Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. mája 2019

Kiska súhlasí, aby pribudol nový typ zdravotnej záchrannej službyNa Slovensku pribudne nový typ ambulancie zdravotnej záchrannej služby (ZZS), ktorá má slúžiť na prepravu pacientov. Prezident SR Andrej Kiska v utorok 21. ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: Falck Záchranná, a. s.
Bratislava 22. mája (TASR) - Na Slovensku pribudne nový typ ambulancie zdravotnej záchrannej služby (ZZS), ktorá má slúžiť na prepravu pacientov. Prezident SR Andrej Kiska v utorok 21. mája podpísal novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. TASR o tom v stredu informoval Martin Lipták z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.


Ministerstvo zdravotníctva novelou reagovalo na sťažnosti slovenských pacientov, ktorým sa nepáčilo používanie starých vozidiel či neetické správanie sa niektorých súkromných poskytovateľov taxi služieb. Nový typ ambulancie záchrannej zdravotnej služby je určený najmä na neodkladnú prepravu pacientov medzi zdravotníckymi zariadeniami.

Ambulancie majú prioritne vykonávať neodkladnú prepravu, ale zároveň v prípade potreby budú na pokyn operačného strediska tiesňového volania záchrannej zdravotnej služby vysielané aj na zásah. A to vtedy, ak nebude k dispozícii iná ambulancia záchrannej zdravotnej služby, alebo v prípade výskytu udalosti s hromadným postihnutím osôb.

Výberové konania a povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby budú spadať pod Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Zriadenie takejto ambulancie znamená zrušenie dopravy ako služby súvisiacej s poskytovaním zdravotnej starostlivosti.

Novela sprísňuje aj podmienky na vydanie povolenia pre Vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu. Upravuje aj vykonávanie medicínskych letov letúnom, ktoré sú nevyhnutné v prípade neodkladnej prepravy pacienta na transplantáciu, ako aj celého transplantačného tímu.

Z novely zákona vyplýva aj to, že v ambulanciách pediatrov budú môcť pracovať aj praktické sestry. "Všeobecnú ambulantnú starostlivosť poskytuje poskytovateľom určený lekár a poskytovateľom určená sestra s príslušnou odbornou spôsobilosťou alebo praktická sestra," hovorí nová právna úprava. Praktická sestra je v zmysle zákona spôsobilá vykonávať ošetrovateľské, asistentské a administratívne činnosti v preventívnom, diagnostickom a liečebnom režime.

Novela rieši potrebu posilniť ošetrovateľský personál v ambulancii všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorá podľa Ministerstva zdravotníctva SR vyplýva z praxe. Reaguje na nedostatok pediatrov vo všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti, čo súvisí s nadlimitným počtom pacientov u pediatrov a dorastových lekárov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dohľad na cezhraničné dodávky balíkov bude vykonávať regulačný úrad
<< predchádzajúci článok
Prezident podpísal novelu, zníži pokuty za niektoré mýtne prehrešky

Kiska súhlasí, aby pribudol nový typ zdravotnej záchrannej služby - diskusné fórum čitateľov