Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. novembra 2009

Kontrolóri neuznali tituly z Trenčína



Niektorí študenti Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne zrejme prídu o tituly. Denník Pravda píše, že k takémuto záveru smeruje kontrola ministerstva školstva. Študenti pritom za ...



Zdieľať
BRATISLAVA 28. januára (WEBNOVINY) - Niektorí študenti Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne zrejme prídu o tituly. Denník Pravda píše, že k takémuto záveru smeruje kontrola ministerstva školstva. Študenti pritom za semestre na univerzite zaplatili desiatky miliónov korún, ktoré sa stratili. Podľa Pravdy sú v ohrození externisti z mimotrenčianskych pobočiek v Prievidzi, Novej Bani a Nových Zámkoch. Tí za štúdium platili po 16- až 20-tisíc korún (530 až 660 eur) ročne.


Minister Ján Mikolaj tvrdí, že študenti nastúpili na celoživotné vzdelávanie, ktoré je považované za nadstavbu po strednej škole, čo im nemôže uznať. Univerzita ich až neskôr preradila do tretieho ročníka na riadne vysokoškolské štúdium. Podľa Pravdy rezort zatiaľ skontroloval asi 80 absolventov. Minister avizuje, že problém môžu mať aj ďalší, a to všetci externisti prijatí v rokoch 2003, 2004 a 2005.

Poslucháči platili neziskovej organizácii celoživotného vzdelávania, aj keď bolo v tom čase školné zakázané. Denník informuje, že len v Prievidzi pri počte 250 študentov za rok zinkasovala škola štyri milióny korún (133-tisíc eur). Minister podľa svojich slov na peniaze nemá dosah, pretože nešlo o riadne školné. Viacerí študenti prispievali škole, aj keď o tom nedostali žiadne potvrdenie. Podľa právnika sa môžu študenti so školou súdiť i keď nemajú doklad o zaplatení, pretože existujú svedecké výpovede.

V orgánoch pochybnej neziskovky pôsobil istý čas aj súčasný rektor Miroslav Mečár. Podľa neho išli peniaze na odmeny učiteľom a na skvalitnenie výučby. Učiteľka informatiky z trenčianskej fakulty mechatroniky Andrea Julény však uviedla, že za prednášky v prievidzskej pobočke nedostávala žiadne príplatky. Škola jej navyše hradila len cestu. Pravda upozorňuje, že náklady na pobočky v troch mestách boli minimálne, keďže pôsobia v mestských priestoroch, ktoré si univerzita prenajíma za výhodných podmienok. Kam teda išli peniaze, nie je jasné.

Pravda tiež píše, že Trenčianska univerzita zavrie podozrivé pobočky aj bez toho, aby poznala výsledok ministerskej kontroly. Podľa rektora Mečára študentov presunú do Trenčína.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Účasť podľa Fica nebude slávna
<< predchádzajúci článok
Na kodanský summit príde zatiaľ takmer 90 lídrov