Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. júla 2006

Koniec konfliktu v Libanone je zatiaľ v nedohľadne



Ani jedna zo strán zúčastnených na izraelsko-libanonskom konflikte nebola v pondelok pripravená na jeho ukončenie napriek tomu, že trvá už šiesty deň a vyžiadal si vyše dvesto obetí predovšetkým na ...



Zdieľať

SIDON 17. júla (WEBNOVINY) - Ani jedna zo strán zúčastnených na izraelsko-libanonskom konflikte nebola v pondelok pripravená na jeho ukončenie napriek tomu, že trvá už šiesty deň a vyžiadal si vyše dvesto obetí predovšetkým na území Libanonu. Situáciu presne popísal vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničnú politiku Javier Solana, ktorý sa v pondelok vrátil z Blízkeho východu. Povedal, že to najlepšie, na čo je nádej, je zmiernenie bojov. Šéf diplomacie EÚ uviedol, že prípadné prímerie medzi Izraelom a šiitskou militantnou organizáciou Hizballáh stále nie je na dosah.

Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ, ktorí sa v pondelok stretli na pravidelnej každomesačnej schôdzke, varovali, že špirála násilia medzi Izraelom a Hizballáhom ohrozuje bezpečnosť na celom Blízkom východe. Šéfovia diplomacií štátov EÚ vyzvali Izrael, aby rešpektoval územnú integritu Libanonu a aby sa zdržal neprimeranej akcie. Zároveň odsúdili zajatie izraelských vojakov, ktoré viedli k bojom medzi Izraelom a Hizballáhom, a útoky na židovský štát. Konkrétne riešenie však nemali. Nezmienili sa dokonca ani o navrhovaných medzinárodných stabilizačných silách pre Libanon. Ide o myšlienku, ktorú podporuje OSN a tiež britský premiér Tony Blair a francúzsky prezident Jacques Chirac. Britský premiér sa v pondelok vyslovil za oveľa početnejšie medzinárodné sily v Libanone, ako je terajšia pozorovateľská misia OSN, ktorá má 2-tisíc vojakov. Misiu UNIFIL na libanonsko-izraelských hraniciach tvoria vojaci Číny, Francúzska, Ghany, Indie, Írska, Talianska a Poľska. Vojensky je takmer bezmocná.

Za predčasné však označil rozmiestnenie medzinárodných mierových jednotiek na juhu Libanonu aj samotný Izrael. Pre Jeruzalem je totiž prioritou najprv odstránenie šiitských milícii Hizballáhu. Návrat k predchádzajúcemu stavu je nemožný, povedal v pondelok Mark Regev, hovorca izraelského ministerstva zahraničných vecí. "Nevrátime sa k predchádzajúcemu status quo. Už nikdy neuvidíme zástavy Hizballáhu viať blízko izraelských hraníc, ako to bolo pred našou operáciou," povedal Regev. "Na druhej strane, blízko nás chceme vidieť libanonské zástavy ako dôkaz, že Libanon rozšíril svoju suverenitu na celé územie Libanonu," dodal. V snahe o odstránenie milícií Hizballáhu zo svojich hraníc sa Izrael dovoláva pomoci medzinárodného spoločenstva a apeluje na uplatnenie rezolúcií OSN 1559 a 1680 , ktoré vyzývajú cudzie ozbrojené sily, aby opustili Libanon, žiadajú rozpustenie a odzbrojenie všetkých milícií a nasadenie libanonskej armády na hraniciach s Izraelom.

Ani Hizballáh v pondelok o ukončení konfliktu neuvažoval napriek pokračujúcim izraelským náletom a návrhu iránskeho ministra zahraničia Manúčehra Mottakího na uzavretie prímeria a výmenu väzňov. V prospech odmietania vyjednávaní zo strany Hizballáhu hovorí to, že napriek poškodenej infraštruktúre je stále schopný útočiť. Niekoľko jeho rakiet v pondelok napríklad opäť zasiahlo izraelskú Haifu. Ďalšie rakety dopadli na mesto Tiberias a Acre.

S možnosťou pokračujúceho konfliktu rátajú všetky štáty, ktoré majú v Libanone svojich občanov. V pondelok pokračovali v ich evakuácii predovšetkým na Cyprus. Jedna talianska loď s asi 400 evakuovanými mala pristáť v cyperskej Lárnake v pondelok podvečer. Francúzsko, ktoré má v Libanone vyše 20 000 občanov, si najalo grécky trajekt, ktorý tento týždeň privezie do Lárnaky 1 200 Francúzov a ďalších občanov EÚ. Z Libanonu už evakuovali aj okolo 850 z asi 5 000 Švédov. Väčšina z nich zostane v severosýrskom meste Aleppo. Evakuácia Britov z Libanonu sa už začala v nedeľu. Británia má v Libanone asi 10 000 svojich občanov. Dánsko začalo s evakuáciou 2 300 ľudí, väčšinou autobusom do Damasku. Americké ministerstvo obrany informovalo, že v nedeľu pristálo na cyperskom letisku asi 20 amerických občanov, ktorých z Libanonu doviezli helikoptéry amerického námorníctva. Svojich občanov z Libanonu evakuujú Austrália i Nový Zéland.

Dvanásť libanonských civilistov prišlo v pondelok o život, keď ich minibus v prímorskom meste Rmeíleh južne od Bejrútu zasiahla izraelská raketa. Informovala o tom libanonská polícia. V minibuse sa viezli dve rodiny, ktoré utekali pred izraelskými útokmi na sever od hlavného mesta. Medzi obeťami boli dve ženy a tri deti.

Počet civilných obetí po šiestich dňoch izraelských náletov tak stúpol na 182. Za rovnaký čas zahynulo 12 libanonských vojakov. Straty Izraela na oboch stranách hraníc predstavujú 12 civilistov a 12 vojakov.

SITA, AFP,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Izrael súhlasí s prímerím s Hizballáhom za dvoch podmienok
<< predchádzajúci článok
Komory sa s Valentovičom dohodli na komunikácii