Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

04. marca 2008

Koniec marca prinesie na Slovensko 15. ročník Febiofestu



V termíne od 31. marca do 30. apríla 2008 sa na Slovensku uskutoční jubilejný 15. ročník Medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa Febiofest 2008



Zdieľať
Koniec marca prinesie na Slovensko 15. ročník Medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa Febiofest 2008. Tohtoročná prehliadka sa bude konať od 31. marca v dvanástich kinosálach ôsmich slovenských miest, a v štrnástich sekciách predstaví nové české a slovenské, ale aj pozoruhodné európske a svetové filmy.

Febiofest sa pravidelne profiluje ako podujatie zamerané na českú kinematografiu, čomu zodpovedá aj jeho programová štruktúra. Hlavnou sekciou je tradične Nový český a slovenský film, ktorá tentoraz prinesie päť českých noviniek. Organizátori zaradili do programu dokument Občan Havel Pavla Kouteckého a Miroslava Janka, experimentálny film Movie s podtitulom Úvod do filozofie autorského filmu Iva Trajkova alebo celovečerný debut Karin Babinskej Pusinky. Pripravený je aj investigatívny dokument Lucie Královej Ztracená dovolená - najlepší dokumentárny film nad 30 minút zo Súťaže dokumentárnych filmov z minuloročného MFF Karlovy Vary. Na svoje si prídu i diváci, ktorí si radi pripomenú undergroundovú snímku Petra Nikolaeva ...a bude hůř, ktorú na Febiofeste premietali vlani len na mimoriadnej projekcii. Snímka získala Českého leva 2007 za najlepší strih. V hlavnej sekcii Febiofestu uvedú aj šesť slovenských titulov. Oficiálnu premiéru bude mať na prehliadke debut Juraja Lehotského - dokument Slepé lásky, ktorý na plátno prinesie štyri príbehy lásky nevidiacich ľudí. Premietať sa bude s krátkym animovaným filmom Štyri Ivany Šebestovej. V predpremiére na Febiofeste uvedú aj dlhoočakávaný film Juraja Nvotu Muzika s tragikomickým príbehom troch hudobníkov z obdobia hlbokého socializmu. Slovenskú kinematografiu budú zastupovať i dokumenty - Koliba Zuzany Piussi, Posledná maringotka Petra Beňovského a Sklenené obrazy Palo Macho v réžii Lubora Dohnala.

Českú kinematografiu predstavia aj ďalšie tri sekcie: Český dokumentárny film 2006 - 2007, Novinky českej televíznej tvorby a v profile pripomenú tvorbu významného českého režiséra Evalda Schorma. Febiofest uvedie šesť snímok tejto legendy českej novej vlny (Každý den odvahu - 1964, Návrat ztraceného syna - 1966, Pět holek na krku - 1967, Farářův konec - 1969, Den sedmý, osmá noc - 1969, Psi a lidé - 1970) spolu s pásmom jeho krátkych a stredometrážnych filmov.

Z tvorby významných európskych režisérov Febiofest predstaví retrospektívu filmov maďarského režiséra Istvána Szabóa, medzi nimi napríklad aj jeho v medzinárodnom meradle významné snímky Mefisto (1981), Plukovník Redl (1985) alebo Otec (1966). Ďalší z profilov ponúkne výber filmov z tvorby anglického režiséra Alana Parkera, medzi inými aj jeho snímky Pink Floyd: The Wall (1982), Angel Heart (1987), Horiace Mississippi (1988) alebo Commitments (1991). Deväť filmov bude patriť hereckej legende so slovenskými koreňmi Pole Negri. Febiofest uvedie napríklad filmy Ernsta Lubitscha Madame DuBarry (1919), Cárovná alebo Horská mačka (1921), ale i ďalšie, pričom súčasťou tejto sekcie bude aj výstava venovaná jej fenoménu v bratislavskom Poľskom inštitúte. Z národných kinematografií sa Febiofest zameria tento rok na Nový rumunský film, a uvedie napríklad snímky Ako som prežil koniec sveta Catalina Mitulesca a California Dreamin' (Bez konca) Cristiana Nemesca z roku 2006, 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni (2007) Cristiana Mungia a ďalšie tituly, doplnené o vybrané študentské snímky.

K tradičným sekciám Febiofestu patrí i Bonus: Novinky ASFK, v ktorej Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK) uvádza predpremiéry svojich distribučných titulov. V zostave tohtoročných snímok budú napríklad Control (2007) Antona Corbijna, Interview (2007) Steva Buscemiho či Angel (2007) Francoisa Ozona. V predpremiére uvedie asociácia aj filmy z tohtoročnej nekomerčnej putovnej prehliadky Projekt 100 - 2008, medzi nimi napríklad Zabriskie Point (1970) Michelangela Antonioniho, Ty, ktorý žiješ (2006) Roya Anderssona alebo Skrytý pôvab buržoázie (1972) a Andalúzsky pes (1929) Luisa Buňuela. Úplnými novinkami tohtoročnej prehliadky sú sekcie Stredoeurópsky film s výberom filmov z rovnomennej prehliadky, ktorá putovala po vybraných mestách v Českej republike, a Kino-Ikon Plus, ktorej výber filmov zasa ukáže aktuálne tendencie vo filmovej tvorbe za posledných päť rokov, a pod ktorú sa podpísalo päť autorov tohto rovnomenného filmologického časopisu pre vedu o filme a pohyblivom obraze.

Pod názvom Zvláštne uvedenie ponúkne Febiofest dve filmové prekvapenia. Jedným je český kultový interaktívny projekt Kinoautomat: Člověk a jeho dům z roku 1966 a druhým celovečerný dokument o obrodnom procese v Československu v roku 1968 Čas, ktorý žijeme. Pohľadom do slovenskej histórie bude aj sekcia Hanák - Havetta - Jakubisko, v ktorej Febiofest zareaguje na tohtoročné jubileá najvýznamnejších slovenských režisérov Dušana Hanáka, Juraja Jakubiska a nedožité výročie Ela Havettu, a uvedie ich študentskú

Jubilejný 15. ročník Febiofestu sa uskutoční v rovnakej štruktúre, na akú si už jeho fanúšikovia zvykli. Po sedemdňovom filmovom maratóne v Bratislave (31. marca až 6. apríla), sa presunie do ďalších siedmich slovenských miest. Od 7. do 9. apríla sa predstaví v Nitre (FK Univerzita), od 7. do 10. apríla v Banskej Bystrici (FK Europa CINEMAS), od 11. do 14. apríla v Prešove (Art MAX), od 14. do 20. apríla v Košiciach (FK Cinefil), od 17. do 23. apríla v Martine (kino Strojár), od 22. do 26. apríla v Poprade (kino Tatran) a od 28. do 30. apríla v Žiline (Art MAX). Bližšie informácie o Febiofeste prinášajú internetové stránky www.asfk.sk a www.febiofestsk.sk.

(SITA)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vedci našli jedinečnú šesťnohú chobotnicu Henryho
<< predchádzajúci článok
Drew Barrymore venuje na boj proti hladu milión dolárov