01. októbra 2006

Kipchom a Kulešová víťazmi 83. ročníka MMM - súhrn

Víťazom 83. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach sa stal kenský vytrvalec Edwin Kipchom časom 2:12:54 h a pre svoju krajinu vybojoval už piaty triumf na najstaršom európskom maratóne. ...

KOŠICE 1. októbra (WEBNOVINY) - Víťazom 83. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach sa stal kenský vytrvalec Edwin Kipchom časom 2:12:54 h a pre svoju krajinu vybojoval už piaty triumf na najstaršom európskom maratóne. Pred ním sa z prvenstva na MMM tešili Ernest Kipyego (2000), David Maiyo (2005) a dva razy David Kariuki (2001, 2002). Na druhej priečke skončil Bielorus Vladimir Tiamčyk za 2:14:46 h, tretí dobehol obhajca vlaňajšieho prvenstva David Maiyo z Kene, ktorému namerali 2:15:15 h. Najlepšie zo slovenských bežcov skončil Marcel Matanin z TJ Obalservis Košice na 13. mieste časom 2:26:38 h a získal aj titul majstra Slovenska. Víťazka kategórie žien Natalia Kulešová z Bieloruska dosiahla piaty najlepší čas v histórii MMM - 2:36:47 h.

Dvadsaťdvaročný Edwin Kipchom zaostal za traťovým rekordom Poliaka Adama Dobrzynského z roku 2004 iba o 19 sekúnd, dosiahol však štvrtý najlepší čas v histórii podujatia a stal sa 68. bežcom, ktorého meno sa objaví na soche maratónca. Osobné maximum z tohtoročného maratónu v gréckom Solúne, kde skončil tretí, si zlepšil o 9 sekúnd. Košický víťaz, ktorý sa atletike venuje štyri roky, zinkasoval za svoje premiérové maratónske víťazstvo vo svojom treťom štarte v tejto disciplíne v živote prémiu 9000 eur.
Kipchom ušiel svojim súperom už na 20. kilometri (medzičas 1:02:00) a od toho okamihu bežal neohrozene za víťazstvom a veľmi dlho aj za traťovým rekordom. Na 25. kilometri mal v porovnaní s Dobrzynského výkonom k dobru 30 sekúnd, o dvanásť kilometrov neskôr to stále vyzeralo nádejne, lebo na rekord mal náskok stále ešte 27 sekúnd. Potom však nastal zlom: kenský vytrvalec výrazne spomalil tempo, na medzičase 40. kilometri mal k dobru v porovnaní s rekordom už len 2 sekundy, v záverečných metroch však stále strácal a napokon svoje víťazstvo neokorenil organizátormi túžobne očakávaným rekordom MMM.
"Nastúpil som už na devätnástom kilometri, lebo tempo sa mi zdalo akési pomalé a ja som sa cítil v dobrej forme. Záverečná príprava na košický maratón mi v Keni vyšla výborne. Veril som so, že môžem zlepšiť svoje osobné maximum," vravel Edwin Kipchom pochádzajúci z meste Marakwet v regióne Rift Valley. "Teplo mi neprekážalo, mrzí ma skôr fakt, že mi nik nebol schopný pomôcť s udávaním tempa a musel som bežať sám. Z odmeny pomôžem doma v Keni rodičom. Ak ma o rok do Košíc pozvú, rád prídem. Budem však potrebovať lepších vodičov, aby som mal šancu zaútočiť na čas 2:10 h."
Za Kipchomom dlho bežala spolu skupinka Keňanov a spolu s nimi 33-ročný Bielorus Vladimir Tiamčyk. Ten mal napokon najviac síl a za druhú priečku zinkasoval 4500 eur. Za ním sa zoradili traja Keňania vrátane obhajcu prvenstva, tentoraz celkovo tretieho Davida Maiya. V prvej osmičke 83. ročníka MMM skončilo až šesť kenských vytrvalcov.
Marcel Matanin síce obhájil titul majstra Slovenska a zinkasoval 5000 korún, ale vôbec nebol spokojný. Z doterajších troch štartov skončil najhoršie (2003 - 4., 2005 - 8., 2006 - 13.) a dosiahol aj svoj najslabší čas. "V polovici trate som chytil krízu, bolo na mňa príliš teplo. Už vtedy mi bolo jasné, že tieto preteky budú patriť k mojim menej vydareným, no a tak to aj naozaj dopadlo," smútil 33-ročný Matanin. V súťaži družstiev zvíťazil košický Obalservis. V kategórii žien majsterku Slovenska nevyhlásili, lebo sa neprihlásila ani jedna bežkyňa registrovaná v SAZ.
Dvadsaťosemročná bieloruská bežkyňa Natalia Kulešová splnila svoj cieľa v Košiciach si zlepšila osobný rekord o 2:33 min. Za svoje druhé maratónske víťazstvo v kariére jej na konte pribudne 4500 eur. Po Jelene Mazovkovej (2003) je iba druhou bieloruskou víťazkou kategórie žien na MMM. Druhá skončila v osobnom rekorde 2:41:48 h Britka Holly Mayová, tretia minuloročná víťazka Edyta Lewandowská. "Po výbornej príprave v Poľsku som verila v osobný rekord. Trochu som sa obávala počasia, ale napokon mi vôbec neprekážalo. Maratónu sa venujem štyri roky, chcem sa neustále zlepšovať. Ak by organizátori zabezpečili vodičku aj pre ženy, výsledný čas by bol ešte lepší," tvrdila Natalia Kulešová, rodáčka z Minska.
Polmaratón mužov vyhral slovenský vytrvalec Miroslav Vanko (TJ Obalservis Košice) časom 1:08:30 h. V kategórii žien triumfovala jeho oddielová kolegyňa, juniorská svetová šampiónka v behu do vrchu Katarína Bérešová časom 1:19:24 h a dostala sa na ôsme miesto slovenských historických tabuliek v tejto disciplíne. Celkovo sa na 83. ročníku MMM predstavilo vo všetkých súťažiach 2953 bežcov a bežkýň, na maratónsku trať sa vydalo 661 účastníkov.

Výsledky:

Muži - maratón: 1. Edwin Kipchom (Keňa) 2:12:54 h, 2. Vladimir Tiamčyk (Biel.) 2:14:46, 3. David Maiyo 2:15:15, 4. Richard Rotich 2:16:28, 5. David Cherui (všetci Keňa) 2:17:40, 6. Michail Iveruk (Ukr.) 2:17:43, 7. John Ngeno 2:17:45, 8. Paul Gaitho (obaja Keňa) 2:18:37,... 13. Marcel Matanin (SR/TJ Obalservis Košice) 2:26:38.
Majstrovstvá SR: 1. Marcel Matanin 2:26:38, 2. Imrich Pástor (obaja TJ Obalservis Košice) 2:28:25, 3. Marián Makara (JAS Bardejov) 2:43:37.

Ženy - maratón: 1. Natalia Kulešová (Biel.) 2:36:47 h, 2. Holly Mayová (V. Brit.) 2:41:48, 3. Edyta Lewandowská (Poľ.) 2:44:08, 4. Jelena Šubarevová (Rus.) 2:54:01, 5. Ivana Martincová (ČR) 3:08:29, 6. Anna Balošáková (ŠR/ŠKP Čadca) 3:13:46.
Majstrovstvá SR: neprihlásila sa ani jedna pretekárka registrovaná v SAZ.

Muži - polmaratón: 1. Miroslav Vanko (TJ Obalservis Košice) 1:08:30 h, 2. Martin Holečko (Noves Mizuno Team Nová Lesná) 1:08:37, 3. Gábor Muhári (Maď.) 1:12:10.

Ženy - polmaratón: 1. Katarína Bérešová (TJ Obalservis Košice) 1:19:24 h, 2. Zuzana Nováčková (MAC Rača) 1:22:49, 3. Ingrid Vančišinová (Stročín) 1:23:59.