Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. septembra 2009

Konzumujeme málo mliečnych výrobkov, upozorňuje Mikolášik



Mliečne výrobky treba podľa europoslanca Miroslava Mikolášika (KDH) vrátiť do jedálnička Európanov. "Aj preto, že mlieko mizne s chladničiek Európanov, dostáva sa v poslednom čase na stoly ...



Zdieľať
BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) - Mliečne výrobky treba podľa europoslanca Miroslava Mikolášika (KDH) vrátiť do jedálnička Európanov. "Aj preto, že mlieko mizne s chladničiek Európanov, dostáva sa v poslednom čase na stoly politikov v podobe problémov s mliečnou krízou. Ak Európska komisia navrhuje predĺženie verejnej podpory farmárom v podobe intervenčných nákupov masla a sušeného odtučneného mlieka do februára 2010, hovorí: pomôžme poľnohospodárom, lebo mlieko od nich odberatelia vykupujú za ceny z roku 1992," povedal dnes pre agentúru SITA Mikolášik. Je to podľa neho síce ďalší krok potom, čo únia v snahe vyriešiť mliečnu krízu vykúpila a uskladnila 113 500 ton masla a približne 231 000 ton odtučneného sušeného mlieka. "Keď však zostane len pri plnení skladov, ide o riešenie na úrovni nápadov z Marxovho Kapitálu," dodal.


Europoslanec upozornil, že špeciálne Slováci sú v konzumácii mliečnych výrobkov hlboko pod priemerom Európskej únie. V porovnaní s rokom 1989 dnes priemerná rodina vypije o takmer pol tony menej mlieka. "Spotreba mlieka u nás je 152 kg na osobu, pričom odporúčané množstvo je o 70 kíl viac. Slováci tým však oveľa viac než farmárom škodia sebe. Organizmus totiž módne vlny nezaujímajú, a to čo potreboval z mlieka pred dvadsiatimi rokmi, potrebuje aj dnes," uviedol Mikolášik.

Aj preto nie Rumunsko, Rusko či Bulharsko, ale Slovensko sa podľa Mikolášika ocitlo v štatistikách kazivosti zubov detí na úplnom konci rebríčka spomedzi európskych krajín. "Až 80 percent päťročných detí na Slovensku má pokazené zuby. A lepšie na tom nie sú ani školáci. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by mali 12-ročné deti mať v ústach maximálne jeden zub, ktorý má plombu, kaz či nebodaj je taký pokazený, že ho treba vytrhnúť. Na Slovensku má však každé dieťa najmenej štyri také zuby," upozornil.

Kým deťom sa lámu podľa europoslanca zuby, dospelým kosti. "Nedostatočná konzumácia mlieka sa podpisuje aj pod väčšinu diagnóz osteoporózy. V roku 2006 v jej dôsledku na Slovensku zaznamenali 6913 zlomenín krčka stehennej kosti. Pričom operácia, pobyt v nemocnici a rehabilitácia len jediného takéhoto pacienta stojí 1249 € (37 627 Sk), a to len pri nekomplikovaných prípadoch," zdôraznil. Podľa neho ide už o problém celej Európskej únie, keďže výskyt osteoporózy dosahuje až epidemiologický rozmer. "Ak v roku 2000 bolo v Európe celkovo 3,7 milióna zlomenín, pri ktorých bola príčinou osteoporóza, o 15 rokov ich bude podľa prognóz dva razy toľko. Už teraz je neskoro plakať nad rozliatym mliekom. Radšej ho pime," dodal Mikolášik.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Federálni agenti zatkli trojicu podozrivých z terorizmu
<< predchádzajúci článok
Staničné námestie v Košiciach evakuovali, mala tam byť bomba