Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

18. júna 2009

Klimatická katastrofa sa blíži, varujú vedci



Svet čelí narastajúcemu riziku "náhlych a nezvratných klimatických zmien," pretože dosahy globálneho otepľovania sú rýchlejšie, ako sa očakávalo. Vyplýva to z výskumu, ktorý dnes zverejnil ...



Zdieľať
BRATISLAVA 18. júna (WEBNOVINY) - Svet čelí narastajúcemu riziku "náhlych a nezvratných klimatických zmien," pretože dosahy globálneho otepľovania sú rýchlejšie, ako sa očakávalo. Vyplýva to z výskumu, ktorý dnes zverejnil medzinárodný vedecký tím. Globálne teploty zemského povrchu a oceánov, hladiny morí, extrémne klimatické udalosti ako aj úbytok ľadovca v Severnom ľadovom oceáne postupujú zreteľne rýchlejšie, než vedci predpovedali ešte pred niekoľkými rokmi.


Ostré varovanie zverejnili vedci necelých šesť mesiacov pred medzinárodnou konferenciou, ktorej cieľom bude dosiahnuť dohodu na záchranu planéty pred najhoršími ničivými dosahmi globálneho otepľovania. Dokument sumarizuje viac ako 1 400 štúdií prezentovaných na marcovej klimatickej konferencii v Kodani. V hlavnom dánskom meste sa v decembri pod záštitou OSN uskutoční svetové stretnutie s cieľom podpísať zmluvu, ktorá nahradí Kjótsky protokol po vypršaní jeho platnosti v roku 2012.

Podľa správy sú emisie skleníkových plynov a iné klimatické indikátory v horných hraniciach alebo blízko nich, ktoré predpovedal Medzivládny panel pre klimatické zmeny (IPCC). Správa panelu z roku 2007 sa stala pre vedcov východiskovým bodom v problematických rokovaniach OSN. Dokument z marcovej schôdzky v Kodani predložil dánsky premiér Lars Loekke Rasmussen na dnešnom summite Európskej únie v Bruseli.

Existuje nový dôkaz, že v dôsledku ľudskej činnosti planéta začala prispievať ku globálnemu otepľovaniu. Obrovské zásoby metánu - oveľa silnejší skleníkový plyn ako oxid uhličitý - uväznené tisícročia v arktickom permafroste, môžu začať unikať do atmosféry a urýchliť otepľovací proces. Prirodzená schopnosť oceánov a lesov absorbovať CO2 vznikajúci spaľovaním fosílnych palív je tiež ohrozená, konštatujú vedci.

V správe, ktorú napísali a vyhodnotili viacerí experti podieľajúci sa aj na dokumente IPCC, vyzvali predstaviteľov krajín, aby podnikli urgentné kroky na zadržanie priemerných globálnych teplôt pred nárastom o viac ako dva stupne Celzia v porovnaní s predpriemyselnými úrovňami. Na dosiahnutie tohto cieľa je podľa IPCC potrebné v priemyselných krajinách znížiť emisie skleníkových plynov o 25 až 40 percent v porovnaní s úrovňami z 90. rokov. Podľa správy je obsiahle a včasné zníženie emisií zásadné.

"Miernejšie ciele pre rok 2020 by znamenali riziko závažných dosahov, vrátane prekročenia kritického bodu, keď prírodné sily začnú zvyšovať teploty oveľa rýchlejšie." Mnohí vedci súhlasia, že ak tieto hranice budú prekročené, bude zložité a zrejme nemožné proces zvrátiť. Experti z Inštitútu technológií v Massachusetts (MIT) napríklad prednedávnom vypočítali, že napriek obrovskému úsiliu vynaloženému na zníženie uhlíkového znečistenia vzrastie teplota na povrchu Zeme o 5,2 stupňa Celzia do roku 2100, čo je viac ako dvojnásobne oproti ich vlastným predpovediam z roku 2003.

SITA_AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Tiësto Feeling je už v Košiciach
<< predchádzajúci článok
Slovensko už píše štvrtú kapitolu románu