Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. marca 2010

Koaličná rada sa zaobišla bez dvoch lídrov strán



Pravdepodobne posledná koaličná rada pred začatím parlamentnej schôdze v tomto volebnou období sa zaobišla bez ...



Zdieľať
Anna Belousovová, Pavol Paška, Vladimír Mečiar

Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 2. marca  - Pravdepodobne posledná koaličná rada pred začatím parlamentnej schôdze v tomto volebnou období sa zaobišla bez dvoch straníckych lídrov. Ľudová strana - HZDS bola zastúpená jej šéfom Vladimírom Mečiarom, ale Smer i SNS zastupovali podpredsedovia, Pavol Paška a Anna Belousovová. „Toto stretnutie koaličnej rady prebehlo vo veľmi korektnom duchu a v spolupráci, s jediným cieľom a záujmom, dokončiť toto volebné obdobie vládnej koalície Smeru, ĽS-HZDS a SNS dôstojne,“ zhodnotil predseda Národnej rady SR Pavol Paška.

Schôdza sa začne debatou o zákone o obecnom zriadení, ktorý poslancom vrátil prezident na opätovné prerokovanie. Prezident zákonu vyčíta obmedzenie lehoty konania ústavného súdu pri volebných sťažnostiach na 90 dní. „Myslím si, že tento návrh bude prijatý a zákon prejde opätovne a vráti sa na podpis pánovi prezidentovi,“ povedal Paška. Poslancov čaká aj niekoľko vládnych návrhov zákonov, predložených v skrátenom legislatívnom konaní, druhé čítania vládnych zákonov z predchádzajúcej schôdze. „A samozrejme je tam, keďže sa zvolebnieva, veľmi veľa poslaneckých návrhov v prvom čítaní. Predpokladám, že veľa z týchto návrhov šancu na úspech nemá aj z dôvodu, že sa končí legislatívne obdobie,“ zhodnotil šéf NR SR.

Na programe schôdze je opätovná voľba členov Rady Slovenského pozemkového fondu (SPF). Paška uviedol, že vyzval predstaviteľov opozície, aby prestali bojkotovať a blokovať činnosť SPF tým, že nie sú ochotní v zmysle zákona nominovať svojich kandidátov do Rady SPF. Paška dodal, že sa mu sťažujú občania i družstvá, že si nemôžu uplatniť svoje nároky pre nefunkčnú Radu SPF. „Opozícia mala vždy plné ústa toho, ako bude kontrolovať, ako bude starostlivo dozerať, (...), už druhý mesiac bojkotuje a blokuje činnosť,“ povedal a opätovne vyzval predstaviteľov opozície, aby navrhli kandidátov na dve miesta v Rade SPF. „Ak sa rozhodnú bojkotovať, vieme si aj tak poradiť, potom budeme hlasovať bez nich,“ povedal k téme Mečiar. Líder HZDS tiež uviedol, že na tejto schôdzi budú dôležité aj voľby do orgánov Rady STV a Rozhlasovej rady.

Poslanci budú rozhodovať o novele vysokoškolského zákona, ktorú predložil poslanec vládneho Smeru-SD Mojmír Mamojka. Novela podľa koaličnej SNS narúša koncepciu vysokoškolskej reformy, o ktorú sa snažia národniari. Podľa podpredsedníčky SNS Belousovovej, pravdepodobne poslanci Smeru dostanú odporúčanie, aby nehlasovali za Mamojkovu novelu. „Verím, že aj HZDS nakoniec presvedčia naše odborné argumenty, o ktorých sme hocikedy ochotní diskutovať,“ povedala Belousovová. Mečiar však uviedol, že jeho poslanci podporia Mamojkovu novelu „bez ohľadu na stanovisko koaličného partnera“.

O 17:00 by sa malo v pléne hlasovať o tzv. vlasteneckom zákone. SNS požiadala koaličných partnerov o jeho podporu, lebo podľa Belousovovej je tento zákon potrebný „zvlášť v tejto dobe, keď vidíme, čo sa deje u nášho južného suseda“. Belousovová je rada, že jej koaliční partneri vyslovili podporu, že chce do programu schôdze zaradiť debatu o vyjadreniach maďarského europoslanca a predsedu strany Jobbik na adresu Slovenska. Tam podľa nej „odzneli viaceré veľmi nebezpečné, fašistické tvrdenia, ktoré urážajú slovenský národ“. Zmeny vo vlasteneckom zákone ho už robia prístupným, ale nie dobrým, uviedol Mečiar. „Takže možno ho podporiť,“ dodal.

Paška si vie predstaviť, že podporí tento zákon v takej podobe, v akej bude predložený. Podľa neho sa z neho, oproti pôvodnej verzii z dielne SNS, vytratili prvky nátlakovosti. To pôvodné znenie bolo rigidné, konzervatívne a nátlakové, uviedol. Paška dodal, že poslanci Smeru budú mať pri hlasovaní o patriotickom zákone voľnú ruku.
Mečiar sa chystá v debate o zákone o preukazovaní pôvodu majetku vystúpiť v pléne s argumentmi, prečo návrh Smeru nie je dobrý. Je tam veľmi veľa rozporov, tvrdí Mečiar o návrhu tohto zákona. Podľa Belousovovej majú mať poslanci za SNS pri hlasovaní o tomto zákone voľnú ruku. „Dávam tu za pravdu pánovi Mečiarovi, že s veľkou pravdepodobnosťou tento zákon skoční na ústavnom súde, ale ja ho osobne podporím,“ tvrdí podpredsedníčka SNS. „Klub Smeru-SD bude hlasovať za tento návrh v druhom a treťom čítaní,“ povedal Paška.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Sociálna ochrana ľudí za Fica podľa SDKÚ-DS klesla
<< predchádzajúci článok
Armáda obsadila základňu Talibanu a al-Kájdy