Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. júna 2011

Kórea sa ospravedlnila za streľbu na civilné lietadloJuhokórejská armáda sa v pondelok ospravedlnila za streľbu na civilné lietadlo so 119 pasažiermi, ktoré dvaja vojaci považovali za severokórejský vojenský stroj. "Armáda sa hlboko ...Zdieľať
asiana Foto: SITA/APSOUL 20. júna (WEBNOVINY) - Juhokórejská armáda sa v pondelok ospravedlnila za streľbu na civilné lietadlo so 119 pasažiermi, ktoré dvaja vojaci považovali za severokórejský vojenský stroj. "Armáda sa hlboko ospravedlňuje našim občanom za obavy spôsobené týmto incidentom," uvádza sa v pondelňajšom vyhlásení generálneho štábu juhokórejskej armády. Vojakov, ktorí na lietadlo strieľali, však armáda nepotrestá. Ich konanie zdôvodnili tým, že bola hmla. "Ranná hmla nad morom im narušila výhľad. Robili, čo im bolo nariadené na základe armádnych pokynov," tvrdí hovorca juhokórejských námorných síl. Armáda však pre vojakov pripravuje cvičenie, ktoré ich má naučiť lepšie rozlišovať nepriateľské lietadlá od civilných.


Juhokórejskí vojaci v piatok omylom ostreľovali civilné lietadlo, ktoré si pomýlili so severokórejským vojenským. Vojaci zo základne na ostrove Gjodong pri západnom pobreží Južnej Kórey spustili paľbu na lietadlo v čase, keď začalo klesať k medzinárodnému letisku Inčchon. Stroj spoločnosti Asiana, ktorý viezol 119 pasažierov a členov posádky z Číny, z incidentu vyviazol bez škôd.

Južná a Severná Kórea sú ešte od vojny v 50. rokoch stále formálne vo vojnovom stave. Napätie na Kórejskom polostrove sa naposledy vystupňovalo v marci minulého roku po potopení juhokórejskej vojenskej lode, pri ktorom zahynulo 46 vojakov Juhu. Soul z potopenia lode obvinil Pchjongjang, ten však vyhlásil, že loď stiahol ku dnu vodný vír. Ďalšie zhoršenie situácie nastalo po ostreľovaní ostrova Jonpchjong v Žltom mori, kde Severokórejčania koncom novembra usmrtili dvoch príslušníkov juhokórejského námorníctva a dvoch civilistov. Išlo o prvý útok na civilistov od roku 1953, keď kórejské republiky medzi sebou uzavreli prímerie.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ernst & Young predpovedá SR spomalenie rastu na 3,2 %
<< predchádzajúci článok
ČÍNA: Zmizla žena disidenta, krátko pred jeho prepustením

Kórea sa ospravedlnila za streľbu na civilné lietadlo - diskusné fórum čitateľov