnej krízy. Na selektívnej biografii Dicka Cheneyho tentokrát filmár vlastne vyrozprávava zákulisný príbeh celej administratívy Georgea Busha mladšieho - jeho nástup do Bieleho domu, bezprecedentnú interpretáciu prezidentskej moci a vojnové ťaženie proti Iraku, ktoré patrí v moderných dejinách k vôbec najspornejším. Kombinácia faktografie a bizarných vtipov pripomína formát crash kurzov - niekoľkominútoviek nabitých faktami a vtipmi, ktoré vám pomôžu tie fakty si zapamätať. Vice na rozdiel od nich, samozrejme, otvorene priznáva svoju zaujatosť.
Vice je svojim spôsobom film plný hnevu - je však tento hnev použítý konštruktívne, alebo je film len jeho burácajúcim hromozvodom..? V Amerike sa, pochopiteľne, stal terčom plamennej prestrelky protichodných názorov. Zo svojho hrdinu v podstate robí démona s bielym golierom a niekoľkokrát to podčiarkne - na záver aj výpočtom státisícov ľudských životov, ktoré vyhasli v súvislosti s vojenskou intervenciou v Iraku a dominovým efektom, čo spustila. McKay film nakrútil bez akejkoľvek snahy o spoluprácu s ozajstným, dnes už 78-ročným Cheneym a jeho rodinou. Niet divu, len sotva by mohol očakávať nejakú podporu či požehnanie.

Filmár ale vraj venoval nemálo energie aspoň rešeršu čo najautentickejších svedectiev, a tak sú niektoré z dialógov (napríklad v scéne, keď sa Cheneyho dcéra Mary priznáva k homosexualite) doslovnou kópiou skutočnosti. Nie, že by som chcela polemizovať o tom, či je Vice k Cheneymu spravodlivý, z pohľadu diváka ma však trochu mrzí, že takto zaujímavej postave film nedoprial viac rozmerov. Mrzí to o to viac, že si Cheneyho zahral vynikajúci Christian Bale, famózny chameleón, ale aj brilantný charakterový herec, ktorý, žiaľ, tentokrát nemal priestor zájsť oveľa ďalej, než k dôkladnej imitácii svojej predlohy. Zlatý Glóbus aj za ňu, každopádne, dostal zaslúžene.
McKay svojim spôsobom prepásol príležitosť urobiť z Vice niečo viac, než len štipľavú angažovanú psinu. Ale ani to, napokon, vôbec nie je na zahodenie…
Vice (USA, 2018, 132 min.)Réžia: Adam McKay. Scenár: Adam McKay. Hrajú: Christian Bale, Amy Adams, Steve Carell, Sam Rockwell, Alison Pill, Eddie Marsan ...

Vice

Autor: Hana Lippová
Zdroj: Kinema