24hod.sk    Z domova

25. novembra 2016

Knižnice v Košiciach ponúkajú nevidiacim a slabozrakým viaceré služby



Knižnice v Košiciach ponúkajú v rámci svojej činnosti i viaceré služby pre nevidiacich a slabozrakých. Niektoré ponúkajú takýmto klientom výhody oproti ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Michal Svítok
Košice 25. novembra (TASR) – Knižnice v Košiciach ponúkajú v rámci svojej činnosti i viaceré služby pre nevidiacich a slabozrakých. Niektoré ponúkajú takýmto klientom výhody oproti bežným čitateľom, iné zase asistenčné služby.


Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach, v spolupráci so Slovenskou knižnicou pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči, poskytuje pre slabozrakých a nevidiacich absenčné výpožičné služby zvukových kníh od roku 2007.

"Ponuka fondu zvukových kníh je rozmanitá, používateľom je k dispozícii okolo 450 titulov beletrie i náučnej literatúry vo formáte mp3, ktoré sa vo štvrťročnej periodicite obmieňajú. Tento fond využíva v súčasnosti 12 používateľov v rozmedzí 38 až 84 rokov," uviedla pre TASR riaditeľka knižnice Soňa Jakešová.

Okrem zvukových kníh majú k dispozícii počítač so zvukovým softvérom pre nevidiacich a slabozrakých, ktorý sa podľa jej slov využíva sporadicky. Uvedené služby poskytujú v čitárni knižnice na Hviezdoslavovej ulici č. 5 v Košiciach.

Knižnice, ktorých cieľovou skupinou sú prevažne študenti, ponúkajú klientom so špecifickými potrebami bezplatnú registráciu.

"Výpožičná doba na študijnú a odbornú literatúru je dvojnásobná oproti bežným študentom - šesť mesiacov s možnosťou jedného predĺženia na ďalších šesť mesiacov. Pracujeme na postupnom budovaní elektronického fondu najžiadanejšej literatúry v elektronickej podobe. Vo všetkých študovniach Univerzitnej knižnice je zabezpečený prístup k počítačom s väčším rozlíšením, na ktorých je uložená táto digitalizovaná literatúra," vysvetlila riaditeľka Univerzitnej knižnice Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach Daniela Džuganová.

V súčasnosti podľa informácií z Univerzitného poradenského centra (UNIPOC) v akademickom roku 2016/2017 študuje na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach päť slabozrakých študentov a jedna nevidiaca študentka. "UNIPOC v spolupráci s Univerzitnou knižnicou objednal pre potreby Univerzitnej knižnice dodanie špeciálnej PC zostavy, ktorá bude mať veľký dotykový monitor, elektronickú čítaciu lupu so slovenským hlasovým výstupom a skenovacie pero. V priestoroch UK bude zriadené študijné miesto pre tieto špeciálne zariadenia," prezradila Džuganová.

Akademický informačný systém univerzity AiS2 obsahuje podľa jej slov mód pre podporu čítacieho softvéru, ktorý umožňuje meniť veľkosť písma a tiež zmenu farieb a kontrastu.

Univerzitná knižnica Technickej univerzity v Košiciach tvrdí, že sa venuje skôr individuálnym službám pre nevidiacich a slabozrakých.

"Čo sa týka štandardných služieb, tak máme stránku prispôsobenú pre lepšie čítanie softvérom. Pre ľudí so zrakovým hendikepom mame skôr individuálne služby. Pri potrebách vieme osobne asistovať podľa požiadaviek, ale knihy v Braillovom písme nemáme vôbec. Iba na bezbariérovom centre TUKE upravujú texty pre týchto ľudí," dodal riaditeľ knižnice Ondrej Latka.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/kniznice-v-kosiciach-ponukaju-nevidiacim-a-slabozrakym-viacere-sluzby-cl477769.html