Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. mája 2019

Koncert v Gaze bol protestom proti súťaži Eurovision v Tel AviveIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: YouTube.com
Gaza 14. mája (TASR) - Palestínski hudobníci usporiadali v utorok protestný koncert v zničenej časti mesta Gaza - bola to alternatíva k veľkolepej pesničkovej súťaži Eurovision Song Contest, ktorá prebieha v izraelskom Tel Avive.


Palestínske podujatie sa konalo na troskách budovy, ktorú zničili izraelské vojenské lietadlá počas nedávneho vyostrenia vzťahov medzi Izraelom a palestínskymi militantmi z pásma Gazy.

"Festival Eurovision, ktorého hostiteľom je Izrael, je len zámienkou na zakrytie jeho brutálnych násilností proti Palestínčanom," uviedol jeden z organizátorov protestného koncertu Kámil Musallam, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

Izrael chce "oklamať svet a ukázať mu, že je mierovým štátom", vyslovil obvinenie Musallam, keď sa prihováral publiku približne 150 ľudí.

Na koncerte vystúpilo niekoľko palestínskych hudobných skupín. Na podujatie pozvali aj matku Razán Nadždžárovej, 21-ročnej záchranárky zastrelenej izraelskými vojakmi 1. júna. Matka mala predniesť hlavný prejav.

Palestínski militanti vypálili pred vyše týždňom približne 700 rakiet na izraelské územie a zabili tak štyroch civilistov. Izrael podnikol odvetné útoky a usmrtil 25 Palestínčanov. Desiati z nich boli civilisti a zvyšok militanti.

Egypt a OSN sprostredkovali medzi oboma stranami prímerie, takže vzájomné ostreľovanie a paľba minulý týždeň v pondelok ustali.

Izraelské mesto Tel Aviv je tento rok hostiteľom pesničkovej súťaže Eurovision Song Contest, keďže vlani v Lisabone vyhrala túto súťaž izraelská speváčka Netta Barzilaiová.

Objavilo sa niekoľko výziev na bojkotovanie súťaže za to, ako Izrael zaobchádza s Palestínčanmi, ale žiadna z delegácií účasť na akcii nezrušila.

Prvé semifinále sa má konať v utorok večer, druhé vo štvrtok a finále sa uskutoční v sobotu 18. mája.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nemecko zažíva nárast rasistických a antisemitských trestných činov
<< predchádzajúci článok
Francúzi zatkli 5 osôb v súvislosti s decembrovým útokom v Štrasburgu

Koncert v Gaze bol protestom proti súťaži Eurovision v Tel Avive - diskusné fórum čitateľov