Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. apríla 2018

Kórejská exprezidentka odsúdená na 24 rokov sa proti rozsudku neodvoláZosadená juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje, ktorú za korupciu a zneužitie moci odsúdili na 24 rokov väzenia, sa rozhodla, že sa proti rozsudku neodvolá. Informovala o tom v pondelok ...Zdieľať
Ilustračná snímka.
Soul 16. apríla (TASR) - Zosadená juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje, ktorú za korupciu a zneužitie moci odsúdili na 24 rokov väzenia, sa rozhodla, že sa proti rozsudku neodvolá. Informovala o tom v pondelok agentúra Jonhap.


Odvolacie konanie v prípade Pak Kun-hje však napriek tomu prebehne, pretože proti rozhodnutiu súdu, ktorý 6. apríla poslal bývalú prezidentku na 24 rokov do väzenia a uložil jej pokutu vo výške 18 miliárd wonov (v prepočte 13,55 milióna eur), sa odvolala prokuratúra. Tá pre 66-ročnú političku požadovala 30 rokov väzenia.

Proces s bývalou prezidentkou, ktorá čelila 18 bodom obžaloby vrátane korupcie, vydierania, zneužívania funkcie či vyzradenia štátnych tajomstiev, sa začal vlani v máji. Pak Kun-hje bola od marca 2017 vo väzbe v detenčnom zariadení neďalekou Soulu a pojednávaní sa nezúčastňovala. Prítomná nebola ani pri vynesení rozsudku.

Podľa obžaloby sa Pak Kun-hje tajne dohodla so svojou priateľkou Čche Son-si, aby zobrala od najväčších firiem v krajine desiatky miliónov dolárov úplatkov a peňazí získaných vydieraním.

Škandál viedol k zatknutiu desiatok ľudí, vrátane bývalých ministrov vlády a dediča a zástupcu riaditeľa spoločnosti Samsung I Če-jonga, ktorý čelil obvineniam z úplatkárstva.

Pôsobenie Pak Kun-hje vo funkcii juhokórejskej prezidentky skončilo 10. marca 2017, keď jej zosadenie potvrdil ústavný súd. Bola prvou ženou na poste prezidenta Južnej Kórey a súčasne prvou zosadenou hlavou tohto štátu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
KRÁTI SA JEJ TO: Varholíková by sa mohla v auguste dostať z väzenia
<< predchádzajúci článok
Riabkov: Rusko nebude odkladať protiopatrenia za americké sankcie

Kórejská exprezidentka odsúdená na 24 rokov sa proti rozsudku neodvolá - diskusné fórum čitateľov