Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. septembra 2010

Koalícia rokuje o škrtoch na poslaneckých platochZástupcovia koaličného štvorlístka SDKÚ-DS, SaS, KDH a Mosta-Híd začali v Národnej rade SR po skončení poslaneckého grémia neplánovane rokovať o šetrení na platoch ...Zdieľať
pravica Foto: SITA/Michal Burza BRATISLAVA 6. septembra (WEBNOVINY) - Zástupcovia koaličného štvorlístka SDKÚ-DS, SaS, KDH a Mosta-Híd začali v Národnej rade SR po skončení poslaneckého grémia neplánovane rokovať o šetrení na platoch poslancov. Desaťpercentnú úsporu na mzdách zákonodarcov i členov vlády sľúbila premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS).


Podľa predsedu parlamentu Richarda Sulíka (SaS) začali koaliční partneri diskutovať o forme šetrenia na platoch poslancov spontánne. Sulík predpokladá, že debatu dokončia na dnešnej Koaličnej rade. Grémium riešilo technické otázky k 5. parlamentnej schôdzi, ktorá sa začne v utorok. Témou bolo i odloženie hlasovania o priestupkovej imunite poslancov. "Bavili sme sa aj o tom, ale tento bod sme neuzavreli, čiže je otvorený," uviedol Sulík.
Podľa Rafaela Rafaja (SNS) bolo dnešné rokovanie grémia najkratším, aké si za štyri roky v parlamente pamätá.

Napriek neuzavretej debate o imunite má SNS k téme jasný postoj. "Nemôžem hovoriť dopredu, pretože klub bude mať ešte sedenie zajtra (v utorok - pozn. SITA), ale ja osobne si myslím, že daný návrh nemôžeme podporiť," vyhlásil Rafaj. SNS z tohto dôvodu nevyslala zástupcu ani na dnešné popoludňajšie stretnutie právnych expertov k zákonu. Podľa poslanca je politický aj odborný pohľad slotovcov na zrušenie imunity dlhodobo známy.

"Takže nevidíme dôvod, čo by sme mohli na danom stretnutí, či už v dobrom alebo zlom, vyčendžovať," povedal Rafaj. Koalícia však bez podpory opozičných poslancov zúženie imunity poslancov i sudcov nedokáže presadiť, na schválenie ústavnej zmeny potrebuje 90 hlasov. SDKÚ-DS chce podporu vyrokovať so Smerom-SD, ktorý má zatiaľ odmietavý postoj.

Poslanecké grémium dnes neurčilo termín mimoriadnej schôdze, na ktorej chce Smer-SD odvolať šéfa parlamentu Sulíka. "Ale malo by to byť do štvrtku," prezradil Rafaj.


SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vo V. Mederi otvoria závod na suché maltové zmesi
<< predchádzajúci článok
V Kambodži obvinili Brita zo zneužívania detí

Koalícia rokuje o škrtoch na poslaneckých platoch - diskusné fórum čitateľov