Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

08. septembra 2016

Kongres slovenských spisovateľov poukáže na extrémizmus v EurópeSpisovateľ a básnik Jaroslav Rezník.Zdieľať
Spisovateľ a básnik Jaroslav Rezník. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 8. septembra (TASR) – Na Kongrese slovenských spisovateľov, ktorý sa uskutoční 22. - 23. septembra v Trenčianskych Tepliciach, by malo byť viac ako 200 domácich a zahraničných delegátov. Pre TASR to potvrdil čestný predseda Spolku slovenských spisovateľov Jaroslav Rezník starší.


„Rátame s účasťou 150 zástupcov zo Slovenska, 50 by ich malo pricestovať zo zahraničia,“ uviedol Rezník s tým, že najväčšie zastúpenie zahraničných delegátov očakávajú z Českej republiky a zo Srbska, ale chýbať nebudú ani zástupcovia spisovateľskej obce zo Španielska, z Francúzska a Maďarska.

Tohtoročný Kongres slovenských spisovateľov má historický, ale aj politický význam. „Nadväzuje na pamätný trenčianskoteplický Kongres slovenských spisovateľov, vedeckých pracovníkov a publicistov s medzinárodnou účasťou, ktorý zjednotil inteligenciu v boji za mier, proti nastupujúcemu fašizmu v roku 1936,“ zdôraznil Rezník, podľa ktorého Európa je blízko podobnej situácii.

„Európa sa pomaly dostáva do podobných problémov ako pred 2. svetovou vojnou, preto chceme na kongrese zreteľne vyjadriť svoj nesúhlas s takýmito tendenciami a pozdvihnúť hlas proti narastajúcemu extrémizmu,“ doplnil Rezník.

Ďalšou témou Kongresu slovenských spisovateľov v Trenčianskych Tepliciach bude sociálne postavenie súčasných spisovateľov na Slovensku, ale aj v iných krajinách Európy. Predstavenstvo Spolku slovenských spisovateľov, ktorý spolu s SC PEN, Klubom nezávislých spisovateľov, Klubom literatúry a ďalšími organizáciami medzinárodný kongres spisovateľov organizuje, riešilo dnes na svojom zasadnutí aj organizačné otázky, návrhy na ocenenia, vyhlásenia a odporúčania pre nadchádzajúci kongres.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovákov zabíjajú kardiovaskulárne ochorenia. Straší ich však rakovina
<< predchádzajúci článok
Odsúdili na smrť muža, ktorý zaútočil na ženu s kyselinou sírovou

Kongres slovenských spisovateľov poukáže na extrémizmus v Európe - diskusné fórum čitateľov