23. októbra 2015

Košičania sú na výhernej vlne, deklasovali Martin 2:1

Na snímke vpravo hráč Košíc Gabriel Spilar, vľavo hráč Martina Matej Dírer, uprostred jeho spoluhráč Tomáš Rusina v 15. kole hokejovej Tipsport ligy Košice - MHC Martin v Košiciach 23. októbra 2015. Foto: TASR/František Iván
Žilina 22. októbra (TASR) - Úvodná tretina veľa zaujímavých momentov nepriniesla, no spokojnejší po nej mohli byť domáci hokejisti. Košičania sa v 3. minúte dostali do vedenia po tom, čo Češík uvoľnil Lapšanského, ktorý si osamotený pred Dzubinom vychutnal martinského brankára - 1:0. Navrátilec do košického tímu Gabriel Spilar v 8. minúte peknou prihrávkou nabil Jenčíkovi, ale jeho tvrdý pokus Dzubina zmaril. Hostia sa k slovu dostali až počas presilovky v 11. minúte. Najväčšiu šancu mal Rusina, ale v dobrej pozícii pred Riečickým nevyrovnal skóre.

Košičania sa v úvode druhej časti snažili o zvýšenie náskoku a v 25. minúte sa im to podarilo. Spilar našiel pred bránkou nekrytého Bartoša, ktorému stačilo len správne nastaviť hokejku - 2:0. Hostia sa na dostrel Riečického bránky dostávali najmä počas presilových hier. Peknú kombináciu v 12. minúte zakončil Dlouhý len strelou do brankára Košíc a o pár sekúnd na to Skladaný v sľubnej príležitosti minul bránku. V druhej polovici prostrednej časti hry mali Košičania dve presilové hry, v ktorých sa síce usadili v útočnom pásme, no Dzubina sa zapotil iba pri pokuse zblízka zakončujúceho Šoltésa.

Na snímke vľavo hráč Košíc Adam Lapšanský strieľa prvý gól brankárovi Martina Michalovi Dzubinovi v 15. kole hokejovej Tipsport ligy Košice - MHC Martin v Košiciach 23. októbra 2015. Foto: TASR/František Iván

Domáci mali v 43. minúte možnosť presilovej hry, no Martinčania oslabenie zvládli nad očakávanie. Neinkasovali a po úniku dvoch proti jednému Tibor Varga presnou strelou znížil na 2:1. Hostí tento gól povzbudil a snažili sa o vyrovnanie. Košičania, hoci opäť nastúpili iba s piatimi obrancami, sa úspešne bránili a hrozili z protiútokov. V 53. minúte unikol po pravej strane Bicek, no jeho strelu Dzubina zmaril. Do sľubnej príležitosti sa v 55. minúte dostal aj Jenčík, no úspešný nebol ani Kokavec na opačnej strane klziska. Hostia hrali v záverečnej minúte powerplay, no skóre sa už nezmenilo. Košičania tak dokázali získať minimálne jeden bod už v desiatom zápase v rade.

HC Košice - MHC Martin 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

3. Lapšanský (Češík, Dudáš), 25. Bartoš (Spilar, Jenčík) - 44. T. Varga (Bačik, Rusina). Rozhodovali: Snášel - Bednár, Gavalier, vylúčení: 4:5 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, 3172 divákov.

Žilina podľahla Skalici 0:1

Súboj tímov zo spodných priečok tabuľky sa prvých desať minút odohrával vo vlažnom tempe a ani jedno z mužstiev nemalo väčšiu šancu na skórovanie. Domáci mali potom výhodu presilovky, strely Drábeka a Drevenáka však Romančíka neprekvapili. O prvý gól sa tak postarali hostia, keď lotyšskú spoluprácu doviedol v 12. min. do úspešného konca aj napriek bráneniu dvoma hráčmi Jass. "Vlci" po góle znervózneli, hra sa im nedarila a Skaličania hrozili z nebezpečných protiútokov.

Ani úvod druhej časti neponúkol divákom pútavejší hokej. Domáci začali presilovkou, v ktorej okrem pár striel na dobre postaveného Romančíka nedokázali nič vymyslieť. Skaličania sa do útoku veľmi nehrnuli, stále sa spoliehali viac na brejky, ktoré však nevedeli dotiahnuť do úspešného zakončenia. V polovici duelu po zákroku Reháka dostali šancu na štvorminútovú presilovku a zvýšenie náskoku. Žilinčania sa však dobre bránili a veľa toho hosťom nedovolili. Hneď po skončení trestu preveril Rehák dobrou strelou Romančíka, ale skalický gólman sa nenechal prekvapiť a neinkasoval ani v závere tretiny pri ďalšej presilovke domácich.

Žilinčania vstúpili do záverečnej tretiny aktívne, vypracovali si tlak aj viaceré šance, ale Romančík odolal aj počas presilovky. Aktivitu Žilinčanov potom pribrzdili dve vylúčenia, ale v poslednej desaťminútovke domáci hrajúci už len na tri formácie viackrát hostí zatlačili. Za otvorené dvere v obrane ich v 54. min. takmer vytrestal Komínek, ktorého strelu však Tomek výborne zneškodnil. Žilinčanom nepomohol ku gólu ani záverečný tlak a minútová powerplay, a tak si Skalica v dôležitom zápase pripísala výhru.

MsHK DOXXbet Žilina – HK 36 Skalica 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Gól:
12. Jass. Rozhodovali: Müllner, T. Orolin – Jobbágy, Bogdaň, vylúčení: 5:5, navyše: Ježek - Barák obaja 10 minút nešportové správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, striedania: 41. Schroner za Rogoňa (Žilina), 723 divákov

Povedali po zápase:
Jerguš Bača, asistent trénera Žiliny:
"Z posledných duelov, ktoré sme odohrali, bol zápas so Skalicou najdôležitejší, ale od začiatku sme v ňom ťahali za kratší koniec. Chýbal nám pohyb, neboli sme dôrazní a napriek tomu, že hostia mali v nohách štvrtkový zápas, boli dynamickejší. Premieňanie šancí bolo katastrofálne, nedarilo sa nám v presilovkách. Zápas sme nezvládli, nedať doma gól je hanbou. Musíme sa z prehry otrepať.“

Roman Šimíček, tréner Skalice: "Som spokojný, že si odvážame zo Žiliny tri body, ale keď sme sem cestovali, vedeli sme, že to bude náročný zápas, ako po fyzickej, tak po psychickej stránke. Taktiku sme podriadili bodom, nehrali sme žiadny pohľadný, ale účelný hokej. Chlapci splnili všetky pokyny, ktoré sme si pred duelom povedali, hoci sa vyskytli vo výkone chyby, je to šport. Dnes sme mali poriadnu porciu šťastia, chcel by som vyzdvihnúť aj výkon gólmana, ktorý nás podržal."