Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. októbra 2005

Klamári majú iné mozgy



Mozog prezradí klamárov



Zdieľať
Kto často klame, má inú mozgovú štruktúru ako normálni ľudia, tvrdia to dvaja vedci - Yaling Yang a Adrian Raine z Juhokalifornskej univerzity v Los Angeles (USC) v októbrovom vydaní odborného časopisu British Journal of Psychiatry. Pre tento nový poznatok majú aj prijateľné vysvetlenie - klamanie je komplexný postup, ktorý si vyžaduje hustú sieť nervových buniek. Prebytok určitých nervových vlákien umožňuje chorobným klamárom perfektne zvládnuť umenie podvodu, zistili pri skúmaní mozgovej štruktúry notorických klamárov, podvodníkov a manipulátorov. Tento poznatok by sa dal možno v budúcnosti využiť v súdnictve či v podnikateľskej sfére na usvedčenie podvodníkov.
Už v predchádzajúcich štúdiách sa síce dokázala u normálnych ľudí pri klamstve zvýšená aktivita tzv. čelnej mozgovej kôry (PC), príslušnej na vnímanie pocitu viny a vytváranie morálnych predstáv. Teraz sa však podarilo tímu USC dokázať aj štrukturálne zmeny PC u notorických klamárov. Najprv prostredníctvom psychologických testov a rodinnej a sociálnej anamnézy skúmali 108 dobrovoľníkov z Los Angeles. Dvanásť z nich (11 mužov a jednu ženu) potom zaradili do kategórie s minulosťou notorických klamárov, 16 do kategórie s asociálnymi poruchami osobnosti, ale nie notorických klamárov (15 mužov, jedna žena) a 21 (15 mužov a 6 žien) do kontrolnej skupiny normálnych ľudí.
Potom ich mozgy vyšetrovali prostredníctvom magnetickej rezonancie (MRI). U chorobných klamárov sa našlo v PC o 25,7 % viac bielej substancie ako u skupiny asociálov, a o 22 % viac oproti kontrolnej skupine. Zato vykazovali klamári voči nej až o 14,2 % menej sivej substancie.
Zatiaľ čo sivú substanciu tvoria predovšetkým nervové bunky, biela pozostáva z nervových vlákien. „Vyšší podiel bielej substancie umožňuje klamárom perfektne zvládnuť komplikované umenie podvodu,“ tvrdí spoluautor štúdie profesor Raine, „pretože byť klamárom nie je jednoduché“. Musia sa vyznať v spôsobe myslenia iných ľudí a potlačiť vlastné emócie, aby neprejavovali nervozitu z obáv pred odhalením podvodu. Čím viac sú nervy vzájomne prepojené, tým ľahšie sa zdá človeku klamanie. Keďže notorickí klamári majú menej sivej substancie, nerobia si problémy s morálkou. U normálnych ľudí, ktorí si zaklamú iba občas, pomáha sivá substancia alebo mozgové bunky, vzájomne prepojené bielou substanciou, udržať klamanie pod kontrolou. Autistické deti majú napríklad v PC viac sivej substancie a menej bielej. Preto dokážu klamať iba s veľkými problémami.
Štrukturálne rozdiely v mozgu však nie sú zodpovedné za každé klamstvo, vysvetľuje Raine. Preto chcú vedci v ďalších štúdiách zistiť, či majú na to vplyv aj ostatné oblasti mozgu.

 Profesor A. Raine
Foto USC

(apl, USC)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hypnotizér vymámil v banke desaťtisíce dolárov
<< predchádzajúci článok
Japonci úspešne otestovali nástupcu Concordu