Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. decembra 2015

Koncern OMV vytvoril zoznam aktív, ktoré si vymení s Gazpromom



Na snímke sídlo Gazpromu v Moskve.



Zdieľať
Na snímke sídlo Gazpromu v Moskve. Foto: TASR/AP
Viedeň/Moskva 20. decembra (TASR) - Rakúsky ropný koncern OMV vypracoval zoznam s tromi položkami pre plánovanú výmenu aktív s ruským Gazpromom. Šéf OMV Rainer Seele však odmietol uviesť, či sa na ňom nachádza rafinéria vo Schwechate alebo ďalší majetok v Rakúsku. Informovala o tom agentúra APA.


"S Gazpromom sme sa dohodli na zachovaní mlčania. Navyše nechcem znepokojiť zamestnancov ani podporovať chýry," povedal pre rakúsky časopis Profil.

OMV a Gazprom sa v septembri dohodli na možnosti vzájomnej výmeny aktív, zatiaľ však nie je známe, ktoré časti OMV ponúkol ruskej strane. Výmenou za to poskytne Gazprom rakúskemu koncernu 25-% podiel na bohatom sibírskom nálezisku Urengoj. OMV vyčlenil rafinérie Schwechat a bavorský Burghausen do nezávislých spoločností, aby umožnil vstup Gazpromu. Z transakcie sú vylúčené rafinérie v Rumunsku, ktoré nepripúšťa kapitálový vstup Gazpromu.

Seele sa pokúsil zmierniť skepsu v Rakúsku aj v celej Európe voči ruskému Gazpromu. "Na jednej strane to možno vysvetliť európskou históriou a ak to mám opatrne formulovať, komunikačná politika Gazpromu nie je Západu práve naklonená. To všetko neprispieva k budovaniu dôvery," povedal Seele. Zároveň však vyjadril pochopenie pre postoj Gazpromu, ktorý náladu Európy považuje za signál, že tu nie je vítaný.

"Naproti tomu OMV získal z Ruska signál: ste tu vítaní," uviedol šéf rakúskeho koncernu. Gazprom pozval OMV k ťažbe na najlepších náleziskách v Rusku. "To všetko poslúži aj zabezpečeniu ruských dodávok do Rakúska," zdôraznil Seele.

EÚ neustále vyzýva členské štáty na diferenciáciu dodávateľov energií. "Rozumiem obavám Európskej komisie. Musím však upozorniť, že nesprávne nastavila priority. Veď Rusko pokrýva len 25 % európskych potrieb," dodal Seele. Šéf OMV osobne podporuje ďalšiu diferenciáciu zdrojov, avšak nie na úkor dodávateľov, ktorí boli v minulosti spoľahliví. Napríklad, OMV investuje do projektu Nord Stream 2 práve preto, aby sa vylúčilo prípadné prerušenie dodávok.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na sever Izraela dopadli rakety vystrelené zrejme z Libanonu
<< predchádzajúci článok
R. SULÍK: Jozef Mikloško mal povedať, že sa ho zmocnili dementori