Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. mája 2020

Kollár aj Matovič plánujú svoju prvú zahraničnú návštevu, ich kroky budú smerovať do susedného Česka



Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) a aj premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa na svoju prvú zahraničnú cestu chystajú do susednej Českej republiky. Po viac ako dvoch mesiacoch od vymenovania vlády Matovič ...



Zdieľať
img_0713 676x451 24.5.2020  - Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) a aj premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa na svoju prvú zahraničnú cestu chystajú do susednej Českej republiky. Po viac ako dvoch mesiacoch od vymenovania vlády Matovič a ani Kollár pre pandémiu koronavírusu zatiaľ služobne v zahraničí neboli.


„Prvú pracovnú cestu plánujem do Českej republiky, súrodencov si treba uctiť,“ povedal agentúre SITA Kollár.

„Ako prvú by premiér Igor Matovič, podľa zaužívanej tradície, rád absolvoval cestu do Českej republiky. O presnom termíne budeme verejnosť a médiá informovať,“ uviedol Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Dodržanie dlhoročnej tradície


Exminister zahraničných vecí a bývalý europoslanec Eduard Kukan povedal, že ide o dlhoročnú tradíciu, kedy cesty predstaviteľov Slovenskej republiky vedú do Prahy.

„Je to zavedená prax a obidvaja partneri to sledujú. Keby jeden z nich zmenil prvú cestu, tak by to vyvolalo otázniky. Myslím si, že treba zostať pri tejto tradícii,“ povedal agentúre SITA Kukan.

Prvé zahraničné cesty nových slovenských premiérov však nesmerovali vždy do Česka. V jeseni v roku 1998 bola cieľom prvej takejto cesty premiéra Mikuláša Dzurindu Varšava.

Kollár príjme akékoľvek pozvanie


Pokiaľ ide o Kollárovho predchodcu Andreja Danka (SNS), ten mal okrem tradične dobrých vzťahov s partnermi v Česku, nadštandardné vzťahy aj s predstaviteľmi ruskej parlamentnej politiky. V minulom volebnom období bol Danko v Rusku viackrát.

Ak Kollár dostane pozvanie z Ruska, tiež je tam pripravený vycestovať „Ak dostanem pozvanie do Ruskej federácie, pozvanie prijmem. Rovnako ako aj Spojené štáty americké či akékoľvek iné pozvanie z demokratických krajín,“ povedal šéf parlamentu.

Exminister Kukan o prípadnej ceste Kollára do Ruska povedal, že predseda parlamentu by si mal uvedomiť, že Slovensko je členom Európskej únie (EÚ) a tá má pravidlá, ktorými by sa mali všetci riadiť.

„Keď ho pozve do Ruska politik, ktorý je na sankčnom zozname, tak pozvanie nemôže prijať,“ zdôraznil Kukan.

Komunikácia cez videohovory pre Covid-19


Po vypuknutí pandémie sa uplatňuje špecifický formát zahraničnopolitických kontaktov. Európski lídri komunikujú cez videokonferencie. Takéto videosummity absolvoval aj premiér Matovič. Podľa Kukana sa však takto nedá dlhodobo fungovať.

„Hneď ako to bude možné, prejde sa na formu osobných kontaktov. Keď sa môžu politici osobne stretnúť, je to pridaná hodnota. Lepšie sa môžu porozprávať. Myslím si, že všetci lídri sa tešia na osobné stretnutie,“ dodal bývalý šéf slovenskej diplomacie.


Zdroj: Webnoviny.sk - Kollár aj Matovič plánujú svoju prvú zahraničnú návštevu, ich kroky budú smerovať do susedného Česka © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Našla sa čierna skrinka z havarovaného lietadla v Pakistane, stroju zrejme vypovedali motory (video)
<< predchádzajúci článok
Ukrajinského poslanca našla upratovačka mŕtveho v kancelárii, zrejme spáchal samovraždu

Kollár aj Matovič plánujú svoju prvú zahraničnú návštevu, ich kroky budú smerovať do susedného Česka - diskusné fórum čitateľov