Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. februára 2012

Korupcia je stále veľkým problémom EurópyKorupcia je podľa veľkej väčšiny občanov EÚ stále veľkým problémom Európy. Korupciu považuje za významný problém existujúci na všetkých stupňoch riadenia štátu až 74 percent Európanov. ...Zdieľať
korupcia BRUSEL 15. februára (WEBNOVINY) - Korupcia je podľa veľkej väčšiny občanov EÚ stále veľkým problémom Európy. Korupciu považuje za významný problém existujúci na všetkých stupňoch riadenia štátu až 74 percent Európanov. Vyplýva to z výsledkov prieskumu Eurobarometer, ktorý Európska komisia zverejnila v stredu.


Takmer polovica (47 percent) Európanov si podľa neho myslí, že rozsah korupcie sa v ich krajinách za posledný rok zvýšil. Úplatok v minulom roku zaplatilo alebo malo zaplatiť osem percent opýtaných. "Sme sklamaní, že praktické výsledky boja proti korupcii zostávajú neuspokojivé," komentovala prieskum komisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová, podľa ktorej by mali vlády členských krajín okamžite prijať efektívne opatrenia.

Na Slovensku považuje korupciu za veľký problém 78 percent opýtaných, čo je o štyri percentá viac než celoeurópsky priemer. Požiadavku o zaplatenie úplatku priznalo 27 percent Slovákov. V Čechách to bolo 18 percent, v Holandsku jedno percento a v Rumunsku 31 percent.

Až 92 percent občanov Slovenska si myslí, že korupcia existuje v celoštátnych inštitúciách (priemer EÚ je 79 percent) a vyše 80 percent ju pokladá za bežnú na regionálnej a miestnej úrovni. Najviac je podľa Slovákov v ich vlasti korupcia rozšírená medzi politikmi, v súdnictve a policajnom zbore.

Vzťahy medzi politikmi a podnikateľmi sú podľa Európanov najčastejšou príčinou korupcie. Tento názor zastáva 40 percent respondentov, na Slovensku je to 38 percent. Slováci za najväčšiu príčinu považujú nedostatočný boj proti korupcii, čo si myslí 46 percent Slovákov.

Väčšina Európanov (68 percent) považuje financovanie politických strán za netransparentné, na Slovensku je to až 82 percent. S organizovaným zločinom korupciu spája v priemere 57 percent opýtaných, na Slovensku je tento údaj opäť vyšší a predstavuje 71 percent.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SNS si požičala na kampaň od banky, najdrahšie boli videá
<< predchádzajúci článok
Poisťovňa Dôvera vykoná zúčtovanie za viac poistencov

Korupcia je stále veľkým problémom Európy - diskusné fórum čitateľov