Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. októbra 2016

Korčok predstavil témy októbrového summitu európskych lídrov v EP



Na snímke stály predstaviteľ SR pri Európskej únii (EÚ) Ivan Korčok počas tlačovej konferencie v Bratislave 1. júla 2015.



Zdieľať
Na snímke stály predstaviteľ SR pri Európskej únii (EÚ) Ivan Korčok počas tlačovej konferencie v Bratislave 1. júla 2015. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Štrasburg 5. októbra - Migračná kríza, ochrana hraníc EÚ, obchodná politika a vzťahy s Ruskom – to sú témy októbrového summitu Európskej rady. Náplň summitu dnes poslancom Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu priblížil splnomocnenec vlády pre predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie Ivan Korčok.


Diskusia o migrácii na summite Európskej rady by sa mala podľa Korčoka týkať najmä ochrany vonkajších hraníc Únie. Slovensko ako predsedajúci štát Rady EÚ považuje za veľmi dôležité, aby sa osvedčila európska pohraničná a pobrežná stráž. Oficiálne spustenie jej fungovania je naplánované už na tento štvrtok v Bulharsku. Európski lídri by na summite mali okrem iného vyhodnotiť aktuálny stav migračnej dohody s Tureckom.

V súvislosti s obchodnou politikou Únie Korčok hovoril o potrebe širokej diskusie, napríklad o tom, ako by EÚ mohla využívať obchod na získavanie celosvetového vplyvu. Očakáva tiež debatu o ekonomických vzťahoch s Čínou, zmluve TTIP a vzťahoch s Ruskom.

K summitu sa v pléne EP vyjadril aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Ten verí, že lídrom sa podarí dospieť ku kompromisnej dohode o migračných kvótach, ktorá bude dostatočne solidárna.

Migračná dohoda s Tureckom podľa neho funguje a pomohla znížiť prílev migrantov do Európy. Členské štáty Juncker vyzval, aby sa sústredili na odstraňovanie príčin masovej migrácie a venovali sa v tomto smere okrem úniových aj vlastné prostriedky na investičný plán v severnej Afrike.

Obchod je kľúčový a za každú miliardu nárastu zahraničné obchodu v Únii pribudne 14.000 pracovných miest, vyhlásil Juncker. Pozornosť uprel na summit na konci októbra, od ktorého si sľubuje uzavretie obchodnej dohody CETA s Kanadou.

Líder Európskej ľudovej strany (EĽS) Manfred Weber pripomenul, že okrem spomenutých tém sa treba venovať brexitu vo svetle nedávneho vyjadrenia britskej premiérky Theresy Mayovej o začiatku procesu odchodu Spojeného kráľovstva z Únie v marci budúceho roka.

Tvrdý postoj zaujal k Rusku. Európska rada by podľa neho mala prehodnotiť obchodovanie s krajinou, ktorá v Sýrii bombarduje civilistov, nevynímajúc projekt Nord Stream 2.

Predseda skupiny Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D) Gianni Pittella je znepokojený z prístupu Británie k spusteniu procedúry odchodu z Únie, keďže tento termín sa už viackrát posunul. "V Sýrii sa prizeráme zločinom proti ľudskosti, čo je neprijateľné, a treba čím skôr dosiahnuť prímerie a zvýšiť objem humanitárnej pomoci," uviedol Pittella.

Predseda Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) Syed Kamall si myslí, že ak sa chce Únia posunúť vpred, musí viac vnímať názory občanov a ponúknuť na summite Európskej rady konkrétne riešenia, najmä v otázke migrácie.

Rusko označil za čoraz hrozivejšieho suseda a podporil trvanie sankcií uvalených na Moskvu dovtedy, kým nezačne napĺňať minské dohody. Dohody o voľnom obchode s USA a Kanadou podporil.

Predseda skupiny Aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE) Guy Verhofstadt apeloval na riešenie situácie v Sýrii. Zvýšenie objemu humanitárnej pomoci nepovažuje za riešenie. Navrhuje uvaliť prísne sankcie na Rusko a sýrsku vládu a nad mestom Aleppo zriadiť bezletovú zónu. Úniových lídrov vyzval, aby sa na summite venovali brexitu a problematike bankovej únie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Novým splnomocnencom vlády pre Gabčíkovo bude S. Fialík
<< predchádzajúci článok
Vodič Roman P. mal autom naraziť do budovy v areáli školy