Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

17. septembra 2018

Konvergencie otvorí koncert Marián Varga & Luciano Berio (folk) songsIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 17. septembra (TASR) - Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie patrí už viac než dve dekády k očakávaným udalostiam hudobného života. Aktuálny ročník Konvergencií ponúkne v týždni od 17. do 23. septembra opäť atraktívny program.


Festival samotný otvorí v pondelok vo Veľkom evanjelickom kostole koncert Marián Varga & Luciano Berio (folk) songs. Predstavia sa Iva Bittová, Jozef Lupták, Vladimír Šarišský, Branislav Dugovič, Ivica Gabrišová, Mária Kmeťková, Kiril Stoyanov, Adam Druga a Konvergencie Quartet. Bittová uvedie na festivale cyklus Folk Songs (1964) talianskeho skladateľa, predstaviteľa povojnovej hudobnej moderny Luciana Beria. Zaznejú piesne Vargu v úprave Šarišského, ktoré zahrá Konvergencie Quartet v zložení Marián Svetlík (1. husle), Andrej Baran (2. husle), Martin Ruman (viola) a Jozef Lupták (violončelo). Premiéru bude mať skladba Vargu Solo Cello for Jozef Lupták.

"Symbolicky máme na začiatku Mariána Vargu a jeho štyri piesne, k tomu premiéru skladby, ktorú mi napísal pred šiestimi rokmi. Hosťom bude Iva Bittová, ktorá oslávila 50. narodeniny, a v tejto dobe sa zdržiava v našom regióne. Teším sa, že sme našli spoločný dátum, keď sa môže prezentovať na Konvergenciách a verím, že to bude skvelý koncert, ktorý by si záujemcovia nemali nechať ujsť,” povedal pre TASR riaditeľ festivalu Jozef Lupták.

Dramaturgia festivalu pripravila koncerty aj na ďalšie dni. V utorok (18.9.) zaznie v Novej cvernovke koncert P+L (Peter a Lucia), spevákmi budú Dorota Nvotová a Jakub Ursiny, sprevádzať ich bude skupina Talent Transport. Tento muzikál zložil Dežo Ursiny, libreto napísala Alta Vášová, texty piesní Ján Štrasser. V stredu (19.9.) zaznejú v Klariskách talianske renesančné a ľudové piesne o láske na koncerte Cantar d'Amore. Koncert uvedie súbor Oni Wytars.

Bratislavská noc komornej hudby je na programe vo štvrtok (20.9.) v priestoroch Design factory, koncertovať bude viacero umelcov, medzi nimi Milan Paľa (husle), Jozef Lupták (violončelo) aj Jordana Palovičová (klavír). Design factory bude v piatok (21.9.) miestom koncertu Alehouse Sessions a v sobotu (22.9.) to bude v rovnakom priestore koncert Zjasnená noc trojice svetových autorov Ludwig van Beethoven, Johannes Brahms a Arnold Schönberg.

Záver festivalu v nedeľu (23.9.) vo Veľkom evanjelickom kostole ponúkne koncert s názvom Souvenir, v ktorom zaznejú diela štvorice autorov Reinhold Gliére, Ottorino Respighi, Igor Stravinskij a Piotr Iľjič Čajkovskij.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež
nasledujúci článok >>
Na ruskom filmovom festivale BMECTE získal cenu aj slovenský dokument
<< predchádzajúci článok
Richard Gere a jeho manželka Alejandra Silva sa stanú dvojnásobnými rodičmi

Konvergencie otvorí koncert Marián Varga & Luciano Berio (folk) songs - diskusné fórum čitateľov