Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. apríla 2010

Kórea sa rozlúčila s obeťami potopenej lode



Juhokórejčania si vo štvrtok vzdali poslednú poctu 46 námorníkom, ktorí zahynuli pri marcovom potopení vojnovej lode neďaleko hranice so Severnou Kóreou. ...



Zdieľať
bez nazvu Južná Kórea

Foto: SITA/AP
PCHJONG-TÄK 29. apríla (WEBNOVINY) - Juhokórejčania si vo štvrtok vzdali poslednú poctu 46 námorníkom, ktorí zahynuli pri marcovom potopení vojnovej lode neďaleko hranice so Severnou Kóreou. Jednu z najhorších námorných katastrof v juhokórejskej histórii pripomínali vlajky visiace na pol žrde a začiatok poslednej rozlúčky o 10:00 miestneho času (3:00 SELČ) oznamovali sirény. Obyvatelia si námorníkov uctili minútou ticha.

Korveta Čcho-nan hliadkujúca v Žltom mori sa potopila 26. marca po tom, ako ju zasiahol silný výbuch. Juhokórejský minister obrany Kim Tchä-jong v nedeľu vyhlásil, že najpravdepodobnejšou príčinou je torpédový útok. Komunistický Sever však popiera, že by sa na tragédii akokoľvek podieľal.

Katastrofu na celom území Južnej Kórey pripomínali oltáre, ku ktorým státisíce ľudí prinášali kvety. Pohrebný obrad na námornej základni Pchjong-täk ležiacej 70 kilometrov južne od Soulu prebiehal za účasti 1500 až 2000 smútočných hostí vrátane pozostalých, predstaviteľov vlády a armády, veľvyslancov a zahraničných delegácií. Jedným z bodov programu bolo aj posmrtné vyznamenanie mŕtvych námorníkov. Obete potopenia majú ešte vo štvrtok pochovať na Národnom cintoríne v meste Tä-džon. Symbolický pohreb šiestich námorníkov, ktorých telá sa nenašli, sa uskutočnil už v stredu. Ako informoval juhokórejský denník Čung Ang, rodinní príslušníci spálili uniformy a osobné veci vojakov, ako aj ústrižky nechtov a vlasov, ktoré zanechali pre prípad, že by sa stratili na mori.

Juhokórejská vláda medzitým zvažuje, ako zareaguje v prípade potvrdenia dohadov o severokórejskom útoku. Podľa nemenovaného predstaviteľa, ktorého citovala tlačová agentúra Jonhap, Soul nevylučuje vojenskú odvetu, pravdepodobne sa však obráti na Bezpečnostnú radu OSN. Oblasť spornej námornej hranice bola dejiskom smrteľných zrážok aj v predošlých rokoch.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ČÍNA: Útočník s nožom zranil v škôlke 31 ľudí
<< predchádzajúci článok
Ropná škvrna sa šíri päťkrát rýchlejšie