Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. novembra 2019

Konžského vojnového zločinca poslali do väzenia na 30 rokov



Na snímke Bosco Ntaganda.



Zdieľať
Na snímke Bosco Ntaganda. Foto: TASR/AP
Haag 7. novembra (TASR) - Medzinárodný trestný súd (ICC) pre vojnové zločiny odsúdil vo štvrtok bývalého vojenského lídra z Konžskej demokratickej republiky (KDR) Bosca Ntagandu na 30 rokov vo väzení za krutosti vrátane vraždy, znásilnenia a verbovania detských vojakov.


Ntaganda (46) bol v júli uznaný za vinného z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti, ktoré spáchal ako veliteľ vojenských operácií v KDR v rokoch 2002-2003. Ntaganda stál na čele milícií s názvom Zväz konžských vlastencov (UPC).

Sudca Robert Fremr vyhlásil, že v tomto prípade neexistujú žiadne poľahčujúce okolnosti a Ntagandovi udelil 30-ročný trest, najdlhší, aký dosiaľ ICC so sídlom v holandskom Haagu udelil, informuje tlačová agentúra Reuters. Ntaganda sa voči verdiktu odvolal.

Počas konfliktu v KDR útočil UPC, ktorého členskú základňu tvorili väčšinou príslušníci etnickej skupiny Hema, na konkurenčnú etnickú skupinu Lendu, snažiac sa ju vytlačiť z regiónu Ituri bohatého na nerastné suroviny. Násilie si vyžiadalo smrť stoviek civilistov a tisíce ľudí museli utiecť.

Ntaganda nie je vinný iba z perzekúcií a zločinom proti ľudskosti, ale tiež z toho, že osobne zavraždil katolíckeho kňaza, dodal počas štvrtkového procesu sudca.

Odsúdenie Ntagandu na 30 rokov "vysiela silný odkaz, že tí, ktorí páchajú na ľuďoch závažné zločiny, sa budú zodpovedať, a to bez ohľadu na svoje postavenie", uviedla námestníčka riaditeľa ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch (HRW) pre Afriku Ida Sawyerová.

ICC vydal zatykač na Ntagandu v roku 2006. Ntaganda sa v roku 2013 sám prihlásil na veľvyslanectve USA v susednej Rwande, kam utiekol z KDR vzhľadom na rivalitu medzi tamojšími milíciami.

ICC bol založený v roku 2002 na stíhanie páchateľov vojnových zločinov s zločinov proti ľudskosti, ak tak nedokážu alebo nie sú ochotné spraviť členské štáty.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Patakyová vyzýva parlament, aby odvolal člena Súdnej rady SR M. Mišíka
<< predchádzajúci článok
Zdravotníctvo potrebuje zlepšenie financovania a vyššiu efektivitu