Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. októbra 2013

Korunný princ Felipe prvýkrát zastúpi kráľa na vojenskej prehliadke



Španielsky korunný princ Felipe zaujme dnes miesto svojho otca na tradičnej vojenskej prehliadke pri príležitosti štátneho sviatku krajiny. Sedemdesiatpäťročný kráľ Juan Carlos sa totiž zotavuje z ...



Zdieľať
Madrid 12. októbra (TASR) - Španielsky korunný princ Felipe zaujme dnes miesto svojho otca na tradičnej vojenskej prehliadke pri príležitosti štátneho sviatku krajiny. Sedemdesiatpäťročný kráľ Juan Carlos sa totiž zotavuje z operácie bedrového kĺbu a na prehliadke sa nezúčastní vôbec po prvý raz.


Predstavitelia kráľovského paláca uviedli, že monarcha nechce abdikovať, ale tlak verejnosti, aby odstúpil, narastá s tým, ako sa zhoršuje kráľov zdravotný stav aj jeho povesť.

Štyridsaťpäťročný princ Felipe čelí podľa agentúry Associated Press náročnej úlohe získať si späť dôveru Španielov, ktorí sa začali kritickejšie pozerať na kráľovskú rodinu aj politikov. Spôsobila to hospodárska kríza v krajine, prehlbovanie rozdielov medzi bohatými a chudobnými a odhalené korupčné škandály.

Keďže sa doteraz držal v pozadí, princ Felipe by podľa AP mohol byť ideálnou osobou na to, aby prinavrátil Bourbonovcom priazeň Španielov. Princ je priateľský, ale diskrétnejší ako jeho žoviálny otec a nedotkol sa ho ani korupčný škandál, ktorému čelí jeho sestra, princezná Cristina. Nemal nič spoločného ani s ostro kritizovaným minuloročným výletom kráľa na safari v Afrike v čase vrcholiacej hospodárskej krízy.

Kráľ nemôže úradovať


"Kráľ je na mesiace vyradený z činnosti a princ bude v tomto období vykonávať všetky dôležité veci, ktoré normálne robí kráľ. Princ sa tak postupne viac zviditeľní," citovala agentúra Associated Press kráľovského historika, ktorý si neželal byť menovaný.

Kráľ Juan Carlos bol po väčšinu svojej vlády nesmierne obľúbený. Zohral kľúčovú úlohu pri prechode Španielska k demokracii v 70. rokoch po štyroch desaťročiach fašistickej diktatúry generála Franca. Obrovský rešpekt si získal za potlačenie pokusu o vojenský prevrat v Španielsku v roku 1981.

Monarchiu v Španielsku podporuje najmä staršia generácia, a to bez ohľadu na politické presvedčenie. Mladí však monarchiu nechcú. Podľa prieskumov je až polovica všetkých Španielov presvedčená, že by kráľ mal odstúpiť.

V roku 1997 bola najobľúbenejšou inštitúciou v Španielsku monarchia. Vlani v máji klesla v prieskume na šieste miesto.

Jej popularitu naštrbil škandál kráľovho zaťa Inakiho Urdangarina, obvineného zo sprenevery šiestich miliónov eur z verejných financií. Prípad sa vyšetruje a nie je vylúčené ani obvinenie jeho manželky, princeznej Cristiny.

Vlani v apríli, keď kráľ utrpel úraz na safari v Afrike a vyšlo najavo, že tam bol s priateľkou, sa národu verejne ospravedlnil.

Životný štýl budúceho kráľa Felipeho je celkom iný. S manželkou Letiziou, bývalou televíznou moderátorkou, má dve dcéry a celá rodina sa snaží chrániť si súkromie.

Podľa spomínaného historika mnohé naznačuje, že sa kráľovský palác pripravuje na odovzdanie moci. Dokazuje to aj princova účasť na akciách pred nadchádzajúcim Iberoamerickým summitom a jeho prezentácia kandidatúry Madridu ako dejiska olympijských hier v Buenos Aires.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Návrh rozpočtu je podľa SaS ďalšou premrhanou príležitosťou
<< predchádzajúci článok
Slon neúmyselne zabil skúseného chovateľa