Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. októbra 2016

Kolumbijskí voliči tesne odmietli mierovú dohodu s povstalcami



KK10 Cartagena - Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos (vpredu vľavo) a veliteľ Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC) Rodrigo Londono prezývaný "Timochenko" počas podpisu historickej mierovej dohody, ktorá ukončila ...



Zdieľať
KK10 Cartagena - Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos (vpredu vľavo) a veliteľ Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC) Rodrigo Londono prezývaný "Timochenko" počas podpisu historickej mierovej dohody, ktorá ukončila vyše 50 rokov trvajúci ozbrojený konflikt medzi vládou a touto ľavicovou povstaleckou organizáciou, 26. septembra 2016 v meste Cartagena ležiacom na pobreží Karibského mora. FOTO TASR/AP Foto: TASR AP
Bogota 3. októbra (TASR) - Kolumbijskí voliči v nedeľňajšom referende neočakávane a veľmi tesnou väčšinou odmietli mierovú dohodu medzi vládou a ľavicovou povstaleckou organizáciou Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC).


Proti realizácii dohody bolo 50,23 percenta hlasujúcich, za sa ich vyslovilo 49,76 percenta, vyplýva z výsledkov sčítania 99,79 percenta hlasov zverejnených volebnou komisiou. Podľa stanice BBC bol rozdiel menej než 63.000 z vyše 13 milióna odovzdaných hlasov.

Takéto výsledky sú úplným prekvapením po tom, ako všetky prieskumy predpovedali jasné schválenie mierovej dohody, píše agentúra DPA. Ako teraz bude ďalej pokračovať mierový proces v juhoamerickej krajine, nie je vôbec jasné.

Kolumbijská vláda a povstalci z FARC podpísali dohodu dosiahnutú po takmer štvorročných rokovaniach len minulý pondelok. Cieľom je ukončiť najdlhší ozbrojený konflikt v Latinskej Amerike, ktorý si za 52 rokov vyžiadal vyše 220.000 mŕtvych a osem miliónov ľudí vyhnal z domovov.

Odmietnutie dohody v referende je tvrdým úderom pre prezidenta Juana Manuela Santosa, ktorý si mierový proces s FARC stanovil za prioritu pôsobenia vo funkcii.

Ľudia v Kolumbii držia národnú vlajku a objímajú sa počas živého prenosu podpisu mierovej dohody medzi vládou a FARC, ktorá zorganizovala v pondelok 26. septembra 2016 túto akciu pre obyvateľov krajiny. Foto: TASR/AP


Mierová dohoda hovorí okrem iného o uskutočnení pozemkovej reformy, odškodnení pozostalých obetí, premene FARC na politickú stranu a zložení zbraní jej odhadovanými viac ako 7000 členmi pod dohľadom OSN.

Odporcovia dohody, vedení vplyvným exprezidentom Álvarom Uribem, kritizovali najmä vyrokované pomerne mierne tresty za závažné trestné činy povstalcov. Uribe tvrdí, že vláda zaobchádza s FARC príliš zhovievavo. V prípade odmietnutia dohody v referenda by sa podľa neho obe strany mali vrátiť k rokovaciemu stolu, čo prezident Santos odmietal s tým, že "plán B" neexistuje.

Kolumbijský prezident a líder FARC chcú pokračovať v úsilí o mier


Po prekvapivom odmietnutí mierovej dohody s ľavicovou povstaleckou organizáciou Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC) v nedeľňajšom referende priznal kolumbijský prezident Juan Manuel Santos svoju porážku. V mierovom procese však chce pokračovať rovnako, ako to ohlásil aj líder FARC.

"Som prvý, kto výsledky uzná," povedal Santos v televíznom vystúpení po hlasovaní, v ktorom sa tesná väčšina zúčastnených voličov vyslovila proti realizácii dohody s FARC. Santos si mierový proces stanovil za prioritu svojho pôsobenia vo funkcii a dôrazne presadzoval schválenie dohody občanmi.

"Nevzdávam sa. Budem sa usilovať o mier do posledného dňa môjho funkčného obdobia," citovala prezidenta agentúra DPA. Podľa Santosa je dosiahnutá dohoda pre Kolumbiu najlepšou príležitosťou na ukončenie viac ako pol storočia konfliktu s FARC.

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos (vpredu vľavo) a veliteľ Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC) Rodrigo Londono prezývaný "Timochenko" podpísali v pondelok v meste Cartagena ležiacom na pobreží Karibského mora historickú dohodu, ktorá ukončila vyše 50 rokov trvajúci ozbrojený konflikt medzi vládou a FARC. Za prezidentom sa nachádza šéf OSN Pan Ki-mun a ďalší vládni činitelia, ktorí v bielom oblečení podporili mier. Foto: TASR/AP


Santos avizoval, že prímerie s FARC zostáva v platnosti, pokým sa vláda pokúsi mierovú dohodu zachrániť. Vyjednávačom vlády dal pokyn, aby sa v pondelok vrátili na Kubu, kde prebiehali mierové rokovania, a zhodnotili situáciu spolu s delegáciou FARC. Konzultovať chce prezident aj s opozíciou.

Vodca FARC Rodrigo Londoňo v reakcii na výsledky referenda potvrdil, že jeho skupina bude pokračovať v úsilí o vytvorenie stabilného mieru. Vo vyjadrení pred novinármi v Havane sa o svojej organizácii zmieňoval ako o politickom hnutí, nie povstaleckej armáde, píše agentúra AP.

"FARC sa držia odhodlania dosiahnuť mier a zdôrazňujú svoju vôľu používať už len slová ako zbrane na budovanie budúcnosti," povedal Londoňo, všeobecne známy pod prezývkou Timochenko. Nad výsledkami referenda vyjadril poľutovanie s tým, že "mienku kolumbijského obyvateľstva ovplyvnila ničivá sila tých, ktorí rozosievajú nenávisť a hnev".

"Kolumbijský ľud, ktorý sníva o mieri, môže s nami počítať. Mier zvíťazí," vyhlásil šéf FARC.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V líbyjskom meste Syrta zabili holandského novinára
<< predchádzajúci článok
Pápež chce v roku 2017 navštíviť Portugalsko, Indiu i Bangladéš