Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. júla 2013

KĽDR si pripomenula ukončenie Kórejskej vojny armádnou prehliadkou



27. júla 1953 podpísali predstavitelia OSN, KĽDR, ČĽR a ZSSR dohodu o prímerí. Kórejská republika sa k nej nikdy nepripojila. Demilitarizovaná zóna medzi oboma krajinami je jednou z najlepšie strážených hraníc na svete a ...



Zdieľať
27. júla 1953 podpísali predstavitelia OSN, KĽDR, ČĽR a ZSSR dohodu o prímerí. Kórejská republika sa k nej nikdy nepripojila. Demilitarizovaná zóna medzi oboma krajinami je jednou z najlepšie strážených hraníc na svete a pohraničné incidenty na nej dodnes nie sú ničím zvláštnym. Foto: TASR/AP
Soul 27. júla (TASR) - Severná Kórea zorganizovala veľkú vojenskú prehliadku pri príležitosti dnešného 60. výročia podpísania prímeria, ktoré ukončilo Kórejskú vojnu. V komunistickom štáte ho oslavujú ako Deň víťazstva, informovala tlačová agentúra DPA.


Štátna televízia priniesla zábery pompézneho predstavenia výzbroje a vojakov v metropole Pchjongjangu, kde diváci kričali heslá oddanosti severokórejskému vodcovi Kim Čong-unovi.

Ten sa spolu s čínskym viceprezidentom Li Jüan-čchaom objavil na červenom koberci pred tým, ako obaja zaujali miesta na tribúne, odkiaľ si pozreli prehliadku na Námestí Kim Ir-sena, pomenovanom po starom otcovi súčasného lídra a zakladateľovi KĽDR.

Južná Kórea si výročie prímeria pripomenula menej okázalo, keď si uctila obete, ktoré priniesli jej vojaci i zahraničné vojenské sily počas vojny v rokoch 1950-53, uviedla tlačová agentúra Jonhap.

Juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje vyhlásila, že jej krajina nebude tolerovať provokácie. Vyjadrila však tiež želanie budovať dôveru s KĽDR. "Vyzývam Severnú Kóreu, aby sa vzdala vývoja jadrových zbraní, ak sa má krajina vydať na cestu skutočnej zmeny a pokroku," povedala.



V USA, ktoré viedli zahraničné sily podporujúce v Kórejskej vojne Južnú Kóreu, vystúpi prezident Barack Obama pri príležitosti výročia prímeria s príhovorom na spomienkovom podujatí pri pamätníku vo Washingtone, informovala agentúra AP.

Kórejská vojna, ktorá si vyžiadala najmenej 2,5 milióna obetí, sa skončila podpísaním dohody o prímerí 27. júla 1953. Dosiaľ na ňu nenadviazala oficiálna mierová dohoda, Kórejský polostrov je tak naďalej technicky vo vojnovom stave a rozdelený pozdĺž 38. rovnobežky ostro stráženou demilitarizovanou zónou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poplatky sú druhým najvýznamnejším zdrojom príjmov bánk
<< predchádzajúci článok
Legislatívne zásahy podľa bánk narúšajú konkurenčné prostredie