Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. januára 2015

KIŠŠOVÁ: V 21. storočí patrí eutanázia do slobody jednotlivca



Jana Kiššová, archívne foto



Zdieľať
Jana Kiššová, archívne foto Foto: TASR
Bratislava 10. januára (TASR) - Spoločenská diskusia o eutanázii prebieha, o tejto téme by sa na jar mala uskutočniť aj odborná konferencia. Pre TASR to dnes potvrdila poslankyňa NR SR Jana Kiššová (SaS), ktorá v auguste ohlásila zámer otvoriť na Slovensku diskusiu o eutanázii. Samotný zákon umožňujúci dobrovoľnú smrť nevyliečiteľne chorých by mohol byť predložený koncom leta.


"Väčšinou sa stretávam s ľuďmi, ktorí pracujú s ťažko chorými. Oni na rovinu nepovedia, že eutanázia áno, ale niektoré prípady sú také ťažké, že záver života je zbytočným utrpením," upozorňuje Kiššová. Na otázku, či si myslí, že pre svoj návrh získa v parlamente podporu, odvetila, že prieskumy na túto tému hovoria jasne. "Eutanázia je žiadaná, závisí to ale od politickej vôle. Priznávam, že je to veľmi odvážna téma, netrúfam si preto povedať áno alebo nie. Logické argumenty sú ale na strane eutanázie," tvrdí Kiššová.

Eutanázia je na Slovensku v súčasnosti nelegálna, čo má podľa jej slov mnohým prinášať neznesiteľnú a nezvrátiteľnú bolesť. Kiššová poukázala na to, že takýto stav nie je dobrý a núti chorých k predlžovaniu utrpenia i nedôstojnému koncu života a spôsobuje aj bezmocnosť príbuzným. Poslankyňa upozornila, že eutanáziu na Slovensku právny poriadok stavia na rovnakú úroveň ako úkladnú vraždu. "Som presvedčená, že nikto, vonkoncom nie legislatíva, nemá mať právo chcieť od jednotlivca znášanie neznesiteľného utrpenia, ktoré je spôsobené nevyliečiteľnou chorobou, ak to tento človek sám nechce a želá si svoje nezvrátiteľné trápenie ukončiť," povedala poslankyňa.

V septembri 2014 boli prezentované výsledky prieskumu agentúry Focus, z ktorých vyplynulo, že celkovo 58,8 percenta respondentov považuje za dôležité, aby sa na Slovensku riešila otázka eutanázie. Rovnako väčšina (55,9 percenta) opýtaných súhlasila s tým, aby mal ťažko chorý človek, ktorý trpí nevyliečiteľnou chorobou, možnosť na svoju žiadosť ukončiť svoj život za asistencie lekára.

Agentúra respondentov najskôr požiadala o ich názor, do akej miery vôbec v súčasnosti považujú riešenie otázky eutanázie na Slovensku za dôležité alebo nedôležité. Znenie otázky: "A teraz sa venujme situácii, kedy by ťažko chorý človek, ktorý trpí nevyliečiteľnou chorobou a znáša veľké utrpenie, mal právo na svoju žiadosť dobrovoľne ukončiť svoj život za asistencie lekára (tzv. eutanázia). Považujete v súčasnosti za dôležité alebo nedôležité riešiť túto otázku na Slovensku?"

Možnosť "veľmi dôležité" si vybralo 20,6 percenta opýtaných, "skôr dôležité" 38,2 percenta, "skôr nedôležité" 20,4 percenta, "vôbec nie dôležité" 13,6 percenta a nevedelo odpovedať 7,1 percenta respondentov. Celkovo teda takmer 6 z 10 (58,8 percenta) opýtaných považuje za dôležité, aby sa na Slovensku v súčasnosti riešila otázka eutanázie.

Respondentom bola následne položená otázka: "Vy osobne, do akej miery súhlasíte alebo nesúhlasíte s tým, aby ťažko chorý človek, ktorý trpí nevyliečiteľnou chorobou a znáša veľké utrpenie, mal možnosť na svoju žiadosť dobrovoľne ukončiť svoj život za asistencie lekára?" Odpoveď "rozhodne súhlasím" si vybralo 17,7 percenta opýtaných, "skôr súhlasím" 38,2 percenta, "skôr nesúhlasím" 17,9 percenta, "rozhodne nesúhlasím" 17,5 percenta a 8,8 percenta respondentov nevedelo odpovedať. Viac ako polovica (55,9 percenta) opýtaných teda súhlasila s tým, aby mal ťažko chorý človek, ktorý trpí nevyliečiteľnou chorobou, možnosť na svoju žiadosť ukončiť svoj život za asistencie lekára.













Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri požiari v Levoči zranení dvaja ľudia, spôsobil škodu 30.000 eur
<< predchádzajúci článok
Francúzsko zostáva naďalej na vysokom stupni pohotovosti