Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Svet filmu

Vyhľadávanie

Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


kino
09. 03. 2019

Zjavenie

ZjavenieVkráda sa vám pri zmienke Lúrd, Medžugoria a ďalších dejísk údajných “zázrakov” na tvár skeptický úškrn zarytého pragmatika? Predstavte si teda, že by zhodou okolností práve vás významný cirkevný predstaviteľ požiadal o účasť v odbornej komisii, ktorá má posúdiť pravosť najnovšieho “božského” úkazu. Presne v tejto situácii sa ocitá hlavný hrdina francúzskej drámy Zjavenie, ktorá sviežim a príjemne provokatívnym spôsobom konfrontuje mystériá kresťanského duchovna, dogmatickú proceduralitu cirkvi a moderný agnosticizmus racionálneho človeka.

Investigatívny reportér Jacques (Vincent Lindon) sa práve vracia z Blízkeho východu, kde pri bombovom útoku stratil dlhoročného kolegu a kamaráta. Trpí bolestivým poškodením sluchu, výčitkami svedomia a akútnou potrebou vrhnúť sa opäť do práce. Potom príde jedna nevšedná ponuka. Osloví ho vážený biskup z Vatikánu, ktorý by jeho profesionálne skúsenosti rád zúročil pri celkom novom a nanajvýš chúlostivom zadaní: požiada Jacquesa, aby zasadol do komisie, ktorá má potrdiť, alebo vyvrátiť autenticitu údajného zjavenia Panny Márie na juhu Francúzska.
KINEMAVIDEO4923.
Jacques neobvyklú výzvu neodmietne a čoskoro už kráča ulicami malého horského mestečka, ktoré sa doslova cez noc premenilo na preľudnené pútnické centrum plné turistických autobusov, stánkov so svätými obrázkami a návštevníkov túžiacich po spáse či zázračnom vyzdravení. Uprostred celého toho ošiaľu je mladučká novicka miestneho kláštora Anna (Galatéa Bellugi), ktorá je za celý ten povyk zodpovedná. Práve jej sa, totiž, na neďalekom kopci mala opakovane zjaviť Panna Mária a odovzdať jej posolstvo lásky, empatie a starostlivosti o blížnych v núdzi.
Krehká a skromná Anna na svoj neľahký údel však nie je sama - v pätách neustále má svojho ostražitého ochrancu, otca Borrodina (Patrick d'Assumçao), ale aj početný tím rehoľných sestier a cirkevných predstaviteľov, ktorí chvíľami vystupujú ako spravodliví strážcovia kresťanskej mystiky - a chvíľami zase pripomínajú skôr bezškrupulóznych marketérov…

Jacques (a s ním asi aj veľká časť divákov Zjavenia) vstupuje s príchodom do dejiska údajného zázraku do celkom neznámeho sveta. Na stovky vyspevujúcich veriacich sa pozerá s blahosklonným odstupom, na tvrdé jadro osadenstva miestneho kláštora so znepokojením a podozrievavosťou. Komisia, ktorá má na popud Vatikánu preveriť autenticitu Anninho zjavenia, pozostáva z najrôznejších profesií a odborností. Nechýba v nej ani psychiatrička a po ruke musí byť tiež kontakt na najbližšieho exorcistu.
Sledovanie pravidiel a postupov, podľa ktorých sa proces verifikácie zázrakov riadi, je pre diváka celkom nevšednou a kurióznou skúsenosťou. Ešte omnoho viac však zaujme sledovanie vnútorných pochodov samotného Jacquesa, ktorý je naučený rozmýšľať v intenciách neodškriepiteľných faktov a dôkazov, no naraz sa ocitá v neprehľadnom abstraktnom spore o čistote morálneho profilu a úprimnosti kresťanskej pobožnosti údajnej vizionárky.

Investigatívny žurnalista, pochopiteľne, bude za príbehom “Božieho zjavenia” hľadať čosi viac. A tak sa postupne začína na plátne rozvíjať tajomná zápletka s kriminálnym podtónom, keď sa novinár stále hlbšie ponára do minulosti mladej novicky a nachádza v nej viacero nezrovnalostí. V tom istom čase sa však Anna s Jacquesom začína prekvapivo zbližovať a hľadať v ňom, celkom nečakane, oporu. Na otázku, či verí, že je Anna klamárkou, ktorá si nadprirodzenú udalosť len vymyslela, Jacques, zdá sa, nedokáže nájsť žiadnu jednoznačnú odpoveď…
Zjavenie možno nie je najzábavnejší a najdynamickejší film, aký v týchto dňoch môžete v kinách vidieť a so stopážou cez 2 hodiny, ako aj pozvoľným rozprávačským štýlom, určite chce kus trpezlivosti. Rozhodne je však celkom cenný a dôležitý v spôsobe, akým dokáže o svojej vznetlivej téme hovoriť a uvažovať. Xavierovi Giannolimu sa podarilo nakrútiť v dobe, keď otázky katolíckej cirkvi vzbudzujú na Starom kontinente hádam najviac kontroverzity od čias antického Ríma film, ktorý neuráža, nebagatelizuje a nedémonizuje ani jednu zo strán. Ani jednej z nich ale zároveň nič neodpúšťa a nedaruje, ani nedáva pomyselnú výhodu objektivity a “nepoškrvnenosti” úmyslov.

Zjavenie kladie mnoho zaujímavých otázok, ale nevnucuje na ne jednoznačné odpovede. Oveľa viac, než o existencii či neexistencii nejakých zjavení tak, napokon, hovorí o našej schopnosti či neschopnosti uveriť, že je čosi, čo prekračuje naše bezprostredné empirické skúsenosti vôbec možné - pri čom na mysli nemusí mať nutne len “nadprirodzeno”, ale napríklad aj takú obyčajnú nezištnú ľudskosť a obetavosť…
Okrem samotnej témy a jej inteligentného spracovania, Zjavenie určite nezapadne prachom ani vďaka kvalitným hereckým výkonom, lahodnej kamere a atmosféru príhodne dokresľujúcej hudbe.
L'apparition (Francúzsko/Belgicko/Jordánsko, 2018, 144 min.)Réžia: Xavier Giannoli. Scenár: Jacques Fieschi, Xavier Giannoli, Marcia Romano. Hrajú: Vincent Lindon, Galatéa Bellugi, Patrick d'Assumçao, Elina Löwensohn, Anatole Taubman ...

Zjavenie

Autor: Hana Lippová
Zdroj: Kinema