07. októbra 2016
Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák počas prejavu na dvojdňovej bruselskej konferencii venovanej súčasnej situácii v Afganistane 4. októbra 2016. Foto: TASR/APWashington 7. októbra (TASR) – Vždy, keď Európa a Spojené štáty spolupracovali, história sa pohla lepším smerom. Preto je dôležité, aby sme zostali silnými partnermi bez ohľadu na to, akým náročným výzvam práve čelíme. Veľvyslanec EÚ v USA David O'Sullivan to vyhlásil vo štvrtok na medzinárodnej konferencii vo Washingtone.
"Sila pramení z jednoty," dodal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Zdôraznil, že dôležitá je nielen spolupráca medzi EÚ a USA, ale aj v rámci EÚ. Európa je podľa neho odhodlaná pokračovať v roku 2017 spoločne a musí nájsť silu na prekonanie súčasných výziev.
O'Sullivan pripomenul, v akých ťažkých časoch sa EÚ zrodila a čo všetko vtedy prekonala. Na to by sme podľa neho nemali v dnešných časoch zabúdať, najmä keď máme pocit, že únia nefunguje. V minulosti totiž EÚ prekonala oveľa väčšie prekážky, myslí si O'Sullivan.
Konferenciu s názvom "Silnejší so spojencami: Budúcnosť Európy po brexite" usporiadala organizácia Atlantická rada v spolupráci s predsedníctvom SR v Rade EÚ. Európski a americkí predstavitelia diskutovali na témy budúcnosť EÚ po vystúpení Británie, migračná kríza, terorizmus a bezpečnosť, vzťahy s Ruskom či vplyv prezidentských volieb v USA na transatlantické vzťahy.
Lajčák odpovedal aj na otázky týkajúce sa slovenského predsedníctva. V tejto súvislosti okrem iného zdôraznil, že jednou z hlavných výziev, ktorým Brusel čelí, je vzďaľovanie sa únie od bežných občanov. Európski lídri musia podľa ministra ukázať, že sú schopní zvládnuť súčasné výzvy.
"
Naším hlavným cieľom je teraz priniesť Európsku úniu bližšie k Európanom. Musíme obnoviť dôveru a ukázať, že Európska únia funguje, že robí život bežných ľudí bezpečnejším a lepším," uviedol Lajčák.
Podobne bývalý generálny tajomník NATO a bývalý dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen povedal, že inštitúcie únie majú problém nájsť veci, ktoré by o nich vytvorili priaznivý obraz v očiach ľudí. Nevyhnutná je podľa neho komplexná reforma trhu práce a sociálneho systému, keďže "d
nes je veľmi ťažké získať prácu, ale ľahké získať sociálne dávky".
Rasmussen sa vyjadril aj na tému vzťahov s Moskvou.
"Rusko sa zmenilo zo strategického partnera na strategickú výzvu," uviedol.
"
Ruská agresia voči Ukrajine vytvorila v Európe nové bezpečnostné prostredie a my sa tomu musíme prispôsobiť. Po prvé posilnením našej spoločnej obrany, po druhé zachovávaním si pevného postoja a po tretie udržiavaním jednoty v rámci EÚ, NATO aj naprieč Atlantikom,“ myslí si bývalý generálny tajomník Severoatlantickej aliancie. Len vtedy podľa neho Vladimir Putin pochopí, že konfrontácia sa neoplatí, a že musí spolupracovať.
Rasmussen tiež zdôraznil, že Západ nikdy neuzná nelegálnu anexiu Krymu.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR