Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. januára 2018

Kľak a Ostrý Grúň si pripomenú obete krvavej masakryVojaci čestnej stráže kladú vence počas spomienkovej slávnosti pri príležitosti 72. výročia vypálenia obce Kľak, archívna snímkaZdieľať
Vojaci čestnej stráže kladú vence počas spomienkovej slávnosti pri príležitosti 72. výročia vypálenia obce Kľak, archívna snímka Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Kľak/Ostrý Grúň 13. januára (TASR) - Obyvatelia obcí ležiacich pod Vtáčnikom si aj tento rok pripomenú obete udalostí z januára 1945, kedy boli obce Kľak a Ostrý Grúň za pomoc partizánskym skupinám pôsobiacim v tomto pohorí počas Slovenského národného povstania vypálené a zavraždených tu bolo 148 obyvateľov.


Pietne spomienkové zhromaždenie pri príležitosti 73. výročia týchto udalostí sa uskutoční 21. januára. Program sa začne v Ostrom Grúni svätou omšou v miestnom kostole za obete vypálenia, pokračovať bude zrazom účastníkov pred obecným úradom. Po ňom sa sprievod poberie k pamätníku, kde budú položené vence a uskutoční sa pobožnosť za zosnulých.

Ako informujú obce na svojich internetových stránkach, zhromaždenie sa potom presunie do Kľaku, kde sa pietny akt kladenia vencov aj s príhovormi uskutoční pri pamätníku fašistami umučených občanov a partizánov.

Len pred niekoľkými mesiacmi zomrela vo veku 83 rokov posledná účastníčka masakry Anna Nováková. Udalosti prežila ako desaťročná s priestrelom nohy. Nováková bola pravidelnou účastníčkou pietnych spomienkových zhromaždení, ktoré sa vo vypálených obciach každoročne konajú.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Horskí záchranári pomohli zranenej turistke vo Vysokých Tatrách
<< predchádzajúci článok
Tisíce ľudí protestovali vo Viedni proti novej vláde s účasťou FPÖ

Kľak a Ostrý Grúň si pripomenú obete krvavej masakry - diskusné fórum čitateľov