Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Svet filmu

Vyhľadávanie

Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia
ESTA USA
tv tipy

TV Tipy 24.7. - 29.7. 2007


24.7. UTOROK

22:00 Kvet zla (Fleur du mal, La), Franc., 2003 (Dvojka) Dobre situovaná rodina na francúzskom vidieku je vzornou predstaviteľkou vyššej vrstvy. Hlava rodiny, Gérard, podniká v oblasti farmaceutického priemyslu. Jeho manželka kandiduje v miestnych voľbách na starostku a prejavuje nápadnú náklonnosť svojmu poradcovi v kampani. Gérardov syn z prvého manželstva, Francois, sa po štyroch rokoch štúdia v USA vracia domov. Ani po rokoch strávených mimo domova nedokázal potlačiť vášnivú lásku k nevlastnej sestre Michele, Anninej dcére z prvého manželstva. Navyše, stará teta Line pozná ešte temnejšie tajomstvá rodinnej minulosti, ktoré sú úzko späté s obdobím 2. svetovej vojny. Pod povrchovým zdaním ideálnej rodiny toto tajomstvo drieme a na povrch ho vyplavia jeden anonymný list a jedna vražda.25.7. STREDA
23:25 Čistá duša (A Beutiful Mind), USA, 2001 (JOJ) Čistá duša mapuje život skutočnej osoby – Johna Nasha, nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu za rok 1994. Mladý John nastúpil na doktorandské štúdium na Princetonskú univerzitu v roku 1947, pričom jeho profesor z Carnegie Tech mu ako odporúčanie napísal jedinú vetu: “Tento muž je génius.” Podľa filmu to bol nespoločenský, úzkostlivo racionálny človek s naliehavou potrebou presadiť sa “veľkou myšlienkou”. To sa mu aj podarilo v roku 1950 prácou o “Nashovej rovnováhe”. Neskôr sa dokonca zoznámil a oženil s elegantnou mladou dámou menom Alicia. Veci sa však začali komplikovať, keď uňho otvorene prepukla paranoidná schizofrénia.
00:40 Sex noci svätojánskej (A Midsummer Night's Sex Comedy), USA, 1982 (Čt2) Na osamelej farme majú stráviť spoločný víkend tri páry: excentrický vynálezca Andrew Hobbs s manželkou Adrian, jeho priateľ doktor Maxwell Jordan s milenkou a ošetrovateľkou Dulcy a renomovaný starnúci filozof Dr. Leopold Sturgis so snúbenkou Ariel. Každý z nich má o odpočinku v nasledujúcich hodinách odlišné predstavy. Po prvom stretnutí sa ich plány menia. Naraz začína hra, ktorá rozpráva o neistých partnerských vzťahoch, o láske, sexe, vášni a nevere.

26.7. TVRTOK
22:25 Votrelec ³ (Alien ³), USA, 1992 (Jednotka) Je to priam neuveriteľné, ale Ripleyová bola opäť jedinou, ktorá prežila núdzové pristátie vesmírnej lode na planéte Fiorina 161. Nejasný signál len potvrdzoval, že na palube lode prišiel na planétu aj votrelec. Planéta je spustošená a jedinými kolonizátormi sú ľudia odsúdení spoločnosťou. Počet mŕtvych a zmrzačených tiel však začína pribúdať a tak je nutné čosi urobiť. Bez zbraní a techniky sa Ripleyová púšťa spolu s väzňami do boja s netvorom. Netrvá však dlho, kým na sebe nezbadá hrozivé príznaky. Aj ona je nositeľkou votrelca. Tretie pokračovanie kultovej série nakrútil režisér David Fincher.
01:55 Znásilnenie (The Accused) USA/Kan., 1988 (JOJ) Mladú servírku Sáru brutálne znásilnia traja muži. Obžalovaní postavia svoju obhajobu na tvrdení, že ich podnapité a vyzývavo sa správajúce dievča, ktoré má záznam v trestnom registri, vyprovokovalo. Mladá prokurátorka Murphyová sa iba ťažko zbavuje nedôvery voči Sáre, keď táto naviac dodatočne prizná, že pred vstupom do baru, v ktorom prišlo k znásilneniu, fajčila marihuanu. Šanca na spravodlivé potrestanie vinníkov je sotva 50 percentná. 27.7. PIATOK
21:35 Oheň a plameň (Wie Feuer Und Flamme), Nem., 2001 (Dvojka) Príbeh moderného Rómea a Júlie, dvoch teenagerov rozdelených berlínskym múrom. Film zachytáva atmosféru rozdeleného Berlína v ére New Wave, punku a drogovej revolúcie. Okrem príbehu lásky a historickej výpovede je to i výstižný portrét mládežníckej rebélie a nevysychajúcej chuti do života, ktorému vdýchli autentickosť vynikajúce výkony mladých hercov. V Berlíne sa píše rok 1982 a Nele, vychovaná v západnom Berlíne po prvýkrát prekračuje železnú oponu a spoznáva východnú stranu mesta. Medzi ňou a Kapitánom, mladým punkovým rebelom, vzbĺkne láska na prvý pohľad. Prvú lásku však komplikuje existencia Berlínskeho múru.
00:40 Salton Sea (The Salton Sea), USA, 2002 (Markíza) V jedinom momente sa život Dannyho Parkera alias Toma van Allena otočil o 180 stupňov. Dnes je z neho troska, zmietajúca sa v nekonečnom kolotoči drog, násilia a udávania polícii. A pritom mohlo byť všetko úplne inak. Len keby vtedy so ženou nezostávali na pláži. Večer  sa zastavili v motely v Salton Sea, kde sa tajne vyrábali drogy. Počas ich prítomnosti miesto napadli ozbrojení zabijaci, Danny bol postrelený, manželka zomrela.

28.7. SOBOTA
21:05 Miluj ma! Prosím... (Wicker Park), USA, 2004 (Čt1) Mladý, talentovaný bankár je posadnutý predstavou, že krásne dievča, ktoré pravidelne stretáva v kaviarni je jeho bývalou životnou láskou. Vzplanie túžbou získať ju späť. Začne ju pravidelne sledovať pri jej návratoch domov, postupne sa stále viac a viac približuje. Jedného dňa získa potrebnú odvahu a vkradne sa až do jej apartmánu. Jeho túžba ho  privedie až k nebezpečnému odhaleniu, ktoré môže zmeniť celý jeho život. Wicker Park je prvým filmom Paula McGuigana (Acid House), ktorý režisér nakrútil už pre Hollywood.   22:05 Matrix Reloaded (Matrix Reloaded), USA, 2003 (Prima) Pokračovanie kultovej sci-fi, ktorá redefinovala žáner akčného filmu a získala 4 Oscarov, nás opäť zavedie do temného sveta budúcnosti, ovládaného strojmi. Ľudstvo naďalej trpí v otroctve virtuálnej reality, z ktorého ho môže oslobodiť len veštbou predpovedaný Vyvolený. Novodobý spasiteľ Neo (Keanu Reeves) musí v druhej časti čeliť novým protivníkom - sú nimi Dvojčatá, nemilosrdní zabijaci, v skutočnosti smrtiace vírusy, ktoré sa pohybujú Matrixom a dokážu ho meniť a podriaďovať svojej vôli.   03:10 Rebel bez príčiny (Rebel Without a Cause), USA, 1955 (Markíza) Podľa literárnej predlohy Dr. Roberta Lindnera vznikol kultový film o pocitoch, hľadaní a nachádzaní stratenej generácie 50. rokov. Režisér Nicholas Ray  podriadil prípravu, nakrúcania aj výber hercov autentickým kontextom. Medzi jeho výrazné klady patrí bez pochyby obsadenie Jamesa Deana, ktorý v rovnakom roku už zažiaril v Kazanovom filme Na východ od raja. Smutný, zranený aj zraňujúci hrdina v modrých džínsach, sa stal symbolom dospievajúcej generácie, búracej sa proti rodičom a svetu, ktorý pre nich pripravili. 29.7. NEDEA
11:55 Batman sa vracia (Batman Returns), USA / VB, 1992 (Markíza) Gotham City je terorizované zločineckou bandou cirkusových artistov, vedených fyzicky deformovaným Oswaldom Cobblepotom, prezívaným Tučniak. Selina Kyleová, sekretárka mocného obchodníka Maxa Shrecka, odhalí podvodný plán svojho šéfa na získanie financií od mesta a je za trest zhodená z mrakodrapu. Prežije a stáva sa Mačacou ženou, osamelým a vysoko vynaliezavým kriminálnym živlom. Shreck sa dohodne s ctižiadostivým Tučniakom, že z neho urobí starostu, aby mohol Gotham City ľahšie okrádať. To už ale prichádza na scénu Batman a začína plniť svoju úlohu ochrancu.
02:20 Vzbura na Bounty (Mutiny on the Bounty), USA, 1962 (Markíza) Plachetnica Bounty opúšťa prístav Porthsmouth v roku 1787. Jej cieľom je doplaviť sa  na Tahiti. Kapitán Blight je rozhodnutý urobiť všetko pre to, aby sa k cieľu dostali tak rýchlo, ako to len bude možné, pričom vyžaduje úplnú disciplínu. Keď zakotvia na Tahiti, zdá sa posádke ako by pristáli v raji - je to niečo absolútne odlišné od sekírovania na lodi. Ale je tu čas odjazdu a kapitán donúti všetkých odplávať. Nespokojnosť posádky už nemožno udržať, a tak na ceste späť do Anglicka dochádza k vzbure.
HIT TÝŽDŇA

28.7. SOBOTA
03:10 Rebel bez príčiny (Rebel Without a Cause), USA, 1955 (Markíza) Podľa literárnej predlohy Dr. Roberta Lindnera vznikol kultový film o pocitoch, hľadaní a nachádzaní stratenej generácie 50. rokov. Režisér Nicholas Ray  podriadil prípravu, nakrúcania aj výber hercov autentickým kontextom. Medzi jeho výrazné klady patrí bez pochyby obsadenie Jamesa Deana, ktorý v rovnakom roku už zažiaril v Kazanovom filme Na východ od raja. Smutný, zranený aj zraňujúci hrdina v modrých džínsach, sa stal symbolom dospievajúcej generácie, búracej sa proti rodičom a svetu, ktorý pre nich pripravili.
sHIT TÝŽDŇA

24.7. UTOROK
21:05 Prepadnutie na mori (Maiden Voyage), USA, 2004 (JOJ) Banda vydieračov prepadne výletnú loď, neráta však s príslušníkom špeciálnych jednotiek, ktorý je náhodou medzi cestujúcimi. Neohrozený Casper Van Dien musí nájsť a zlikvidovať bombu, ktorá môže poslať loď ku dnu aj s cestujúcimi a zachrániť rukojemníkov, medzi ktorými je aj jeho syn.

TV Tipy 24.7. - 29.7. 2007

Autor: Tomáš Daneček
Zdroj: Kinema