Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. apríla 2010

KIRGIZSKO: Bakijev je ochotný rezignovaťKirgizský prezident Kurmanbek Bakijev v utorok potvrdil, že rezignuje na svoju funkciu, pokiaľ tamojšia dočasná vláda zabezpečí jemu a jeho rodine ochranu. ...Zdieľať
kurmanbek bakijev Kurmanbek Bakijev

Foto: SITA/AP
BIŠKEK 13. apríla (WEBNOVINY) - Kirgizský prezident Kurmanbek Bakijev v utorok potvrdil, že rezignuje na svoju funkciu, pokiaľ tamojšia dočasná vláda zabezpečí jemu a jeho rodine ochranu. Bakijev tak reagoval na zbavenie prezidentskej imunity a hrozbu zatknutia, ktoré provizórna vláda zverejnila niekoľko hodín predtým. Ako potvrdil kirgizský líder, ktorý v reakcii na minulotýždňové protivládne protesty utiekol z metropoly Biškek, je ochotný rokovať s líderkou dočasnej vlády Rozou Otunbajevovou, ak príde za ním na juh krajiny, kde sa momentálne zdržiava. On sám sa totiž do hlavného mesta obáva ísť, keďže mu tam údajne hrozí nebezpečenstvo.

Dočasné kirgizské úrady v utorok zbavili Bakijeva imunity a varovali ho, že ho uväznia, ak neodstúpi. Nový kabinet sa snažil vyhnúť jeho zatknutiu, aby zamedzil ďalšiemu prelievaniu krvi po minulotýždňových protestoch, pri ktorých zomrelo 83 ľudí a stovky ďalších utrpeli zranenia.

Zvrhnutý prezident sa momentálne zdržiava v juhokirgizskej oblasti Ďžalal-Abad, kam ušiel z hlavného mesta Biškek a kde má tisíce prívržencov.

SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
O zásielkový výdaj liekov nemajú lekárne záujem
<< predchádzajúci článok
Autá s prípojným vozidlom od štvrtka neplatia mýto