Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Svet filmu

Vyhľadávanie

Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


tv tipy

TV tipy 28.9. - 30.9. 2018

PIATOK 28.9.

Táto krajina nie je pre starých (No Country for Old Men, 2007, USA, E. Coen, J. Coen), Jednotka, 22.25Predstavte si, že prídete k veľkému balíku peňazí. A ten môže patriť hocikomu, napríklad mafii s jedným psychopatickým zabijákom. Llewelyna Mossa takéto „šťastie“ postretlo a rozhodol sa nekompromisne pre peniaze. Aké to bude mať následky preňho, pre jeho rodinu a celé okolie? Odpoveď podáva moderný western bratov Coenovcov. Tí umne pracujú so zavedenými kriminálnymi a vyšetrovacími klišé tak, že priebeh a najmä záver filmu sú absolútne nepredvídateľné.
Nebuď zlý (Anni Rapaci, 2005, Taliansko, Claudio Caligari), Dvojka, 22.45Predmestie Ríma, deväťdesiate roky. Dvaja kamaráti na prahu dvadsiatky, Vittorio a Cesar, by sa radi uplatnili v miestnej mafii a užívali si život plnými dúškami. Jeden si v určitom veku dokáže zrátať, koľko je jedna plus jedna a začne preberať zodpovednosť za vlastný život, zatiaľ čo druhý nie. Anni Rapaci priniesol v roku 2015 príbeh ako z dôb talianskeho neorealizmu, čo iba dokladá fakt, že na niektorých miestach Talianska sa sociálna situácia nezmenila ani po dlhých desaťročiach.
Darkman (1990, USA, Sam Raimi), Film+, 22.00Jedinečnú možnosť porovnať diela zo súčasnej nadprodukcie filmov nakrútených podľa komiksovej predlohy a filmu z dôb, kedy tento žáner nebol na plátnach kín príliš frekventovaný poskytuje Darkman Sama Raimiho. Príbeh je klasicky komiksový, vedec Payton Westlake sa snaží nájsť recept na výrobu umelej ľudskej kože, ktorá by mohla pomôcť pri liečení popálenín. Vodca miestneho gangu však vyhodí jeho laboratórium do vzduchu za Paytonovej prítomnosti, následkom čoho vedec získava nadprirodzené schopnosti a stáva sa z neho pomstychtivý Darkman.
SOBOTA 29.9.
Smrt krásných srncú (1986, Československo, Karel Kachyňa), ČT1, 21.25Karel Heřmánek podruhé, tentokrát za asistencie Rudolfa Hrušínskeho alebo Jiřího Krampola. Režisér Karel Kachyňa preniesol na plátno poviedkovú knihu Otu Pavela, pojednávajú o živote židovsko-českej rodiny v predvojnových a vojnových časoch. Kachyňa sa neubral smerom jednoduchej moralitky a divák tak Heřmánkového predavača vysávačov, zvodcu a rybára v jednom berie so všetkými jej kladmi a zápormi. Smrt krásných srncú je film viac o osude, ako o tom, že naše činy sú príčinami našich neskorších úspechov či neúspechov.
Gallipoli (1981, Austrália Peter Weir), ČT2, 22.10Mel Gibson a Mark Lee hrajú dvoch mladých austrálskych vojakov získavajúcich bojové a životné skúsenosti počas Prvej svetovej vojny v Tureckom Gallipoli. Bitka o Gallipoli sa odohrávala od aprílom 1915 do januára 2016 medzi Britániou, Francúzskom a Osmanskou ríšou. Výsledkom bolo mnoho mŕtvych na oboch stranách konfliktu. Peter Weir predstavuje svojich hrdinov značnú časť stopáže v civile, záverečná bitka v Gallipoli je ukážkou jeho dokonalého režisérskeho umenia.
V prachu hvězd (Im Staub der Sterne, 1976, Východné Nemecko, Rumunsko), CS Film, 17.35Posádka kozmickej lode zachytí núdzové volanie o pomoc z neprebádanej planéty Tem 4 a vydáva sa tak mimozemšťanom pomôcť. Stretáva sa tu s otrokársky založenou spoločnosťou na pokraji revolúcie. Posádka sa postaví na stranu utlačovaných a znepriatelí si miestnu elitu. Jednoduchá a naivná socialistická agitka z bývalého východného bloku síce nepatrí ku klenotom žánru, ale iba málokedy uvidíte na televíznych obrazovkách niečo podobné. Ako bonus Jana Brejchová v úlohe kozmonautky...
NEDEĽA 30.9.
Eva Nová (2015, Slovensko/Česko, Marko Škop), Jednotka, 20.30Emília Vášáryová hrá zabudnutú herečku, ktorá sa vracia z protialkoholického liečenia a snaží sa opäť oživiť vzťahy s okolím a najmä so svojim synom. Slovenská variácia na tému druhej šance patrí medzi najlepšie tunajšie snímky posledného obdobia. Marko Škop nikdy neklesne do lacného sentimentu, naopak scenár sa vyznačuje maximálnou civilnosťou a uveriteľnosťou. Snímka získala cenu Slnko v sieti v piatich kategóriách a Škop medzinárodnú cenu kritikov pre objav roku na MFF v Toronte v roku 2015.
Toto je Spinal Tap (This is Spinal Tap!, USA, 1984, Robert Reiner), Dvojka, 22.30Marty DiBergi (Robert Reiner) sa rozhodne nakrútiť dokument o rockových divochoch Spinal Tap. Diváka tak dostáva na koncety, do ich zákulisia a prostredníctvom rozhovoroch ho oboznamuje s búrlivým životom rockových hviezd. A Robert Reiner samotný sa zase rozhodol nakrútiť mockument o režisérovi Martym DiBergim, ktorý nakrúca dokument o tejto kapele. Reiner podľa vlastných slov pseudonymom vzdáva hold Scorsesemu, Bergmanovi a viacerým talianskym režisérom. Okrem iného zistíme, že najnebezpečnejším povolaním na svete je bubnovanie práve u Spinal Tap.
Dobří holuby se vracejí (1988, Československo, Dušan Klein), CS Film, 20.00Alkoholizmus a Česi a Slováci, to ide k sebe. Nečudo, že na tému liečby tohto neduhu spoločnosti vzniklo v Československu a neskôr v Čechách celkom slušné množstvo snímok. Vo filme Ťažní ptáci exceloval Vladimír Menšík, objavujúci sa aj v holuboch, hlavná úloha ale patrí Milanovi Kňažkovi. Je pravdepodobné, že ide o jeho životnú úlohu a najlepší film Dušana Kleina. V 70. rokoch by Dobří holuby se vracejí so svojou zžieravou spoločenskou kritikou skončili v trezore.

TV tipy 28.9. - 30.9. 2018

Autor: Erik Binder
Zdroj: Kinema