Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. júna 2019

Knoxová pricestovala do Talianska na konferenciu o krivých obvineniachAmanda Knoxová, archívna snímka.Zdieľať
Amanda Knoxová, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Miláno 13. júna (TASR) - Američanka Amanda Knoxová pricestovala vo štvrtok do Talianska, kde sa v Modene zúčastní na panelovej diskusii o nespravodlivých obvineniach. Ide o jej prvú návštevu Talianska od roku 2011, keď ju tamojší odvolací súd uznal za nevinnú v prípade vraždy svojej spolubývajúcej, Britky Meredith Kercherovej.


Momentálne 31-ročná Knoxová je aktivistkou a spisovateľkou a celosvetovo známou sa stala v súvislosti s vraždou Meredith Kercherovej, ktorá sa stala 1. novembra 2007 v meste Perugia.

Knoxová bola v roku 2009 za túto vraždu odsúdená na 26 rokov odňatia slobody - za sexuálny útok na Kercherovú a jej vraždu. Jej spoluobžalovaný Raffaele Sollecito bol odsúdený na 25 rokov väzenia. V roku 2011 bola Knoxová oslobodená a o tri roky neskôr opäť odsúdená. Až v roku 2015 bola najvyšším odvolacím súdom definitívne zbavená obvinenia.

Po návrate do rodného Seattlu Knoxová dokončila štúdium a o svojej kauze vydala knihu. Neskôr pracovala v médiách a pred časom v jednom z rozhovorov uviedla, že sa chce venovať ľuďom, ktorí boli nespravodlivo obvinení.

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v januári nariadil Taliansku, aby Knoxovej zaplatilo finančné odškodnenie vo výške 18.000 eur za neposkytnutie primeranej právnej a prekladateľskej pomoci počas prvých výsluchov.

ESĽP v zdôvodnení svojho rozhodnutia uviedol, že "Knoxová bola mimoriadne zraniteľná, pretože šlo o mladú cudzinku, ktorá mala vtedy 20 rokov, v Taliansku v tom čase nebola ešte príliš dlho a nevedela ani poriadne po taliansky." Obe mladé ženy boli v Taliansku na výmennom študijnom pobyte.

Na Knoxovej prípad boli rôzne názory - okrem iného aj preto, že pri vyšetrovaní sa vyskytlo veľa chýb a nejasností. Veľa ľudí si stále myslí, že Knoxová je vrahyňa.

Jediným, kto si kvôli vražde Kercherovej odpykáva trest väzenia, je Rudy Guede, imigrant z Pobrežia Slonoviny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Prievidzi začali pre vysoké teploty s kropením ciest
<< predchádzajúci článok
A. Balková: Návrh zákona o poľovníctve nepomáha poľnohospodárom

Knoxová pricestovala do Talianska na konferenciu o krivých obvineniach - diskusné fórum čitateľov