Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. marca 2010

Klimatický panel preveria vedci z 15 krajín



Medzivládny panel pre klimatické zmeny (IPCC) Organizácie Spojených národov, ktorý sa v uplynulých mesiacoch dostal pod paľbu kritiky, preverí uznávaná medzinárodná vedecká ...



Zdieľať
Foto: SITA/AP


NEW YORK 11. marca (WEBNOVINY) - Medzivládny panel pre klimatické zmeny (IPCC) Organizácie Spojených národov, ktorý sa v uplynulých mesiacoch dostal pod paľbu kritiky, preverí uznávaná medzinárodná vedecká organizácia. Oznámil to v stredu generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Previerku činnosti a práce panelu uskutoční Medzinárodná rada akadémií (IAC) so sídlom v Amsterdame, ktorá združuje šéfov akadémií vied z 15 krajín sveta, upresnil Pan, Ten zároveň podotkol, že pôjde o úplne nezávislé zhodnotenie činnosti IPCC, ktoré má pomôcť pri jeho fungovaní do budúcnosti. Šéf OSN v tejto súvislosti podotkol, že on sám stojí za doterajšou prácou klimatického panelu a a to aj napriek "istému, veľmi malému počtu chýb" v dôležitej správe z roku 2007, za ktorú získal IPCC Nobelovu cenu. Potrebujeme zaručiť úplnú transparentnosť, precíznosť a objektívnosť, dodal Pan. Hodnotiaca správa z dielne IAC, o ktorú vo februári požiadali členovia OSN, by mala byť hotová do augusta.

Šéf IPCC Radžendra Pačaurí začiatkom februára priznal chybu ohľadom informácií o možnom roztopení ľadovcov v Himalájach do roku 2035, no odmietol sa za tento omyl ospravedlniť. Ako povedal, panel OSN si uvedomuje dôsledky, ktoré plynú z odhalenia mylnej informácie, no nevidí dôvod, prečo by sa ako šéf panelu mal za jednu zlú informáciu v 3000-stranovom dokumente, známom ako AR4, ospravedlňovať. Pačauri sa totiž nazdáva, že je dostatočné, že panel vyjadril ľútosť nad nesprávnymi informáciami, no on osobne niesť zodpovednosť odmieta.
Panel OSN vo svojej správe z roku 2007 varoval, že ľadovce v Himalájach sa roztopia do roku 2035 a možno aj skôr. Za svoju činnosť získal v tom istom roku aj Nobelovu cenu za mier. Niekoľko vedcov však tieto tvrdenia spochybnilo a nedávno vysvitlo, že išlo iba o teóriu nepodloženú reálnymi faktami. Hnutie tvrdiace, že za rýchlo postupujúcim globálnym otepľovaním je činnosť človeka, tak utrpeli ďalšiu ranu, keďže krátko predtým sa na verejnosť dostali kontroverzné emaily. V nich sa vedci dohadujú, ako v temnejších farbách vykresliť získané fakty, ktoré nepotvrdzujú katastrofické predpovede zástancov tézy, že klimatické zmeny spôsobuje výlučne činnosť človeka.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Grécko ochromí generálny štrajk
<< predchádzajúci článok
EÚ: Najväčším problémom je nezamestnanosť